Yüksekova 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Yüksekova sonuçlarında Evet %90,2 ile birinci, Hayır %9,8 ile ikinci; fark 80,4 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 32,3 puan üstünde. 72 mahalle ve köy arasından 43'ünde Evet önde. Evet en güçlü Akalın Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Dağlıca Köyü (%83,3). Katılım %2,7 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yüksekova 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Yüksekova, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Yüksekova | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 1.057 | %90,2 | %94,3 | %57,9 | +32,3 |
| Hayır | 115 | %9,8 | %5,7 | %42,1 | −32,3 |
Yüksekova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 181 | 56.589 | 1.508 | %2,7 | 1.172 | 336 |
Yüksekova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adaklı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 659 |
| Akalın Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %5,0 | 540 |
| Akçalı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,6 | 346 |
| Akocak Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %2,5 | 437 |
| Akpınar Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,5 | 732 |
| Aksu Köyü | Evet | %98,2 | %1,8 | %26,7 | 277 |
| Altınoluk Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,6 | 348 |
| Armutdüzü Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %8,2 | 294 |
| Aşağıuluyol Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 450 |
| Bağdaş Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %1,8 | 771 |
| Bataklık Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,6 | 348 |
| Beşatlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,5 | 395 |
| Bostancık Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,7 | 75 |
| Bölük Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 388 |
| Bulaklı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 146 |
| Büyükçiftlik-Kerem Zeydan Mahallesi | Evet | %97,3 | %2,7 | %18,9 | 460 |
| Büyükçiftlik-Merkez Mahallesi | Evet | %95,7 | %4,3 | %3,7 | 829 |
| Büyükçiftlik-Yeşilova Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,5 | 555 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %50,0 | %50,0 | %0,6 | 5.523 |
| Çatma Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,9 | 233 |
| Dağlıca Köyü | Hayır | %16,7 | %83,3 | %1,6 | 384 |
| Dedeler Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,9 | 448 |
| Değerli Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 623 |
| Demirkonak Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 527 |
| Dibekli Köyü | Evet | %98,4 | %1,6 | %32,4 | 213 |
| Dilekli Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 5 |
| Dilektaşı Köyü | Evet | %96,0 | %4,0 | %29,8 | 447 |
| Dize Mahallesi | Evet | %57,9 | %42,1 | %1,5 | 2.214 |
| Doğanlı Köyü | Evet | %95,3 | %4,7 | %48,3 | 495 |
| Esen Yurt Mahallesi | Evet | %83,6 | %16,4 | %3,9 | 2.075 |
| Esendere-Güvenli Mahallesi | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 642 |
| Esendere-Merkez Mahallesi | Hayır | %25,0 | %75,0 | %1,1 | 633 |
| Esendere-Sarıyıldız Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %1,0 | 208 |
| Esendere-Yılmaz Mahallesi | — | %0,0 | %0,0 | %0,7 | 290 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %87,5 | %12,5 | %1,1 | 2.042 |
| Eski Kışla Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,3 | 3.093 |
| Gökyurt Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %25,5 | 310 |
| Güçlü Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,9 | 427 |
| Güldalı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 238 |
| Güllüce Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,4 | 487 |
| Güngör Mahallesi | Evet | %61,1 | %38,9 | %0,8 | 5.604 |
| Gürdere Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,4 | 229 |
| Gürkavak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,8 | 358 |
| İnanlı Köyü | Evet | %97,3 | %2,7 | %18,2 | 435 |
| İpek Mahallesi | Evet | %71,2 | %28,8 | %2,9 | 2.159 |
| Kadıköy | Evet | %100,0 | %0,0 | %1,0 | 614 |
| Kamışlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %1,1 | 658 |
| Karabey Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,3 | 335 |
| Karlı Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %0,5 | 763 |
| Keçili Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 204 |
| Kısıklı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,5 | 1.052 |
| Kolbaşı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,6 | 190 |
| Köprücük Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 361 |
| Köşkönü Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 168 |
| Mezarlık Mahallesi | — | %0,0 | %0,0 | %0,5 | 1.274 |
| Onbaşılar Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,5 | 440 |
| Ortaç Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %13,6 | 550 |
| Örnekköy | Evet | %85,7 | %14,3 | %6,8 | 234 |
| Pınargözü Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %2,4 | 123 |
| Salkımlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %1,8 | 275 |
| Serindere Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 197 |
| Suüstü Köyü | Evet | %76,9 | %23,1 | %11,6 | 370 |
| Tatlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %40,5 | 37 |
| Tuğlu Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %1,1 | 189 |
| Vezirli Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %0,7 | 561 |
| Yazılı Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 3 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %79,7 | %20,3 | %1,3 | 6.186 |
| Yeniışık Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,0 | 347 |
| Yeşildere Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,2 | 1.980 |
| Yeşiltaş Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 294 |
| Yoncalık Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 585 |
| Yürekli Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %1,0 | 207 |
İlgili sonuçlar