Sarıkamış 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Sarıkamış sonuçlarında Evet %86,0 ile birinci, Hayır %14,0 ile ikinci; fark 71,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 28,1 puan üstünde. 63 mahalle ve köy arasından 60'ında Evet önde. Evet en güçlü Altınbulak Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Aşağı Sallıpınar Köyü (%94,0). Katılım %77,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Sarıkamış 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Sarıkamış, Kars, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Sarıkamış | Kars | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 18.381 | %86,0 | %65,5 | %57,9 | +28,1 |
| Hayır | 2.999 | %14,0 | %34,5 | %42,1 | −28,1 |
Sarıkamış seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 103 | 28.272 | 21.770 | %77,0 | 21.380 | 390 |
Sarıkamış mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkoz Köyü | Evet | %96,5 | %3,5 | %75,6 | 307 |
| Akören Köyü | Evet | %66,0 | %34,0 | %81,3 | 379 |
| Alisofu Köyü | Evet | %99,8 | %0,2 | %90,6 | 583 |
| Altınbulak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %89,8 | 323 |
| Armutlu Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %80,4 | 647 |
| Asboğa Köyü | Evet | %97,4 | %2,6 | %57,6 | 66 |
| Aşağı Sallıpınar Köyü | Hayır | %6,0 | %94,0 | %92,4 | 145 |
| Balabantaş Köyü | Evet | %85,3 | %14,7 | %83,7 | 246 |
| Balıklı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,6 | 598 |
| Başköy | Evet | %96,8 | %3,2 | %63,9 | 945 |
| Belencik Köyü | Evet | %94,9 | %5,1 | %76,0 | 416 |
| Beşyol Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %88,1 | 469 |
| Boyalı Köyü | Hayır | %12,3 | %87,7 | %86,9 | 191 |
| Bozat Köyü | Evet | %95,3 | %4,7 | %79,4 | 253 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Evet | %72,1 | %27,9 | %65,1 | 1.790 |
| Çamyazı Köyü | Evet | %90,2 | %9,8 | %91,3 | 712 |
| Çardakçatı Köyü | Evet | %97,9 | %2,1 | %87,4 | 382 |
| Çatak Köyü | Evet | %82,1 | %17,9 | %69,0 | 210 |
| Çolaklı Köyü | Evet | %98,9 | %1,1 | %80,7 | 119 |
| Erenler Mahallesi | Evet | %75,2 | %24,8 | %70,0 | 671 |
| Eşmeçayır Köyü | Evet | %98,2 | %1,8 | %77,6 | 660 |
| Gecikmez Köyü | Evet | %99,7 | %0,3 | %86,5 | 460 |
| Güllüce Köyü | Evet | %97,5 | %2,5 | %74,3 | 331 |
| Hamamlı Köyü | Evet | %90,5 | %9,5 | %65,3 | 320 |
| Handere Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %82,6 | 138 |
| Isısu Köyü | Evet | %78,9 | %21,1 | %87,6 | 306 |
| İnkaya Köyü | Evet | %96,6 | %3,4 | %89,5 | 631 |
| İnönü Mahallesi | Evet | %60,6 | %39,4 | %66,0 | 2.702 |
| İstasyon Mahallesi | Evet | %77,8 | %22,2 | %77,3 | 1.072 |
| Kalebaşı Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %79,1 | 560 |
| Karaköse Köyü | Evet | %98,7 | %1,3 | %86,6 | 357 |
| Karakurt Köyü | Evet | %71,5 | %28,5 | %74,7 | 522 |
| Karapınar Köyü | Evet | %98,9 | %1,1 | %73,1 | 405 |
| Karaurgan Köyü | Evet | %77,4 | %22,6 | %86,1 | 368 |
| Kayalıboğaz Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %74,4 | 121 |
| Kazantaş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %83,9 | 112 |
| Kazıkkaya Köyü | Evet | %99,7 | %0,3 | %70,3 | 461 |
| Kazımkarabekir Mahallesi | Evet | %88,4 | %11,6 | %76,1 | 335 |
| Koçoğlu Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %85,7 | 49 |
| Kozan Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %90,0 | 231 |
| Köroğlu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %95,9 | 244 |
| Kurbançayırı Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %85,5 | 165 |
| Mescitli Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %81,5 | 443 |
| Odalar Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %71,7 | 293 |
| Ortakale Köyü | Evet | %99,4 | %0,6 | %70,7 | 242 |
| Parmakdere Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %96,5 | 85 |
| Sırataşlar Köyü | Evet | %86,4 | %13,6 | %90,0 | 50 |
| Sırbasan Köyü | Evet | %96,3 | %3,7 | %92,5 | 146 |
| Süngütaşı Köyü | Evet | %90,9 | %9,1 | %91,7 | 109 |
| Şehitemin Köyü | Evet | %97,3 | %2,7 | %74,7 | 550 |
| Şehithalit Köyü | Evet | %97,9 | %2,1 | %86,7 | 226 |
| Şehitler Mahallesi | Evet | %96,5 | %3,5 | %63,3 | 1.448 |
| Taşlıgüney Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %71,9 | 139 |
| Tepe Mahallesi | Evet | %66,0 | %34,0 | %74,0 | 1.021 |
| Topkaya Köyü | Evet | %99,3 | %0,7 | %82,0 | 183 |
| Uzungazi Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %83,5 | 284 |
| Yağıbasan Köyü | Evet | %84,8 | %15,2 | %90,2 | 204 |
| Yarkaya Köyü | Evet | %97,2 | %2,8 | %56,9 | 65 |
| Yayıklı Köyü | Evet | %93,7 | %6,3 | %85,2 | 586 |
| Yeni Mahallesi | Evet | %75,3 | %24,7 | %74,5 | 1.329 |
| Yenigazi Köyü | Evet | %99,7 | %0,3 | %95,3 | 339 |
| Yeniköy | Evet | %86,8 | %13,2 | %82,7 | 364 |
| Yukarı Sallıpınar Köyü | Hayır | %42,0 | %58,0 | %80,5 | 164 |
İlgili sonuçlar