Çermik 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çermik sonuçlarında AK Parti %35,8 ile birinci, DP %23,2 ile ikinci; fark 12,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 2,6 puan altında. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,2 (+19,4 puan). 82 mahalle ve köy arasından 48'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ağaçhan Köyü (%100,0); DP en güçlü Yabanardı Köyü (%96,1). Katılım %82,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çermik 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çermik, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çermik | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 7.679 | %35,8 | %30,5 | %38,4 | −2,6 |
| DP | 4.986 | %23,2 | %3,5 | %3,8 | +19,4 |
| DTP | 4.039 | %18,8 | %59,2 | %5,7 | +13,1 |
| Anavatan | 2.502 | %11,7 | %0,6 | %0,8 | +10,9 |
| Bağımsızlar | 1.029 | %4,8 | %0,7 | %0,4 | +4,4 |
| MHP | 471 | %2,2 | %0,8 | %16,0 | −13,8 |
| CHP | 251 | %1,2 | %1,0 | %23,1 | −21,9 |
| Saadet | 178 | %0,8 | %1,7 | %5,2 | −4,4 |
| HAK-PAR | 169 | %0,8 | %0,6 | %0,1 | +0,7 |
| TKP | 102 | %0,5 | %0,2 | %0,2 | +0,3 |
| İp | 64 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
Çermik seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 126 | 27.026 | 22.418 | %82,9 | 21.470 | 948 |
Çermik mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçhan Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %85,0 | 80 |
| Akçörten Köyü | DP | %36,9 | %47,5 | %82,4 | 324 |
| Akkoyunlu Köyü | DTP | %13,0 | %10,0 | %90,6 | 342 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %62,5 | %30,0 | %76,6 | 158 |
| Alabuğday Köyü | DP | %1,6 | %74,8 | %79,7 | 390 |
| Alakoç Köyü | AK Parti | %34,2 | %30,8 | %84,6 | 461 |
| Arabük Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %72,9 | 59 |
| Armağantaşı Köyü | AK Parti | %76,8 | %7,2 | %78,2 | 179 |
| Armutlu Köyü | AK Parti | %58,7 | %23,9 | %75,4 | 61 |
| Artuk Köyü | AK Parti | %43,4 | %2,3 | %74,4 | 176 |
| Asmalı Köyü | AK Parti | %50,7 | %14,9 | %97,1 | 69 |
| Aşağışeyhler Köyü | AK Parti | %45,9 | %3,7 | %65,7 | 175 |
| Aşağıtaşmalı Köyü | AK Parti | %50,8 | %23,8 | %94,1 | 204 |
| Aynalı Köyü | DTP | %19,5 | %20,2 | %80,9 | 789 |
| Bademli Köyü | AK Parti | %51,2 | %29,7 | %86,4 | 243 |
| Bahçe Köyü | AK Parti | %48,4 | %23,3 | %78,7 | 418 |
| Balıksırtı Köyü | Bağımsızlar | %4,5 | %2,2 | %73,6 | 125 |
| Başarı B.m Köyü | AK Parti | %35,2 | %28,2 | %82,4 | 301 |
| Bayat Köyü | AK Parti | %66,9 | %14,4 | %90,6 | 159 |
| Bayırbağı Köyü | DP | %38,7 | %58,1 | %74,4 | 43 |
| Baykal Köyü | DP | %10,2 | %66,0 | %85,5 | 179 |
| Bayrak Köyü | AK Parti | %67,4 | %8,7 | %92,9 | 99 |
| Bintaş Köyü | DTP | %17,4 | %24,4 | %70,2 | 245 |
| Bircemal Köyü | AK Parti | %97,0 | %0,0 | %97,1 | 69 |
| Bulundu Köyü | DP | %41,3 | %56,5 | %92,2 | 51 |
| Ceylan Köyü | AK Parti | %70,8 | %27,7 | %87,8 | 74 |
| Çalıtepe Köyü | DP | %9,8 | %57,9 | %91,8 | 147 |
| Çukur Mahallesi | AK Parti | %34,2 | %14,4 | %79,4 | 1.744 |
| Çukurelma Köyü | AK Parti | %46,3 | %11,1 | %67,9 | 81 |
| Değirmenli Köyü | DTP | %33,3 | %0,0 | %77,8 | 27 |
| Dikyol Köyü | AK Parti | %81,5 | %0,0 | %86,1 | 108 |
| Dilekpınar Köyü | AK Parti | %31,4 | %19,2 | %76,9 | 334 |
| Elifuşağı Köyü | AK Parti | %46,3 | %38,3 | %84,0 | 256 |
| Eskibağ Köyü | DP | %35,9 | %48,7 | %91,4 | 174 |
| Genceli Köyü | AK Parti | %74,1 | %18,5 | %93,3 | 30 |
| Göktepe Köyü | AK Parti | %46,1 | %18,2 | %84,6 | 201 |
| Gözerek Köyü | Anavatan | %10,2 | %14,3 | %96,2 | 52 |
| Güçlütaş Köyü | Anavatan | %45,0 | %0,0 | %54,1 | 37 |
| Günaşan Köyü | DTP | %32,5 | %5,0 | %89,7 | 145 |
| Gürüz Köyü | AK Parti | %99,3 | %0,0 | %99,3 | 553 |
| Güzel Köyü | AK Parti | %44,2 | %33,8 | %80,2 | 96 |
| İkiçeltik Köyü | AK Parti | %58,3 | %30,2 | %97,3 | 146 |
| İncili Köyü | AK Parti | %43,1 | %20,6 | %86,3 | 293 |
| Kala Mahallesi | AK Parti | %32,3 | %17,3 | %87,8 | 1.155 |
| Kalaç Köyü | AK Parti | %42,6 | %9,6 | %82,8 | 116 |
| Kalecik Köyü | DP | %19,1 | %28,2 | %87,3 | 150 |
| Karacaviran Köyü | AK Parti | %34,5 | %22,4 | %83,7 | 153 |
| Karakaya Köyü | DP | %41,7 | %56,3 | %74,3 | 140 |
| Karakolan Köyü | AK Parti | %48,1 | %44,4 | %87,1 | 31 |
| Karamusa Köyü | Anavatan | %19,1 | %22,5 | %88,9 | 108 |
| Karataş Köyü | Anavatan | %27,1 | %22,0 | %74,1 | 162 |
| Kartaltaşı Köyü | AK Parti | %90,7 | %0,0 | %97,7 | 44 |
| Kayagediği Köyü | DTP | %24,8 | %22,3 | %91,9 | 468 |
| Keklik Köyü | DTP | %12,3 | %33,8 | %98,3 | 291 |
| Kırmatepe Köyü | Anavatan | %14,6 | %19,2 | %76,7 | 172 |
| Konaklı Köyü | AK Parti | %69,6 | %1,8 | %98,3 | 58 |
| Konuksever Köyü | DTP | %13,5 | %35,4 | %78,8 | 311 |
| Korudağ Köyü | AK Parti | %62,6 | %11,8 | %76,6 | 282 |
| Köksal Köyü | Anavatan | %37,6 | %5,9 | %85,3 | 299 |
| Kömürcüler Köyü | DP | %25,2 | %61,7 | %82,7 | 133 |
| Kuşlukçayırı Köyü | AK Parti | %40,7 | %29,5 | %87,0 | 424 |
| Kuyu Köyü | DP | %12,3 | %45,1 | %88,9 | 570 |
| Örenkuyu Köyü | AK Parti | %61,9 | %0,9 | %84,8 | 290 |
| Pamuklu Köyü | AK Parti | %69,4 | %14,4 | %78,9 | 175 |
| Petekkaya Köyü | AK Parti | %51,7 | %7,8 | %77,1 | 687 |
| Pınarlı Köyü | MHP | %25,2 | %9,9 | %80,7 | 145 |
| Recep Köyü | DP | %20,0 | %60,0 | %85,7 | 105 |
| Saltepe Köyü | AK Parti | %24,7 | %19,5 | %84,9 | 93 |
| Saray Mahallesi | AK Parti | %36,4 | %17,3 | %83,4 | 843 |
| Sarıbalta Köyü | AK Parti | %61,1 | %22,9 | %95,0 | 141 |
| Sarıca Köyü | DP | %6,4 | %72,0 | %95,5 | 133 |
| Sinek Köyü | AK Parti | %59,4 | %7,2 | %73,9 | 253 |
| Şeyhandede Köyü | AK Parti | %54,8 | %18,3 | %75,5 | 253 |
| Tepe Mahallesi | AK Parti | %29,8 | %21,2 | %80,4 | 6.047 |
| Toplu Köyü | DTP | %14,5 | %8,3 | %91,8 | 366 |
| Yabanardı Köyü | DP | %2,0 | %96,1 | %96,9 | 161 |
| Yayıklı Köyü | AK Parti | %49,7 | %42,4 | %84,7 | 203 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %48,0 | %22,8 | %90,8 | 240 |
| Yeşilova Köyü | DP | %31,0 | %32,0 | %87,2 | 477 |
| Yiğitler Köyü | DTP | %18,9 | %16,9 | %65,8 | 555 |
| Yoğun Köyü | Anavatan | %18,2 | %26,0 | %89,1 | 92 |
| Yukarışeyhler-Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %34,7 | %32,7 | %83,8 | 803 |
İlgili sonuçlar