Adaklı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Adaklı sonuçlarında AK Parti %46,9 ile birinci, Saadet %27,0 ile ikinci; fark 19,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 8,5 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,0 (+21,8 puan). 37 mahalle ve köy arasından 18'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Aysaklı Köyü (%100,0); Saadet en güçlü Ayvadüzü Köyü (%97,5). Katılım %75,3 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Adaklı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Adaklı, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Adaklı | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.222 | %46,9 | %42,4 | %38,4 | +8,5 |
| Saadet | 1.277 | %27,0 | %20,1 | %5,2 | +21,8 |
| CHP | 639 | %13,5 | %3,3 | %23,1 | −9,6 |
| DP | 256 | %5,4 | %3,9 | %3,8 | +1,6 |
| DTP | 154 | %3,3 | %20,7 | %5,7 | −2,4 |
| BBP | 130 | %2,7 | %2,2 | %2,4 | +0,4 |
| MHP | 38 | %0,8 | %2,5 | %16,0 | −15,2 |
| TKP | 15 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| DSP | 6 | %0,1 | %0,6 | %2,9 | −2,7 |
Adaklı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 41 | 6.438 | 4.850 | %75,3 | 4.737 | 113 |
Adaklı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbinek Köyü | CHP | %40,0 | %0,0 | %77,8 | 45 |
| Aktaş Köyü | Saadet | %5,9 | %88,2 | %56,7 | 60 |
| Altınevler Köyü | CHP | %5,0 | %10,0 | %73,0 | 111 |
| Arıca Mahallesi | Saadet | %15,4 | %74,0 | %80,6 | 129 |
| Aysaklı Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %103,8 | 26 |
| Ayvadüzü Köyü | Saadet | %2,5 | %97,5 | %80,0 | 150 |
| Bağlarpınarı Köyü | AK Parti | %73,5 | %2,2 | %84,7 | 163 |
| Boyalı Köyü | AK Parti | %40,0 | %40,0 | %39,5 | 38 |
| Çamlıca Köyü | CHP | %16,7 | %0,0 | %80,0 | 30 |
| Çatma Köyü | Saadet | %39,6 | %45,3 | %66,3 | 80 |
| Çevreli Köyü | AK Parti | %50,8 | %9,5 | %44,8 | 143 |
| Doğankaya Köyü | AK Parti | %81,8 | %12,3 | %70,3 | 266 |
| Doluçay Köyü | CHP | %1,5 | %22,4 | %81,0 | 84 |
| Dolutekne Köyü | CHP | %4,8 | %4,8 | %71,9 | 32 |
| Döşlüce Mahallesi | Saadet | %36,8 | %46,9 | %84,6 | 260 |
| Elmaağaç Köyü | CHP | %2,6 | %7,7 | %74,1 | 54 |
| Elmadüzü Köyü | AK Parti | %77,1 | %18,4 | %82,0 | 222 |
| Erbaşlar Köyü | Saadet | %34,0 | %45,4 | %86,6 | 112 |
| Erler Köyü | AK Parti | %61,7 | %21,0 | %68,0 | 122 |
| Gökçeli Köyü | AK Parti | %67,0 | %16,0 | %80,9 | 257 |
| Güngörsün Mahallesi | AK Parti | %89,9 | %8,7 | %75,7 | 185 |
| Hasbağlar Köyü | DP | %26,9 | %4,4 | %77,4 | 394 |
| Kabaçalı Köyü | CHP | %0,0 | %10,0 | %62,5 | 16 |
| Kamışgölü Köyü | BBP | %21,9 | %14,6 | %78,0 | 127 |
| Karaçubuk Köyü | AK Parti | %49,5 | %45,4 | %69,3 | 443 |
| Kaynakdüzü Köyü | AK Parti | %54,7 | %28,4 | %88,3 | 325 |
| Kırkpınar Köyü | AK Parti | %92,2 | %2,6 | %100,0 | 77 |
| Kozlu Köyü | AK Parti | %50,7 | %23,9 | %60,2 | 241 |
| Kuşçimeni Köyü | AK Parti | %46,7 | %8,9 | %75,0 | 60 |
| Mercan Köyü | Saadet | %34,5 | %58,2 | %40,7 | 140 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %34,7 | %77,9 | 1.156 |
| Sarıdibek Köyü | CHP | %1,6 | %7,9 | %74,4 | 86 |
| Sevkar Köyü | AK Parti | %79,2 | %18,8 | %75,7 | 333 |
| Sütlüce Köyü | CHP | %0,0 | %0,0 | %62,2 | 127 |
| Topağaçlar Köyü | AK Parti | %45,7 | %27,2 | %70,6 | 126 |
| Yeldeğirmeni Köyü | AK Parti | %59,4 | %34,4 | %75,4 | 57 |
| Yeşiltepe Mahallesi | CHP | %14,6 | %16,7 | %91,3 | 161 |
İlgili sonuçlar