Şirvan 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şirvan sonuçlarında AK Parti %32,7 ile birinci, Saadet %27,3 ile ikinci; fark 5,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 5,7 puan altında. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,3 (+22,1 puan). 62 mahalle ve köy arasından 22'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Bayındır Köyü (%100,0); Saadet en güçlü Kesmetaş Köyü (%95,4). Katılım %83,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şirvan 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şirvan, Siirt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şirvan | Siirt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.708 | %32,7 | %34,8 | %38,4 | −5,7 |
| Saadet | 2.259 | %27,3 | %5,6 | %5,2 | +22,1 |
| Anavatan | 1.373 | %16,6 | %1,2 | %0,8 | +15,8 |
| DP | 750 | %9,1 | %6,9 | %3,8 | +5,2 |
| DTP | 559 | %6,7 | %37,6 | %5,7 | +1,1 |
| BBP | 286 | %3,5 | %3,1 | %2,4 | +1,1 |
| MHP | 232 | %2,8 | %3,1 | %16,0 | −13,2 |
| CHP | 53 | %0,6 | %3,3 | %23,1 | −22,4 |
| BTP | 33 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | −0,0 |
| DSP | 10 | %0,1 | %2,3 | %2,9 | −2,7 |
| İp | 10 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| TKP | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Şirvan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 71 | 10.187 | 8.526 | %83,7 | 8.282 | 244 |
Şirvan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adıgüzel Köyü | AK Parti | %56,1 | %19,7 | %70,4 | 98 |
| Akçayar Köyü | Anavatan | %28,6 | %7,1 | %93,3 | 15 |
| Akgeçit Köyü | AK Parti | %58,1 | %0,0 | %88,6 | 35 |
| Akyokuş Köyü | Anavatan | %0,0 | %0,0 | %100,0 | 20 |
| Bağcılar Mahallesi | Saadet | %7,0 | %80,4 | %89,1 | 165 |
| Bayındır Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %93,3 | 30 |
| Belençay Köyü | AK Parti | %60,4 | %12,5 | %79,0 | 62 |
| Boylu Köyü | AK Parti | %54,1 | %4,7 | %80,3 | 193 |
| Cevizlik Köyü | Saadet | %13,3 | %81,0 | %86,6 | 711 |
| Çeltikyolu Köyü | Saadet | %29,2 | %30,0 | %96,4 | 137 |
| Çınarlı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 11 |
| Daltepe Köyü | Saadet | %27,8 | %63,9 | %92,3 | 39 |
| Damlı Köyü | Saadet | %5,6 | %92,1 | %92,3 | 142 |
| Demirkapı Köyü | Anavatan | %7,4 | %0,0 | %81,8 | 33 |
| Derinçay Köyü | Anavatan | %8,0 | %8,0 | %82,0 | 122 |
| Dişlinar Köyü | DTP | %6,6 | %0,7 | %82,0 | 167 |
| Doğruca Köyü | Anavatan | %6,0 | %0,0 | %108,7 | 46 |
| Durankaya Köyü | AK Parti | %31,6 | %8,4 | %97,1 | 275 |
| Elmadalı Köyü | Saadet | %2,5 | %90,2 | %78,5 | 260 |
| Fatih Mahallesi | Saadet | %30,8 | %41,0 | %87,5 | 48 |
| Gözlüce Köyü | AK Parti | %57,7 | %14,4 | %88,1 | 126 |
| Gümüş Köyü | DP | %0,0 | %0,0 | %105,0 | 20 |
| Hürmüz Köyü | DTP | %24,5 | %0,0 | %87,5 | 56 |
| İkizler Köyü | Anavatan | %16,8 | %4,2 | %79,6 | 162 |
| İncekaya Köyü | AK Parti | %34,3 | %15,4 | %83,3 | 263 |
| Kalkancık Köyü | Saadet | %28,6 | %71,4 | %58,3 | 12 |
| Kapılı Köyü | AK Parti | %44,2 | %28,7 | %80,9 | 225 |
| Karaca Köyü | AK Parti | %40,2 | %12,2 | %85,1 | 114 |
| Kasımlı Köyü | AK Parti | %51,3 | %48,7 | %67,2 | 58 |
| Kayahisar Köyü | Saadet | %42,0 | %46,7 | %80,1 | 211 |
| Kesmetaş Köyü | Saadet | %3,6 | %95,4 | %97,5 | 200 |
| Kırtepe Mahallesi | DP | %10,0 | %15,0 | %92,9 | 98 |
| Kirazlı Köyü | Anavatan | %31,9 | %1,4 | %85,4 | 82 |
| Kömürlü Köyü | AK Parti | %62,2 | %9,5 | %77,9 | 95 |
| Küfre Mahallesi | AK Parti | %35,3 | %17,5 | %83,8 | 1.586 |
| Madenköy | Anavatan | %13,7 | %0,0 | %92,4 | 250 |
| Meşecik Köyü | Anavatan | %9,1 | %0,0 | %91,7 | 12 |
| Nallıkaya Köyü | AK Parti | %95,2 | %0,0 | %87,1 | 263 |
| Ormanbağı Köyü | AK Parti | %97,4 | %0,6 | %88,8 | 401 |
| Ormanlı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 165 |
| Otluk Köyü | Anavatan | %14,3 | %0,0 | %63,0 | 46 |
| Oya Köyü | Saadet | %5,3 | %92,1 | %83,7 | 141 |
| Özpınar Köyü | DTP | %20,0 | %4,8 | %79,2 | 212 |
| Pirinçli Köyü | AK Parti | %33,1 | %22,6 | %82,0 | 305 |
| Sarıdana Köyü | DTP | %32,4 | %1,4 | %74,1 | 197 |
| Sırçalı Köyü | Saadet | %36,3 | %42,5 | %98,8 | 82 |
| Sit Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %16,4 | %91,7 | 72 |
| Soğanlı Köyü | Anavatan | %16,0 | %10,0 | %86,2 | 58 |
| Soğuksu Köyü | AK Parti | %38,6 | %24,6 | %81,4 | 70 |
| Suludere Köyü | AK Parti | %78,3 | %0,0 | %85,7 | 28 |
| Suluyazı Köyü | AK Parti | %87,0 | %3,7 | %81,9 | 72 |
| Taşlı Köyü | AK Parti | %55,3 | %0,2 | %87,6 | 485 |
| Taşyaka Köyü | BBP | %17,4 | %1,7 | %98,3 | 179 |
| Tatlıpayam Köyü | AK Parti | %47,1 | %3,8 | %99,1 | 107 |
| Yağcılar Köyü | DP | %12,9 | %34,8 | %65,9 | 340 |
| Yalkaya Köyü | DTP | %4,3 | %30,4 | %62,2 | 37 |
| Yamaçlı Köyü | Saadet | %11,6 | %87,2 | %92,0 | 187 |
| Yarımtepe Köyü | Anavatan | %1,8 | %0,0 | %96,6 | 118 |
| Yaylacı Köyü | Saadet | %19,0 | %64,6 | %98,7 | 150 |
| Yayladağ Köyü | DTP | %6,6 | %0,0 | %67,2 | 116 |
| Yedikapı Köyü | DTP | %19,4 | %12,9 | %84,2 | 38 |
| Yolbaşı Köyü | DTP | %22,6 | %4,3 | %83,5 | 139 |
İlgili sonuçlar