Yenişehir 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Yenişehir sonuçlarında Evet %50,5 ile birinci, Hayır %49,5 ile ikinci; fark 0,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 7,4 puan altında. Hayır Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %49,5 (+7,4 puan). 71 mahalle ve köy arasından 38'inde Evet önde. Evet en güçlü Çiçeközü Köyü (%92,4); Hayır en güçlü Koyunhisar Köyü (%76,0). Katılım %87,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yenişehir 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Yenişehir, Bursa, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Yenişehir | Bursa | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 16.571 | %50,5 | %56,4 | %57,9 | −7,4 |
| Hayır | 16.272 | %49,5 | %43,6 | %42,1 | +7,4 |
Yenişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 131 | 38.419 | 33.430 | %87,0 | 32.843 | 587 |
Yenişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afşar Köyü | Hayır | %28,1 | %71,9 | %98,9 | 92 |
| Akbıyık Köyü | Evet | %59,5 | %40,5 | %80,9 | 282 |
| Akçapınar Köyü | Evet | %58,9 | %41,1 | %96,9 | 416 |
| Akdere Köyü | Hayır | %32,5 | %67,5 | %94,2 | 137 |
| Alaylı Köyü | Evet | %71,5 | %28,5 | %88,4 | 190 |
| Ayaz Köyü | Hayır | %40,7 | %59,3 | %90,2 | 214 |
| Aydoğdu Köyü | Evet | %84,4 | %15,6 | %94,8 | 154 |
| Barcın Köyü | Hayır | %35,1 | %64,9 | %91,2 | 430 |
| Beypınar Köyü | Evet | %69,6 | %30,4 | %94,0 | 149 |
| Burcun Köyü | Evet | %53,4 | %46,6 | %91,9 | 197 |
| Cihadiye Köyü | Hayır | %46,2 | %53,8 | %92,4 | 353 |
| Çamönü Köyü | Evet | %68,6 | %31,4 | %97,3 | 184 |
| Çardak Köyü | Hayır | %47,3 | %52,7 | %87,9 | 215 |
| Çayır Mahallesi | Hayır | %44,8 | %55,2 | %81,5 | 1.354 |
| Çayırlı Köyü | Evet | %88,7 | %11,3 | %91,6 | 344 |
| Çelebi Köyü | Hayır | %47,7 | %52,3 | %92,9 | 688 |
| Çeltikçi Köyü | Hayır | %36,4 | %63,6 | %85,9 | 545 |
| Çiçeközü Köyü | Evet | %92,4 | %7,6 | %96,5 | 490 |
| Demirboğa Köyü | Hayır | %36,9 | %63,1 | %94,4 | 215 |
| Dereköy | Evet | %52,9 | %47,1 | %90,7 | 97 |
| Ebeköy | Evet | %63,0 | %37,0 | %95,6 | 270 |
| Eyerce Köyü | Evet | %68,8 | %31,3 | %88,2 | 263 |
| Fethiye Köyü | Evet | %54,5 | %45,5 | %86,9 | 222 |
| Gökçesu Köyü | Hayır | %26,8 | %73,2 | %94,1 | 152 |
| Gündoğan Mahallesi | Hayır | %41,3 | %58,7 | %82,8 | 1.344 |
| Günece Köyü | Hayır | %35,9 | %64,1 | %94,9 | 177 |
| Hayriye Köyü | Evet | %51,1 | %48,9 | %91,9 | 309 |
| Hıdırbali Mahallesi | Hayır | %45,2 | %54,8 | %85,8 | 534 |
| İncirli Köyü | Evet | %74,2 | %25,8 | %96,1 | 387 |
| Karaamca Köyü | Evet | %63,1 | %36,9 | %92,8 | 194 |
| Karabahadır Köyü | Evet | %76,2 | %23,8 | %87,5 | 48 |
| Karacaahmet Köyü | Evet | %67,2 | %32,8 | %91,7 | 145 |
| Karacaali Köyü | Hayır | %35,6 | %64,4 | %91,6 | 286 |
| Karaköy | Evet | %75,4 | %24,6 | %93,0 | 227 |
| Karasıl Köyü | Evet | %61,3 | %38,7 | %88,8 | 320 |
| Kavaklı Köyü | Evet | %74,0 | %26,0 | %91,5 | 496 |
| Kıblepınar Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %87,5 | 32 |
| Kızılhisar Köyü | Evet | %67,4 | %32,6 | %87,7 | 268 |
| Kızılköy | Hayır | %41,4 | %58,6 | %92,2 | 281 |
| Kirazlıyayla Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %92,4 | 132 |
| Koyunhisar Köyü | Hayır | %24,0 | %76,0 | %91,8 | 625 |
| Kozdere Köyü | Evet | %75,3 | %24,7 | %90,2 | 358 |
| Köprühisar Köyü | Hayır | %30,7 | %69,3 | %95,2 | 314 |
| Kurtuluş Mahallesi | Hayır | %45,8 | %54,2 | %86,9 | 4.041 |
| Mahmudiye Köyü | Hayır | %44,6 | %55,4 | %90,6 | 564 |
| Marmaracık Köyü | Hayır | %38,5 | %61,5 | %90,2 | 327 |
| Mecidiye Köyü | Evet | %61,3 | %38,7 | %96,0 | 101 |
| Menteşe Köyü | Evet | %56,9 | %43,1 | %92,7 | 262 |
| Orhaniye Köyü | Evet | %59,8 | %40,2 | %95,0 | 645 |
| Osmaniye Köyü | Hayır | %41,4 | %58,6 | %84,1 | 301 |
| Papatya Köyü | Evet | %59,4 | %40,6 | %93,0 | 157 |
| Paşayayla Köyü | Evet | %85,2 | %14,8 | %98,3 | 58 |
| Reşadiye Köyü | Evet | %62,5 | %37,5 | %87,8 | 49 |
| Selimiye Köyü | Hayır | %47,8 | %52,2 | %91,1 | 326 |
| Söylemiş Köyü | Hayır | %47,5 | %52,5 | %93,3 | 480 |
| Subaşı Köyü | Hayır | %41,1 | %58,9 | %91,2 | 649 |
| Süleymaniye Köyü | Hayır | %45,5 | %54,5 | %90,4 | 188 |
| Tabakhane Mahallesi | Evet | %54,9 | %45,1 | %73,6 | 1.105 |
| Terziler Köyü | Evet | %84,3 | %15,7 | %96,4 | 691 |
| Toprakdere Köyü | Hayır | %38,7 | %61,3 | %89,9 | 69 |
| Toprakocak Köyü | Hayır | %42,5 | %57,5 | %96,0 | 175 |
| Ulucami Mahallesi | Hayır | %41,4 | %58,6 | %74,9 | 1.184 |
| Yarhisar Köyü | Hayır | %35,8 | %64,2 | %100,0 | 56 |
| Yazılı Köyü | Hayır | %41,3 | %58,7 | %79,5 | 83 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %56,7 | %43,3 | %74,0 | 1.679 |
| Yenigün Mahallesi | Hayır | %46,4 | %53,6 | %85,2 | 8.007 |
| Yeniköy | Evet | %63,6 | %36,4 | %91,3 | 206 |
| Yıldırım Köyü | Evet | %69,7 | %30,3 | %93,1 | 102 |
| Yılmaz Mahallesi | Evet | %59,6 | %40,4 | %75,0 | 432 |
| Yolören Köyü | Hayır | %35,6 | %64,4 | %94,0 | 974 |
| Yüzüncüyıl Mahallesi | Evet | %50,2 | %49,8 | %84,6 | 1.378 |
İlgili sonuçlar