Orhaneli 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Orhaneli sonuçlarında AK Parti %45,8 ile birinci, MHP %29,0 ile ikinci; fark 16,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 7,4 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,0 (+13,1 puan). 64 mahalle ve köy arasından 54'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Osmaniyeçatak Köyü (%90,9); MHP en güçlü Girencik Köyü (%53,6). Katılım %94,1 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Orhaneli 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Orhaneli, Bursa, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Orhaneli | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.472 | %45,8 | %43,0 | %38,4 | +7,4 |
| MHP | 4.740 | %29,0 | %16,2 | %16,0 | +13,1 |
| CHP | 1.364 | %8,4 | %22,0 | %23,1 | −14,7 |
| Saadet | 1.210 | %7,4 | %5,1 | %5,2 | +2,2 |
| DSP | 516 | %3,2 | %1,5 | %2,9 | +0,3 |
| DP | 369 | %2,3 | %5,7 | %3,8 | −1,6 |
| BTP | 233 | %1,4 | %0,6 | %0,4 | +1,0 |
| BBP | 201 | %1,2 | %1,6 | %2,4 | −1,1 |
| Millet | 77 | %0,5 | %0,2 | %0,1 | +0,4 |
| DTP | 52 | %0,3 | %1,5 | %5,7 | −5,4 |
| İp | 45 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| TKP | 44 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
Orhaneli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 91 | 17.841 | 16.796 | %94,1 | 16.323 | 473 |
Orhaneli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 300 Evler Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %34,6 | %91,6 | 809 |
| Ağaçhisar Köyü | AK Parti | %44,4 | %6,2 | %94,4 | 177 |
| Akalan Köyü | AK Parti | %64,1 | %26,2 | %95,6 | 410 |
| Akçabük Köyü | AK Parti | %36,1 | %15,7 | %96,1 | 179 |
| Altıntaş Köyü | AK Parti | %71,9 | %17,8 | %82,8 | 553 |
| Argın Köyü | AK Parti | %47,6 | %16,9 | %97,3 | 182 |
| Balıoğlu Köyü | AK Parti | %58,9 | %18,9 | %86,6 | 112 |
| Başköy | AK Parti | %47,3 | %32,3 | %95,3 | 235 |
| Belenoluk Köyü | AK Parti | %47,7 | %38,5 | %100,0 | 66 |
| Celepler Köyü | AK Parti | %38,9 | %27,8 | %92,6 | 81 |
| Çeki Köyü | AK Parti | %65,3 | %4,2 | %90,4 | 83 |
| Çınarcık Köyü | CHP | %11,8 | %26,2 | %97,1 | 205 |
| Çivili Köyü | AK Parti | %63,6 | %20,1 | %92,7 | 205 |
| Çöreler Köyü | AK Parti | %43,8 | %42,4 | %97,8 | 505 |
| Dağgüney Köyü | AK Parti | %35,8 | %11,7 | %96,8 | 125 |
| Deliballılar Köyü | MHP | %19,5 | %50,6 | %94,1 | 85 |
| Demirci Köyü | AK Parti | %51,2 | %30,9 | %96,5 | 142 |
| Dere Köyü | AK Parti | %49,4 | %33,3 | %96,5 | 85 |
| Dündar Köyü | AK Parti | %39,7 | %38,3 | %89,8 | 166 |
| Emir Köyü | AK Parti | %59,6 | %19,3 | %94,3 | 122 |
| Erenler Köyü | AK Parti | %56,4 | %28,2 | %94,4 | 324 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %35,0 | %95,4 | 672 |
| Eskidanişment Köyü | MHP | %33,6 | %42,6 | %96,3 | 134 |
| Fadıl Köyü | AK Parti | %60,2 | %29,3 | %93,3 | 536 |
| Fevzipaşa Mahallesi | AK Parti | %46,0 | %32,3 | %94,2 | 1.027 |
| Firoz Köyü | AK Parti | %55,3 | %29,5 | %99,3 | 134 |
| Gazioluk Köyü | AK Parti | %75,0 | %13,9 | %83,7 | 43 |
| Gazipaşa Mahallesi | MHP | %35,1 | %46,0 | %93,7 | 1.404 |
| Girencik Köyü | MHP | %21,4 | %53,6 | %98,3 | 59 |
| Göktepe Köyü | AK Parti | %67,9 | %17,9 | %94,9 | 118 |
| Göynükbelen-Gümüşsuyu Mahallesi | MHP | %26,4 | %38,9 | %98,7 | 79 |
| Göynükbelen-Karandere Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %35,2 | %101,4 | 73 |
| Göynükbelen-Merkez Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %30,8 | %96,0 | 1.282 |
| Gümüşpınar Köyü | Saadet | %29,7 | %20,3 | %95,8 | 1.043 |
| İkizoluk Köyü | AK Parti | %64,0 | %16,0 | %100,0 | 51 |
| İsmetpaşa Mahallesi | AK Parti | %41,3 | %39,0 | %92,7 | 1.005 |
| Kabaklar Köyü | AK Parti | %58,4 | %21,2 | %99,1 | 116 |
| Kadı Köyü | AK Parti | %43,8 | %30,2 | %100,0 | 100 |
| Karabekirpaşa Mahallesi | MHP | %34,3 | %38,5 | %89,6 | 624 |
| Karaoğlanlar Köyü | AK Parti | %77,2 | %9,2 | %94,7 | 208 |
| Karasi Köyü | AK Parti | %85,5 | %0,0 | %90,2 | 61 |
| Karıncalı-Merkez Mahallesi | Saadet | %36,5 | %17,8 | %98,5 | 846 |
| Karıncalı-Siteler Mahallesi | AK Parti | %34,5 | %31,4 | %91,9 | 533 |
| Koçu Köyü | AK Parti | %53,1 | %31,0 | %99,1 | 114 |
| Kusumlar Köyü | MHP | %28,1 | %34,4 | %81,0 | 42 |
| Küçükorhan Köyü | AK Parti | %50,0 | %15,2 | %96,9 | 97 |
| Letafet Köyü | AK Parti | %69,0 | %20,7 | %100,9 | 117 |
| Mahaller Köyü | AK Parti | %50,0 | %24,4 | %95,6 | 91 |
| Nalınlar Köyü | AK Parti | %56,7 | %31,9 | %94,6 | 149 |
| Orta Köyü | AK Parti | %66,4 | %25,9 | %96,0 | 126 |
| Osmaniyeçatak Köyü | AK Parti | %90,9 | %9,1 | %110,0 | 10 |
| Sadağı Köyü | AK Parti | %58,2 | %22,4 | %84,0 | 81 |
| Semerci Köyü | AK Parti | %50,5 | %17,5 | %92,7 | 110 |
| Serçeler Köyü | AK Parti | %39,0 | %19,5 | %92,2 | 51 |
| Sırıl Köyü | AK Parti | %61,8 | %26,2 | %92,6 | 338 |
| Söğüt Köyü | AK Parti | %51,2 | %32,9 | %98,2 | 220 |
| Süleymanbey Köyü | AK Parti | %37,7 | %21,4 | %94,0 | 233 |
| Şükriye Köyü | AK Parti | %52,5 | %24,6 | %100,0 | 66 |
| Tepecik Köyü | AK Parti | %56,3 | %7,6 | %93,2 | 162 |
| Topuk Köyü | AK Parti | %66,7 | %12,8 | %92,2 | 166 |
| Yakuplar Köyü | AK Parti | %49,8 | %39,1 | %94,6 | 258 |
| Yenidanişment Köyü | AK Parti | %69,1 | %20,0 | %84,6 | 65 |
| Yeşiller Köyü | AK Parti | %50,6 | %5,9 | %83,8 | 105 |
| Yörücekler Köyü | AK Parti | %71,7 | %7,0 | %96,7 | 241 |
İlgili sonuçlar