Dicle 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Dicle sonuçlarında DTP %39,8 ile birinci, AK Parti %26,3 ile ikinci; fark 13,5 puan. DTP burada Türkiye ortalamasının (%5,7) 34,1 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,8 (+19,9 puan). 42 mahalle ve köy arasından 19'unda DTP önde. DTP en güçlü Kayıköy (%94,4); AK Parti en güçlü Kurudere Köyü (%75,9). Katılım %82,5 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Dicle 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Dicle, Diyarbakır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Dicle | Diyarbakır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DTP | 7.087 | %39,8 | %59,2 | %5,7 | +34,1 |
| AK Parti | 4.685 | %26,3 | %30,5 | %38,4 | −12,1 |
| DP | 4.236 | %23,8 | %3,5 | %3,8 | +19,9 |
| Saadet | 792 | %4,4 | %1,7 | %5,2 | −0,8 |
| DSP | 411 | %2,3 | %0,5 | %2,9 | −0,5 |
| BTP | 212 | %1,2 | %0,4 | %0,4 | +0,8 |
| HAK-PAR | 152 | %0,9 | %0,6 | %0,1 | +0,8 |
| CHP | 104 | %0,6 | %1,0 | %23,1 | −22,5 |
| TKP | 73 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| İp | 65 | %0,4 | %0,2 | %0,3 | +0,1 |
Dicle seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 23.072 | 19.043 | %82,5 | 17.817 | 1.226 |
Dicle mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DTP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 15 Temmuz Mahallesi | DTP | %51,8 | %21,5 | %73,3 | 3.416 |
| Altayköy | AK Parti | %29,0 | %44,5 | %71,3 | 327 |
| Arıköy | AK Parti | %16,0 | %42,4 | %88,9 | 1.001 |
| Bademli Köyü | DTP | %41,4 | %26,1 | %92,2 | 334 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | DTP | %48,0 | %19,1 | %82,1 | 453 |
| Bahçedere Köyü | AK Parti | %29,6 | %63,4 | %81,6 | 185 |
| Bahçeköy | AK Parti | %34,7 | %54,5 | %84,9 | 225 |
| Baltacı Köyü | DP | %34,0 | %11,5 | %83,4 | 253 |
| Başköy | AK Parti | %25,8 | %35,8 | %90,4 | 668 |
| Baturköy | DP | %25,5 | %22,3 | %87,2 | 540 |
| Biçer Köyü | DTP | %59,6 | %27,9 | %85,3 | 129 |
| Boğaz Köyü | DTP | %83,5 | %11,8 | %99,1 | 343 |
| Boğazköy | DTP | %45,1 | %33,3 | %53,5 | 99 |
| Bozoba Köyü | DTP | %59,2 | %26,2 | %87,4 | 1.074 |
| Çavlı Köyü | DTP | %59,6 | %8,3 | %68,0 | 253 |
| Çelebi Mahallesi | DTP | %56,3 | %15,8 | %74,8 | 767 |
| Dedeköy | DTP | %68,5 | %19,7 | %84,5 | 660 |
| Değirmenli Köyü | AK Parti | %20,6 | %48,5 | %56,8 | 176 |
| Döğer Köyü | AK Parti | %26,1 | %28,9 | %85,2 | 1.007 |
| Durabeyli Köyü | AK Parti | %14,8 | %41,5 | %86,9 | 519 |
| Gelincik Köyü | DTP | %55,3 | %39,6 | %86,9 | 282 |
| Gölbaşı Köyü | DP | %1,4 | %24,7 | %76,5 | 98 |
| Gündoğdu Köyü | DP | %12,0 | %0,0 | %107,7 | 26 |
| Kaygısız-Umut Mahallesi | DTP | %37,0 | %26,5 | %89,6 | 2.300 |
| Kayıköy | DTP | %94,4 | %0,0 | %110,0 | 20 |
| Kelekçi Köyü | AK Parti | %14,6 | %73,2 | %90,5 | 95 |
| Kırkpınar Köyü | DTP | %73,9 | %8,7 | %100,0 | 23 |
| Kocaalan Köyü | DP | %33,4 | %8,7 | %87,5 | 992 |
| Koruköy | DP | %27,3 | %21,6 | %79,6 | 269 |
| Kurudere Köyü | AK Parti | %18,5 | %75,9 | %47,9 | 121 |
| Meydan Köyü | AK Parti | %40,0 | %41,0 | %83,7 | 679 |
| Pekmezciler Köyü | DP | %1,0 | %11,4 | %84,9 | 365 |
| Sergenli Köyü | AK Parti | %19,7 | %32,8 | %89,5 | 524 |
| Tepe Köyü | DP | %12,4 | %22,6 | %85,2 | 271 |
| Tepebaşı Köyü | DTP | %36,0 | %26,3 | %88,0 | 632 |
| Uğrak Köyü | DTP | %68,3 | %15,5 | %78,1 | 388 |
| Ulubaş Köyü | AK Parti | %21,9 | %37,0 | %90,9 | 88 |
| Uluçeşme Köyü | DP | %30,8 | %12,5 | %96,4 | 111 |
| Üzümlü Köyü | DTP | %38,4 | %31,6 | %81,7 | 1.330 |
| Yeşilsırt Köyü | DP | %29,9 | %11,2 | %76,9 | 701 |
| Yeşiltepe Mahallesi | DTP | %55,8 | %19,1 | %73,1 | 918 |
| Yokuşlu Köyü | DTP | %45,8 | %42,1 | %86,1 | 410 |
İlgili sonuçlar