Şavşat 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Şavşat sonuçlarında Hayır %53,3 ile birinci, Evet %46,7 ile ikinci; fark 6,7 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%42,1) 11,2 puan üstünde. 68 mahalle ve köy arasından 37'sinde Hayır önde. Hayır en güçlü Kurudere Köyü (%92,2); Evet en güçlü Demirkapı Köyü (%100,0). Katılım %79,5 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şavşat 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Şavşat, Artvin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Şavşat | Artvin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 6.159 | %53,3 | %50,2 | %42,1 | +11,2 |
| Evet | 5.388 | %46,7 | %49,8 | %57,9 | −11,2 |
Şavşat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 89 | 14.932 | 11.873 | %79,5 | 11.547 | 326 |
Şavşat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdamla Köyü | Evet | %16,5 | %83,5 | %78,4 | 102 |
| Armutlu Mahallesi | Hayır | %52,4 | %47,6 | %81,0 | 242 |
| Arpalı Köyü | Hayır | %56,5 | %43,5 | %88,7 | 150 |
| Aşağıkoyunlu Köyü | Hayır | %71,3 | %28,7 | %85,5 | 152 |
| Atalar Köyü | Hayır | %51,9 | %48,1 | %87,1 | 31 |
| Cevizli Köyü | Hayır | %60,3 | %39,7 | %75,8 | 310 |
| Ciritdüzü Köyü | Hayır | %67,4 | %32,6 | %86,9 | 198 |
| Çağlıpınar Köyü | Evet | %7,0 | %93,0 | %95,7 | 46 |
| Çağlıyan Köyü | Hayır | %56,0 | %44,0 | %83,9 | 93 |
| Çamlıca Köyü | Hayır | %53,1 | %46,9 | %78,1 | 64 |
| Çavdarlı Köyü | Hayır | %80,7 | %19,3 | %83,3 | 72 |
| Çayağzı Köyü | Hayır | %75,2 | %24,8 | %81,9 | 155 |
| Çermik Köyü | Evet | %22,7 | %77,3 | %95,8 | 24 |
| Çiftlik Köyü | Evet | %46,0 | %54,0 | %81,8 | 154 |
| Çoraklı Köyü | Evet | %19,9 | %80,1 | %86,9 | 198 |
| Çukur Köyü | Evet | %33,1 | %66,9 | %60,7 | 201 |
| Dalkırmaz Köyü | Evet | %48,4 | %51,6 | %85,8 | 106 |
| Demirci Köyü | Evet | %40,9 | %59,1 | %81,0 | 58 |
| Demirkapı Köyü | Evet | %0,0 | %100,0 | %90,0 | 50 |
| Dereiçi Köyü | Evet | %39,8 | %60,2 | %75,5 | 139 |
| Dutlu Köyü | Hayır | %50,3 | %49,7 | %77,2 | 206 |
| Düzenli Köyü | Hayır | %64,8 | %35,2 | %86,8 | 121 |
| Elmalı Köyü | Evet | %35,7 | %64,3 | %97,4 | 77 |
| Erikli Köyü | Evet | %24,5 | %75,5 | %86,5 | 171 |
| Eskikale Köyü | Hayır | %52,7 | %47,3 | %74,2 | 415 |
| Hanlı Köyü | Hayır | %62,7 | %37,3 | %81,0 | 174 |
| Ilıca Köyü | Evet | %28,6 | %71,4 | %78,6 | 215 |
| Karaağaç Köyü | Evet | %39,2 | %60,8 | %89,2 | 93 |
| Karaköy | Hayır | %61,7 | %38,3 | %88,2 | 93 |
| Kayabaşı Köyü | Hayır | %65,0 | %35,0 | %95,2 | 21 |
| Kayadibi Köyü | Hayır | %64,2 | %35,8 | %83,4 | 211 |
| Kirazlı Köyü | Evet | %27,4 | %72,6 | %82,4 | 210 |
| Kireçli Köyü | Evet | %46,1 | %53,9 | %76,9 | 312 |
| Kocabey Köyü | Hayır | %57,7 | %42,3 | %80,4 | 317 |
| Köprülü Köyü | Hayır | %84,6 | %15,4 | %84,4 | 77 |
| Köprüyaka Köyü | Hayır | %69,7 | %30,3 | %70,5 | 129 |
| Kurudere Köyü | Hayır | %92,2 | %7,8 | %89,1 | 119 |
| Küplüce Köyü | Hayır | %59,6 | %40,4 | %78,9 | 123 |
| Maden Köyü | Hayır | %59,5 | %40,5 | %80,6 | 170 |
| Meşeli Köyü | Hayır | %52,4 | %47,6 | %81,3 | 214 |
| Meydancık-Balıklı Mahallesi | Evet | %26,4 | %73,6 | %82,3 | 248 |
| Meydancık-Merkez Mahallesi | Hayır | %67,2 | %32,8 | %78,1 | 420 |
| Meydancık-Mısırlı Mahallesi | Evet | %18,4 | %81,6 | %93,6 | 109 |
| Meydancık-Taş Köprü Mahallesi | Evet | %48,0 | %52,0 | %88,2 | 263 |
| Oba Köyü | Hayır | %86,4 | %13,6 | %95,8 | 48 |
| Otluca Köyü | Hayır | %63,9 | %36,1 | %98,7 | 77 |
| Pınarlı Köyü | Evet | %46,0 | %54,0 | %78,4 | 606 |
| Savaş Köyü | Hayır | %71,9 | %28,1 | %76,6 | 197 |
| Saylıca Köyü | Hayır | %64,7 | %35,3 | %106,3 | 16 |
| Sebzeli Köyü | Evet | %46,1 | %53,9 | %85,5 | 110 |
| Söğütlü Mahallesi | Hayır | %60,9 | %39,1 | %80,3 | 446 |
| Susuz Köyü | Evet | %45,2 | %54,8 | %96,6 | 88 |
| Şalcı Köyü | Hayır | %50,0 | %50,0 | %74,6 | 122 |
| Şenköy | Evet | %30,0 | %70,0 | %88,1 | 59 |
| Şenocak Köyü | Evet | %44,4 | %55,6 | %88,5 | 87 |
| Tepebaşı Köyü | Hayır | %66,7 | %33,3 | %84,5 | 84 |
| Tepeköy | Hayır | %54,4 | %45,6 | %86,8 | 349 |
| Üzümlü Köyü | Evet | %47,4 | %52,6 | %81,6 | 76 |
| Veliköy | Hayır | %65,7 | %34,3 | %89,3 | 234 |
| Yağlı Köyü | Hayır | %54,7 | %45,3 | %75,7 | 70 |
| Yamaçlı Köyü | Evet | %44,8 | %55,2 | %95,4 | 65 |
| Yaşar Köyü | Evet | %44,8 | %55,2 | %91,2 | 34 |
| Yavuzköy | Evet | %47,0 | %53,0 | %77,7 | 373 |
| Yeniköy Mahallesi | Hayır | %60,1 | %39,9 | %73,9 | 4.240 |
| Yeşilce Köyü | Evet | %5,1 | %94,9 | %86,1 | 72 |
| Yoncalı Köyü | Evet | %29,3 | %70,7 | %81,1 | 196 |
| Yukarıkoyunlu Köyü | Hayır | %61,1 | %38,9 | %84,7 | 111 |
| Ziyaret Köyü | Evet | %46,3 | %53,7 | %75,6 | 119 |
İlgili sonuçlar