Mutki 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Mutki sonuçlarında AK Parti %26,2 ile birinci, DSP %11,1 ile ikinci; fark 15,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 12,2 puan altında. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %11,1 (+8,2 puan). 72 mahalle ve köy arasından 24'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kapaklı Köyü (%96,3); DSP en güçlü Bağarası Köyü (%94,3). Katılım %86,6 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mutki 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Mutki, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mutki | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.562 | %26,2 | %31,3 | %38,4 | −12,2 |
| DSP | 1.501 | %11,1 | %3,8 | %2,9 | +8,2 |
| DP | 1.433 | %10,6 | %7,7 | %3,8 | +6,7 |
| Saadet | 1.419 | %10,4 | %13,9 | %5,2 | +5,2 |
| MHP | 1.253 | %9,2 | %4,9 | %16,0 | −6,7 |
| BBP | 1.141 | %8,4 | %3,7 | %2,4 | +6,0 |
| Bağımsızlar | 1.067 | %7,9 | %1,9 | %0,4 | +7,4 |
| CHP | 1.028 | %7,6 | %3,0 | %23,1 | −15,5 |
| Anavatan | 856 | %6,3 | %1,1 | %0,8 | +5,5 |
| DTP | 231 | %1,7 | %27,5 | %5,7 | −4,0 |
| İp | 36 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | −0,0 |
| HAK-PAR | 34 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 20 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
Mutki seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 83 | 16.073 | 13.927 | %86,6 | 13.581 | 346 |
Mutki mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DSP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açıkalan Köyü | DSP | %32,7 | %36,0 | %82,0 | 189 |
| Akçaağaç Köyü | MHP | %15,8 | %1,0 | %83,1 | 236 |
| Akıncı Köyü | Saadet | %19,7 | %2,6 | %88,4 | 86 |
| Akpınar Köyü | DP | %21,0 | %0,0 | %85,8 | 190 |
| Alatoprak Köyü | Saadet | %0,0 | %0,0 | %53,7 | 54 |
| Alıcık Köyü | AK Parti | %48,5 | %2,1 | %77,2 | 127 |
| Alkoyun Köyü | Bağımsızlar | %21,6 | %0,0 | %100,0 | 189 |
| Arpalıseki Köyü | Anavatan | %12,3 | %0,3 | %78,7 | 436 |
| Aydemir Köyü | AK Parti | %39,3 | %10,7 | %96,6 | 29 |
| Bağarası Köyü | DSP | %1,8 | %94,3 | %87,8 | 262 |
| Ballı Köyü | DSP | %28,6 | %29,3 | %75,5 | 188 |
| Beşevler Köyü | DP | %30,9 | %2,1 | %82,2 | 118 |
| Boğazönü Köyü | DP | %14,5 | %0,4 | %85,7 | 631 |
| Bozburun Köyü | AK Parti | %49,1 | %1,2 | %55,6 | 293 |
| Çatalerik Köyü | BBP | %9,4 | %24,1 | %75,1 | 257 |
| Çatalsöğüt Köyü | AK Parti | %43,2 | %0,6 | %83,2 | 197 |
| Çaygeçit Köyü | DSP | %11,5 | %46,2 | %107,7 | 26 |
| Çayırlı Köyü | Bağımsızlar | %26,4 | %2,1 | %92,7 | 151 |
| Çığır Köyü | AK Parti | %30,0 | %3,4 | %94,1 | 624 |
| Çiğdemalan Köyü | BBP | %1,7 | %2,2 | %100,0 | 232 |
| Çitliyol Köyü | Bağımsızlar | %23,4 | %0,8 | %78,1 | 342 |
| Dağarcık Köyü | AK Parti | %46,5 | %0,0 | %85,7 | 133 |
| Dağlık Köyü | MHP | %4,1 | %0,0 | %98,2 | 222 |
| Dereyolu Köyü | DSP | %25,2 | %32,9 | %94,8 | 348 |
| Ekizler Köyü | AK Parti | %86,3 | %0,0 | %98,4 | 306 |
| Erler Köyü | DP | %29,9 | %4,2 | %97,4 | 417 |
| Geyikpınar Köyü | DSP | %13,0 | %33,5 | %83,4 | 495 |
| Göztepe Köyü | MHP | %32,2 | %0,4 | %86,1 | 274 |
| Gümüşkanat Köyü | AK Parti | %32,1 | %15,1 | %77,9 | 149 |
| İkizler Köyü | MHP | %33,7 | %1,3 | %87,6 | 611 |
| Kapaklı Köyü | AK Parti | %96,3 | %0,0 | %84,5 | 97 |
| Kapıkaya Köyü | BBP | %13,3 | %0,0 | %107,1 | 28 |
| Karabudak Köyü | AK Parti | %44,7 | %8,1 | %89,7 | 184 |
| Kaşak Köyü | DSP | %41,5 | %44,7 | %102,2 | 92 |
| Kaşıklı Köyü | Saadet | %0,0 | %36,0 | %104,2 | 24 |
| Kavakbaşı-Cami Mahallesi | Anavatan | %3,1 | %0,0 | %86,7 | 120 |
| Kavakbaşı-Gölbaşı Mahallesi | Anavatan | %15,0 | %7,0 | %68,0 | 284 |
| Kavakbaşı-Orta Mahallesi | Anavatan | %11,3 | %1,3 | %71,4 | 234 |
| Kavakbaşı-Yeni Mahallesi | Anavatan | %13,5 | %0,0 | %78,5 | 186 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %47,8 | %6,7 | %87,4 | 214 |
| Kayran Köyü | AK Parti | %40,4 | %11,9 | %81,6 | 375 |
| Kocainiş Köyü | AK Parti | %51,4 | %0,0 | %90,4 | 167 |
| Kovanlı Köyü | DSP | %15,2 | %39,2 | %73,7 | 114 |
| Koyunlu-Eyubiye Mahallesi | CHP | %11,2 | %4,3 | %81,3 | 251 |
| Koyunlu-Fatih Mahallesi | CHP | %14,8 | %1,9 | %79,9 | 273 |
| Koyunlu-Levent Mahallesi | Saadet | %5,5 | %6,7 | %75,4 | 224 |
| Koyunlu-Ömeriye Mahallesi | Saadet | %12,1 | %0,0 | %66,3 | 166 |
| Kuşdili Köyü | Bağımsızlar | %2,4 | %0,0 | %85,2 | 149 |
| Küllüce Köyü | AK Parti | %64,7 | %0,7 | %98,6 | 285 |
| Meydan Köyü | DSP | %3,6 | %83,1 | %85,2 | 196 |
| Oluklu Köyü | AK Parti | %57,6 | %0,0 | %100,8 | 118 |
| Özenli Köyü | AK Parti | %63,0 | %9,4 | %100,7 | 138 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %25,3 | %11,5 | %86,8 | 658 |
| Salman Köyü | DSP | %4,9 | %59,5 | %93,0 | 273 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %37,0 | %17,4 | %95,8 | 48 |
| Sekiliyazı Köyü | AK Parti | %26,4 | %1,1 | %95,0 | 100 |
| Taşboğaz Köyü | Saadet | %12,6 | %5,8 | %94,5 | 109 |
| Taşlı Pınar Mahallesi | Saadet | %15,0 | %15,0 | %87,6 | 137 |
| Tolgalı Köyü | DSP | %16,1 | %40,3 | %87,6 | 186 |
| Uran Köyü | Bağımsızlar | %27,3 | %0,0 | %94,7 | 360 |
| Uzunyar Köyü | DSP | %23,2 | %64,3 | %98,3 | 58 |
| Üçadım Köyü | DSP | %18,5 | %71,7 | %87,2 | 109 |
| Üstyayla Köyü | AK Parti | %82,4 | %11,8 | %60,7 | 28 |
| Yalıntaş Köyü | AK Parti | %40,2 | %0,4 | %96,6 | 264 |
| Yanıkçakır Köyü | BBP | %1,1 | %0,7 | %94,5 | 290 |
| Yazıcık Köyü | AK Parti | %30,7 | %9,7 | %83,6 | 214 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %29,9 | %7,6 | %90,4 | 407 |
| Yenibağ Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %7,3 | %97,0 | 134 |
| Yenidoğan Köyü | CHP | %3,8 | %1,4 | %93,3 | 401 |
| Yeniköy | Saadet | %17,1 | %8,6 | %87,5 | 40 |
| Yumrumeşe Köyü | Saadet | %37,1 | %0,0 | %97,2 | 36 |
| Yuvalıdam Köyü | BBP | %38,4 | %0,7 | %85,1 | 490 |
İlgili sonuçlar