Hizan 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Hizan sonuçlarında DTP %29,4 ile birinci, AK Parti %28,1 ile ikinci; fark 1,4 puan. DTP burada Türkiye ortalamasının (%5,7) 23,8 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,4 (+14,2 puan). 84 mahalle ve köy arasından 30'unda DTP önde. DTP en güçlü Yolbilen Köyü (%99,1); AK Parti en güçlü Dayılar Köyü (%94,6). Katılım %79,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hizan 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Hizan, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hizan | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DTP | 4.322 | %29,4 | %27,5 | %5,7 | +23,8 |
| AK Parti | 4.121 | %28,1 | %31,3 | %38,4 | −10,3 |
| Saadet | 2.852 | %19,4 | %13,9 | %5,2 | +14,2 |
| DSP | 1.563 | %10,6 | %3,8 | %2,9 | +7,8 |
| DP | 1.356 | %9,2 | %7,7 | %3,8 | +5,4 |
| BBP | 146 | %1,0 | %3,7 | %2,4 | −1,4 |
| MHP | 127 | %0,9 | %4,9 | %16,0 | −15,1 |
| CHP | 76 | %0,5 | %3,0 | %23,1 | −22,6 |
| TKP | 66 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| Anavatan | 48 | %0,3 | %1,1 | %0,8 | −0,4 |
Hizan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 114 | 19.007 | 15.152 | %79,7 | 14.677 | 475 |
Hizan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DTP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağılözü Köyü | AK Parti | %31,1 | %55,1 | %71,6 | 320 |
| Akbıyık Köyü | DTP | %61,1 | %35,0 | %80,9 | 199 |
| Akça Köyü | AK Parti | %21,9 | %31,3 | %47,8 | 67 |
| Akçevre Köyü | AK Parti | %1,7 | %54,7 | %62,9 | 186 |
| Akdik Köyü | DTP | %46,3 | %1,9 | %71,4 | 77 |
| Akşar Köyü | DSP | %13,3 | %10,2 | %76,7 | 352 |
| Aladana Köyü | DTP | %43,5 | %11,3 | %83,4 | 290 |
| Altınoluk Mahallesi | Saadet | %15,2 | %3,2 | %88,4 | 251 |
| Aşağıkarasu Mahallesi | DTP | %37,4 | %15,1 | %79,7 | 669 |
| Bahçelievler Mahallesi | DSP | %15,6 | %13,7 | %85,0 | 718 |
| Ballı Köyü | AK Parti | %0,6 | %76,9 | %97,1 | 340 |
| Ballıca Köyü | AK Parti | %13,2 | %70,3 | %71,1 | 128 |
| Bozpınar Köyü | Saadet | %30,4 | %30,4 | %86,0 | 150 |
| Bölüklü Köyü | DP | %1,2 | %11,1 | %83,5 | 97 |
| Budaklı Köyü | DSP | %20,5 | %4,5 | %77,2 | 145 |
| Çalışkanlar Köyü | AK Parti | %38,9 | %47,8 | %96,3 | 163 |
| Çatakdeğirmen Köyü | Saadet | %8,7 | %4,3 | %88,5 | 235 |
| Çayır Köyü | Saadet | %8,5 | %13,6 | %54,6 | 108 |
| Çökekyazı Köyü | DTP | %53,8 | %12,1 | %89,8 | 383 |
| Dayılar Köyü | AK Parti | %2,7 | %94,6 | %91,9 | 161 |
| Derince Köyü | DP | %13,6 | %9,1 | %67,0 | 100 |
| Doğancı Köyü | DTP | %43,0 | %6,5 | %94,1 | 102 |
| Döküktaş Köyü | AK Parti | %2,5 | %93,5 | %90,4 | 532 |
| Ekinli Köyü | AK Parti | %10,7 | %55,4 | %77,4 | 146 |
| Ekintepe Köyü | AK Parti | %14,9 | %60,6 | %75,2 | 129 |
| Elmacık Köyü | DTP | %51,4 | %25,7 | %87,2 | 86 |
| Erencik Köyü | DTP | %74,5 | %12,7 | %79,7 | 69 |
| Esenler Köyü | DTP | %51,9 | %17,3 | %80,3 | 203 |
| Esentepe Mahallesi | DTP | %38,7 | %23,0 | %89,3 | 615 |
| Gayda Köyü | Saadet | %32,3 | %9,2 | %82,1 | 760 |
| Gökay Köyü | AK Parti | %1,7 | %83,8 | %56,3 | 215 |
| Gökçimen Mahallesi | Saadet | %17,1 | %10,0 | %85,7 | 251 |
| Göktepe Köyü | DP | %0,8 | %17,4 | %76,0 | 175 |
| Gönüllü Köyü | AK Parti | %4,5 | %38,8 | %87,7 | 81 |
| Gürece Köyü | Saadet | %25,5 | %29,1 | %69,8 | 212 |
| Hacımehmet Köyü | AK Parti | %0,0 | %82,1 | %87,0 | 77 |
| Harmandöven Köyü | DTP | %76,6 | %11,3 | %78,5 | 191 |
| Horozdere Köyü | DTP | %57,8 | %23,1 | %86,9 | 465 |
| İçlikaval Köyü | DSP | %20,6 | %10,3 | %75,1 | 213 |
| İncirli Köyü | DTP | %66,7 | %33,3 | %50,0 | 24 |
| Kalkanlı Köyü | DP | %1,4 | %32,4 | %78,9 | 380 |
| Kapısuyu Köyü | DTP | %56,2 | %9,1 | %81,2 | 277 |
| Karaağaç Köyü | AK Parti | %28,4 | %42,5 | %75,6 | 180 |
| Karbastı Köyü | DTP | %39,7 | %16,7 | %71,5 | 589 |
| Karlıtepe Köyü | Saadet | %0,0 | %22,7 | %93,9 | 49 |
| Kayalı Köyü | DTP | %36,0 | %4,0 | %50,0 | 54 |
| Keçeli Köyü | Saadet | %6,9 | %15,3 | %80,6 | 93 |
| Keklik Köyü | Saadet | %17,4 | %10,1 | %66,0 | 106 |
| Koçlu Köyü | DTP | %54,2 | %3,7 | %81,8 | 143 |
| Koçyiğit Köyü | Saadet | %20,5 | %13,6 | %95,2 | 187 |
| Kolludere-Dağören Mahallesi | DTP | %60,0 | %12,7 | %119,6 | 46 |
| Kolludere-Esentepe Mahallesi | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 8 |
| Kolludere-Göngüren Mahallesi | DTP | %69,6 | %23,2 | %98,4 | 62 |
| Kolludere-Kaymaklı Mahallesi | AK Parti | %16,5 | %67,1 | %91,4 | 93 |
| Kolludere-Sosyal Mahallesi | DTP | %54,4 | %18,9 | %89,6 | 212 |
| Kültür Mahallesi | DTP | %25,4 | %22,5 | %75,5 | 625 |
| Meydan Köyü | Saadet | %31,6 | %5,3 | %59,8 | 132 |
| Nurs Köyü | AK Parti | %32,4 | %56,0 | %69,7 | 456 |
| Oğlaklı Köyü | DTP | %53,1 | %24,5 | %57,5 | 87 |
| Ortaca Köyü | AK Parti | %23,7 | %55,3 | %100,0 | 152 |
| Oymapınar Köyü | DTP | %83,5 | %9,2 | %69,3 | 306 |
| Örgülü Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 2 |
| Sağınlı Köyü | AK Parti | %28,3 | %45,0 | %87,1 | 210 |
| Sağırkaya Köyü | DP | %1,8 | %0,0 | %83,3 | 132 |
| Sarıtaş Köyü | DTP | %49,3 | %26,3 | %94,5 | 164 |
| Sarpkaya Köyü | AK Parti | %15,6 | %70,0 | %64,0 | 258 |
| Soğuksu Köyü | DTP | %29,6 | %28,2 | %79,8 | 89 |
| Sürücüler Köyü | DP | %24,6 | %9,3 | %64,3 | 185 |
| Süttaşı Köyü | DTP | %61,7 | %4,8 | %78,5 | 461 |
| Taşlı Pınar Mahallesi | DSP | %25,7 | %17,0 | %86,9 | 297 |
| Tutumlu Köyü | Saadet | %21,7 | %0,0 | %70,3 | 118 |
| Uzuntaş Köyü | DTP | %44,7 | %25,5 | %72,5 | 131 |
| Ürünveren Köyü | AK Parti | %8,8 | %50,8 | %64,8 | 304 |
| Yaylacık Köyü | DTP | %55,0 | %5,0 | %86,5 | 141 |
| Yelkıran Köyü | Saadet | %29,4 | %17,6 | %42,7 | 82 |
| Yemişli Mahallesi | Saadet | %13,3 | %20,0 | %84,9 | 126 |
| Yeni Kent Mahallesi | DTP | %31,8 | %18,4 | %89,0 | 682 |
| Yenicik Köyü | AK Parti | %0,0 | %58,6 | %65,1 | 175 |
| Yeşil Ova Mahallesi | AK Parti | %21,6 | %26,5 | %79,9 | 752 |
| Yığınkaya Köyü | AK Parti | %17,3 | %64,5 | %67,7 | 164 |
| Yoğurtlu Köyü | AK Parti | %0,0 | %54,5 | %41,1 | 107 |
| Yolbilen Köyü | DTP | %99,1 | %0,0 | %84,5 | 129 |
| Yukarıayvacık Köyü | AK Parti | %13,8 | %49,1 | %81,5 | 287 |
| Yukarıçalı Köyü | AK Parti | %20,6 | %39,7 | %78,7 | 89 |
İlgili sonuçlar