Pervari 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Pervari sonuçlarında AK Parti %24,5 ile birinci, BBP %23,3 ile ikinci; fark 1,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 13,9 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %23,3 (+21,0 puan). 43 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Ekindüzü Köyü (%89,9); BBP en güçlü Sarıdam Köyü (%94,4). Katılım %81,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pervari 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Pervari, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pervari | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.609 | %24,5 | %34,8 | %38,4 | −13,9 |
| BBP | 2.486 | %23,3 | %3,1 | %2,4 | +21,0 |
| DTP | 2.285 | %21,5 | %37,6 | %5,7 | +15,8 |
| DP | 2.148 | %20,2 | %6,9 | %3,8 | +16,3 |
| CHP | 835 | %7,8 | %3,3 | %23,1 | −15,2 |
| Saadet | 105 | %1,0 | %5,6 | %5,2 | −4,2 |
| MHP | 51 | %0,5 | %3,1 | %16,0 | −15,5 |
| TKP | 49 | %0,5 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| BTP | 43 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | −0,0 |
| DSP | 36 | %0,3 | %2,3 | %2,9 | −2,5 |
Pervari seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 62 | 13.656 | 11.178 | %81,9 | 10.647 | 531 |
Pervari mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | BBP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıbalcılar Köyü | BBP | %2,0 | %93,9 | %94,2 | 52 |
| Aydın Mahallesi | DP | %18,1 | %18,7 | %85,9 | 1.879 |
| Ayvalıbağ Köyü | DP | %22,3 | %21,8 | %82,0 | 306 |
| Beğendik-Gazi Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %7,0 | %93,6 | 764 |
| Beğendik-Kale Mahallesi | BBP | %10,8 | %43,1 | %95,4 | 329 |
| Belenoluk Köyü | DTP | %2,5 | %3,4 | %89,2 | 372 |
| Bentköy | DTP | %10,8 | %1,3 | %70,8 | 233 |
| Çatköy | DP | %17,0 | %38,4 | %77,0 | 165 |
| Çavuşlu Köyü | AK Parti | %47,9 | %38,0 | %87,0 | 192 |
| Çobanören Köyü | BBP | %23,9 | %44,0 | %85,7 | 161 |
| Çukurköy | BBP | %17,9 | %64,1 | %91,4 | 93 |
| Doğanca Köyü | AK Parti | %38,9 | %22,2 | %65,0 | 60 |
| Doğanköy | CHP | %6,0 | %2,8 | %77,9 | 816 |
| Dolusalkım Köyü | DTP | %24,0 | %12,5 | %64,5 | 307 |
| Düğüncüler Köyü | DTP | %13,4 | %17,7 | %73,5 | 525 |
| Ekindüzü Köyü | AK Parti | %89,9 | %2,3 | %78,0 | 173 |
| Erkent Köyü | BBP | %25,9 | %59,3 | %42,2 | 64 |
| Gökbudak Köyü | DTP | %20,0 | %16,8 | %91,7 | 600 |
| Gökçekoru Köyü | AK Parti | %78,5 | %14,4 | %80,5 | 486 |
| Gölgeli Köyü | AK Parti | %70,6 | %12,9 | %83,8 | 111 |
| Güleçler Köyü | DP | %33,0 | %8,0 | %92,9 | 563 |
| Gümüşören Köyü | AK Parti | %62,1 | %3,4 | %12,1 | 314 |
| Karasungur Köyü | AK Parti | %56,2 | %42,5 | %81,2 | 292 |
| Karşıkaya Köyü | BBP | %8,1 | %64,6 | %71,8 | 149 |
| Keskin Köyü | BBP | %11,2 | %44,9 | %71,3 | 150 |
| Kışlacık Köyü | DTP | %7,6 | %11,4 | %91,9 | 86 |
| Kocaçavuş Köyü | DP | %23,3 | %22,2 | %86,6 | 112 |
| Köprüçay Köyü | BBP | %9,9 | %48,7 | %86,0 | 236 |
| Narsuyu Köyü | AK Parti | %70,1 | %10,2 | %79,8 | 188 |
| Okçular Köyü | AK Parti | %41,1 | %34,0 | %80,6 | 366 |
| Ormandalı Köyü | BBP | %20,0 | %55,0 | %79,0 | 233 |
| Palamutlu Köyü | BBP | %19,5 | %61,2 | %84,0 | 693 |
| Sarıdam Köyü | BBP | %0,0 | %94,4 | %80,9 | 89 |
| Sarıyaprak Köyü | DP | %12,9 | %23,5 | %98,8 | 86 |
| Söğütönü Köyü | DTP | %1,8 | %3,0 | %80,1 | 216 |
| Şakiran Mahallesi | CHP | %7,0 | %13,6 | %88,7 | 797 |
| Taşdibek Köyü | AK Parti | %78,3 | %12,6 | %80,4 | 306 |
| Tosuntarla Köyü | BBP | %7,3 | %65,9 | %88,7 | 53 |
| Tuzcular Köyü | AK Parti | %39,4 | %34,6 | %69,0 | 187 |
| Üçoyuk Köyü | AK Parti | %43,2 | %36,4 | %86,5 | 52 |
| Yapraktepe Köyü | DTP | %5,1 | %23,2 | %72,4 | 246 |
| Yeniaydın Köyü | BBP | %9,2 | %69,4 | %86,2 | 268 |
| Yukarıbalcılar Köyü | DP | %6,0 | %0,4 | %87,8 | 286 |
İlgili sonuçlar