Şemdinli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Şemdinli sonuçlarında Evet %97,7 ile birinci, Hayır %2,3 ile ikinci; fark 95,4 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 39,8 puan üstünde. 30 mahalle ve köy arasından 27'sinde Evet önde. Evet en güçlü Bozyamaç Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Yayla Mahallesi (%66,7). Katılım %33,3 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 7.114 | %97,7 | %94,3 | %57,9 | +39,8 |
| Hayır | 169 | %2,3 | %5,7 | %42,1 | −39,8 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 76 | 23.278 | 7.741 | %33,3 | 7.283 | 458 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 134 |
| Altınsu Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %0,9 | 1.924 |
| Anadağ Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %36,2 | 1.048 |
| Bağlar Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 325 |
| Beşevler Mahallesi | Evet | %83,3 | %16,7 | %4,8 | 1.265 |
| Beyyurdu Köyü | Evet | %98,5 | %1,5 | %32,5 | 234 |
| Boğazköy | Evet | %96,3 | %3,8 | %45,9 | 381 |
| Bozyamaç Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %4,1 | 222 |
| Çatalca Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,3 | 612 |
| Çubuklu Köyü | Evet | %91,7 | %8,3 | %10,6 | 132 |
| Derecik-Balkaya Mahallesi | Evet | %99,0 | %1,0 | %87,9 | 710 |
| Derecik-Güney Mahallesi | Evet | %99,6 | %0,4 | %73,1 | 391 |
| Derecik-Hacıbey Mahallesi | Evet | %99,7 | %0,3 | %79,3 | 492 |
| Derecik-Merkez Mahallesi | Evet | %97,5 | %2,5 | %86,2 | 499 |
| Derecik-Orta Mahallesi | Evet | %99,8 | %0,2 | %71,7 | 601 |
| Derecik-Vapurtepe Mahallesi | Evet | %99,2 | %0,8 | %83,5 | 480 |
| Gelişen Köyü | Evet | %99,1 | %0,9 | %89,7 | 1.800 |
| Günyazı Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %0,2 | 2.000 |
| Karşıyaka Mahallesi | Evet | %84,5 | %15,5 | %6,7 | 1.041 |
| Kayalar Köyü | Evet | %94,1 | %5,9 | %2,1 | 887 |
| Konur Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %27,9 | 476 |
| Korgan Köyü | Evet | %95,6 | %4,4 | %44,0 | 2.120 |
| Navşar Mahallesi | Evet | %82,4 | %17,6 | %6,7 | 2.151 |
| Ortaklar Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %75,1 | 539 |
| Öveç Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %30,9 | 291 |
| Tütünlü Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %87,1 | 689 |
| Uğuraçan Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %28,8 | 361 |
| Yayla Mahallesi | Hayır | %33,3 | %66,7 | %5,7 | 175 |
| Yaylapınar Köyü | Evet | %97,7 | %2,3 | %71,0 | 386 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %76,9 | %23,1 | %5,2 | 912 |
İlgili sonuçlar