Kastamonu Merkez 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Kastamonu Merkez sonuçlarında Evet %56,0 ile birinci, Hayır %44,0 ile ikinci; fark 12,0 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 1,8 puan altında. 197 mahalle ve köy arasından 174'ünde Evet önde. Evet en güçlü Başören Köyü (%92,1); Hayır en güçlü Başköy (%65,1). Katılım %85,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kastamonu Merkez 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Kastamonu Merkez, Kastamonu, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Kastamonu Merkez | Kastamonu | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 40.403 | %56,0 | %62,8 | %57,9 | −1,8 |
| Hayır | 31.728 | %44,0 | %37,2 | %42,1 | +1,8 |
Kastamonu Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 337 | 86.629 | 73.628 | %85,0 | 72.131 | 1.497 |
Kastamonu Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahlatçık Köyü | Evet | %59,4 | %40,6 | %95,3 | 150 |
| Ahlatköy | Evet | %71,0 | %29,0 | %93,3 | 135 |
| Ahmetbey Köyü | Evet | %58,8 | %41,2 | %94,5 | 109 |
| Akçakese Köyü | Evet | %60,3 | %39,7 | %92,1 | 63 |
| Akçataş Köyü | Evet | %85,8 | %14,2 | %94,3 | 159 |
| Akdoğan Köyü | Evet | %77,2 | %22,8 | %99,2 | 374 |
| Akkaya Bucağı İsmailli Köyü | Evet | %70,4 | %29,6 | %89,5 | 162 |
| Akmescit Mahallesi | Evet | %52,8 | %47,2 | %86,7 | 1.348 |
| Aksinir Köyü | Hayır | %44,0 | %56,0 | %88,4 | 95 |
| Aktekke Mahallesi | Evet | %51,4 | %48,6 | %79,6 | 3.933 |
| Alçıcılar Köyü | Evet | %67,4 | %32,6 | %94,6 | 241 |
| Alpağut Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %97,4 | 265 |
| Alparslan Köyü | Evet | %57,6 | %42,4 | %99,0 | 102 |
| Alpı Köyü | Evet | %82,3 | %17,7 | %99,0 | 97 |
| Arız Köyü | Evet | %54,9 | %45,1 | %98,4 | 185 |
| Aşağıakça Köyü | Evet | %82,7 | %17,3 | %90,4 | 83 |
| Aşağıbatak Köyü | Evet | %69,0 | %31,0 | %90,8 | 65 |
| Aşağıelyakut Köyü | Evet | %55,1 | %44,9 | %99,5 | 182 |
| Aşağıyuva Köyü | Evet | %76,8 | %23,2 | %87,7 | 146 |
| Atabeygazi Mahallesi | Evet | %59,4 | %40,6 | %88,6 | 350 |
| Ayvalar Köyü | Evet | %76,7 | %23,3 | %90,1 | 101 |
| Bahadır Köyü | Evet | %63,9 | %36,1 | %95,7 | 115 |
| Ballık Köyü | Evet | %74,7 | %25,3 | %96,2 | 78 |
| Baltacı Köyü | Evet | %72,2 | %27,8 | %94,7 | 57 |
| Baltacıkuyucağı Köyü | Hayır | %44,6 | %55,4 | %95,0 | 139 |
| Başköy | Hayır | %34,9 | %65,1 | %87,6 | 97 |
| Başören Köyü | Evet | %92,1 | %7,9 | %72,2 | 180 |
| Bayındır Köyü | Evet | %77,4 | %22,6 | %98,4 | 63 |
| Beyçelebi Mahallesi | Hayır | %43,2 | %56,8 | %84,7 | 2.040 |
| Bostanköy | Evet | %83,6 | %16,4 | %92,2 | 193 |
| Bozoğlak Köyü | Evet | %68,2 | %31,8 | %98,7 | 151 |
| Budamış Köyü | Evet | %70,1 | %29,9 | %88,8 | 570 |
| Bulacık Köyü | Evet | %56,9 | %43,1 | %95,2 | 124 |
| Burhanlı Köyü | Evet | %80,4 | %19,6 | %86,0 | 107 |
| Bükköy | Hayır | %43,5 | %56,5 | %87,3 | 362 |
| Bürme Köyü | Evet | %80,6 | %19,4 | %86,7 | 75 |
| Cambaz Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %96,3 | 80 |
| Candaroğulları Mahallesi | Evet | %51,6 | %48,4 | %80,1 | 3.702 |
| Cebeci Köyü | Evet | %77,3 | %22,7 | %87,6 | 89 |
| Cebrail Mahallesi | Evet | %52,4 | %47,6 | %78,4 | 1.982 |
| Civciler Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %95,7 | 69 |
| Çakıllı Köyü | Evet | %79,6 | %20,4 | %93,1 | 116 |
| Çatalçam Köyü | Evet | %58,9 | %41,1 | %84,0 | 94 |
| Çatören Köyü | Evet | %82,7 | %17,3 | %92,8 | 138 |
| Çerçiköy | Evet | %72,3 | %27,7 | %97,4 | 153 |
| Çevreli Köyü | Evet | %87,0 | %13,0 | %96,5 | 143 |
| Çıbanköy | Evet | %90,2 | %9,8 | %92,2 | 90 |
| Çiğil Köyü | Evet | %53,5 | %46,5 | %78,0 | 118 |
| Çorumlu Köyü | Evet | %58,8 | %41,2 | %88,7 | 115 |
| Damlaçay Köyü | Evet | %84,6 | %15,4 | %99,2 | 126 |
| Darıbükü Köyü | Evet | %87,3 | %12,7 | %90,8 | 130 |
| Dayılar Köyü | Evet | %58,3 | %41,7 | %95,1 | 102 |
| Demirci Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %93,5 | 169 |
| Dereberçin Köyü | Evet | %85,1 | %14,9 | %95,8 | 168 |
| Dereköy | Evet | %67,3 | %32,7 | %91,7 | 169 |
| Dokuzkat Köyü | Hayır | %37,9 | %62,1 | %95,0 | 161 |
| Dursunlar Köyü | Evet | %80,8 | %19,2 | %89,7 | 116 |
| Duruçay Köyü | Evet | %56,3 | %43,7 | %93,2 | 220 |
| Eceoğlu Köyü | Evet | %77,1 | %22,9 | %98,8 | 84 |
| Elmayakası Köyü | Evet | %63,2 | %36,8 | %90,9 | 121 |
| Emirköy | Evet | %84,5 | %15,5 | %94,8 | 116 |
| Emirli Köyü | Evet | %70,5 | %29,5 | %100,4 | 271 |
| Esenler Köyü | Evet | %90,7 | %9,3 | %95,6 | 90 |
| Esenli Köyü | Evet | %60,3 | %39,7 | %88,8 | 134 |
| Esentepe Mahallesi | Evet | %65,5 | %34,5 | %87,9 | 2.070 |
| Eşen Köyü | Hayır | %42,6 | %57,4 | %98,2 | 222 |
| Etyemez Köyü | Evet | %87,0 | %13,0 | %98,2 | 220 |
| Evciler Köyü | Evet | %63,3 | %36,7 | %95,7 | 94 |
| Eymir Köyü | Evet | %52,7 | %47,3 | %85,8 | 113 |
| Gelinören Köyü | Evet | %72,6 | %27,4 | %99,2 | 125 |
| Geyikli Köyü | Evet | %68,6 | %31,4 | %95,7 | 116 |
| Girdallı Köyü | Evet | %77,5 | %22,5 | %100,0 | 72 |
| Göcen Köyü | Evet | %60,0 | %40,0 | %98,0 | 98 |
| Gödel Köyü | Evet | %57,1 | %42,9 | %92,3 | 91 |
| Gökçekent Köyü | Evet | %57,5 | %42,5 | %96,8 | 126 |
| Gökçukur Köyü | Evet | %70,2 | %29,8 | %79,2 | 72 |
| Gölköy | Hayır | %38,6 | %61,4 | %55,5 | 526 |
| Gömeç Köyü | Evet | %70,0 | %30,0 | %97,4 | 116 |
| Gömmece Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %101,1 | 94 |
| Gülef Köyü | Evet | %79,0 | %21,0 | %95,5 | 88 |
| Hacıbey Köyü | Evet | %61,7 | %38,3 | %94,3 | 318 |
| Hacıilyas Köyü | Evet | %83,8 | %16,2 | %95,9 | 73 |
| Hacıköy | Evet | %74,2 | %25,8 | %91,0 | 133 |
| Hacımuharrem Köyü | Evet | %57,9 | %42,1 | %100,0 | 210 |
| Hacışaban Köyü | Evet | %84,4 | %15,6 | %94,7 | 95 |
| Hacıyusuf Köyü | Hayır | %43,4 | %56,6 | %92,0 | 87 |
| Halaçlı Köyü | Evet | %63,1 | %36,9 | %78,9 | 275 |
| Halife Köyü | Evet | %73,8 | %26,2 | %92,9 | 141 |
| Halifekuyucağı Köyü | Evet | %61,2 | %38,8 | %100,0 | 109 |
| Hamitköy | Hayır | %46,6 | %53,4 | %92,2 | 64 |
| Hasköy | Evet | %77,5 | %22,5 | %98,8 | 243 |
| Hatipköy | Evet | %73,5 | %26,5 | %98,5 | 134 |
| Hatipli Köyü | Evet | %78,4 | %21,6 | %82,7 | 127 |
| Hatipoğlu Köyü | Evet | %62,9 | %37,1 | %98,6 | 144 |
| Haydarlar Köyü | Evet | %88,3 | %11,7 | %99,4 | 157 |
| Hepkebirler Mahallesi | Evet | %56,7 | %43,3 | %82,6 | 1.348 |
| Hisarardı Mahallesi | Evet | %57,8 | %42,2 | %87,0 | 939 |
| Hocaköy | Hayır | %45,8 | %54,2 | %96,3 | 189 |
| Honsalar Mahallesi | Evet | %56,3 | %43,7 | %78,5 | 1.245 |
| Hüseyinli Köyü | Evet | %77,2 | %22,8 | %97,1 | 104 |
| İbişler Köyü | Evet | %65,4 | %34,6 | %88,6 | 184 |
| İbrahimli Köyü | Evet | %76,8 | %23,2 | %80,8 | 120 |
| İmamköy | Evet | %62,5 | %37,5 | %100,9 | 115 |
| İnceboğaz Köyü | Evet | %55,6 | %44,4 | %96,5 | 141 |
| İnönü Mahallesi | Hayır | %44,5 | %55,5 | %81,2 | 13.448 |
| İsfendiyar Mahallesi | Hayır | %45,4 | %54,6 | %82,1 | 1.038 |
| İslamköy | Evet | %50,8 | %49,2 | %92,4 | 66 |
| İsmailbey Mahallesi | Hayır | %45,1 | %54,9 | %82,0 | 3.247 |
| Kadıoğlu Köyü | Evet | %59,7 | %40,3 | %98,9 | 183 |
| Karaçomak Köyü | Evet | %74,4 | %25,6 | %93,0 | 186 |
| Karaevli Köyü | Evet | %77,5 | %22,5 | %94,5 | 110 |
| Karakuz Köyü | Evet | %84,2 | %15,8 | %84,4 | 90 |
| Karamukmolla Köyü | Evet | %83,0 | %17,0 | %95,0 | 101 |
| Karaş Köyü | Evet | %74,9 | %25,1 | %97,4 | 270 |
| Kasaba Köyü | Hayır | %48,0 | %52,0 | %101,0 | 97 |
| Kasabaörencik Köyü | Hayır | %38,6 | %61,4 | %98,6 | 72 |
| Kaşçılar Köyü | Evet | %81,5 | %18,5 | %97,7 | 129 |
| Kavakköy | Evet | %56,9 | %43,1 | %87,4 | 167 |
| Kavalca Köyü | Evet | %67,6 | %32,4 | %101,0 | 102 |
| Kayalı Köyü | Evet | %79,4 | %20,6 | %90,1 | 71 |
| Kayı Köyü | Evet | %78,5 | %21,5 | %86,9 | 199 |
| Kemerler Köyü | Evet | %55,4 | %44,6 | %98,1 | 103 |
| Keremli Köyü | Evet | %73,8 | %26,2 | %86,8 | 219 |
| Kırcalar Köyü | Hayır | %40,8 | %59,2 | %91,9 | 172 |
| Kırık Köyü | Evet | %54,5 | %45,5 | %97,5 | 81 |
| Kırışoğlu Köyü | Evet | %63,9 | %36,1 | %86,4 | 125 |
| Kırkçeşme Mahallesi | Evet | %52,5 | %47,5 | %85,7 | 1.509 |
| Kızılkese Köyü | Evet | %65,2 | %34,8 | %94,6 | 148 |
| Kirenli Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %87,1 | 93 |
| Konukça Köyü | Evet | %69,1 | %30,9 | %94,9 | 177 |
| Koruköy | Hayır | %46,3 | %53,7 | %93,3 | 120 |
| Köklü Köyü | Evet | %81,6 | %18,4 | %99,2 | 130 |
| Köseoğlu Köyü | Evet | %81,0 | %19,0 | %88,8 | 196 |
| Kurtgömeç Köyü | Evet | %74,3 | %25,7 | %94,7 | 150 |
| Kurtkayı Köyü | Evet | %81,9 | %18,1 | %98,8 | 84 |
| Kurucaören Köyü | Evet | %57,1 | %42,9 | %90,7 | 43 |
| Kurusaray Köyü | Evet | %57,9 | %42,1 | %98,1 | 323 |
| Kuşkara Köyü | Evet | %83,4 | %16,6 | %96,9 | 162 |
| Kuzeykent Mahallesi | Hayır | %48,2 | %51,8 | %82,4 | 10.259 |
| Kuzyaka Bucağı Çavundur Köyü | Evet | %74,2 | %25,8 | %98,4 | 128 |
| Kuzyaka Bucağı Emirler Köyü | Evet | %65,0 | %35,0 | %98,3 | 119 |
| Kuzyaka Bucağı İsmailli Köyü | Evet | %62,7 | %37,3 | %98,8 | 163 |
| Kuzyaka Bucağı Kıyık Köyü | Evet | %51,0 | %49,0 | %83,3 | 126 |
| Kuzyaka Köyü | Evet | %62,8 | %37,2 | %75,4 | 130 |
| Küçüksu Köyü | Evet | %80,4 | %19,6 | %90,8 | 238 |
| Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | Evet | %58,8 | %41,2 | %82,1 | 6.079 |
| Merkez Bucağı Çavundur Köyü | Evet | %70,2 | %29,8 | %94,4 | 161 |
| Merkez Bucağı Emirler Köyü | Evet | %63,2 | %36,8 | %95,9 | 246 |
| Merkez Bucağı Kıyık Köyü | Evet | %71,9 | %28,1 | %93,8 | 145 |
| Mescitköy | Evet | %77,2 | %22,8 | %94,0 | 134 |
| Mollaköy | Evet | %56,8 | %43,2 | %101,1 | 87 |
| Musallar Köyü | Evet | %57,0 | %43,0 | %97,6 | 125 |
| Nalcıkuyucağı Köyü | Evet | %69,0 | %31,0 | %91,6 | 95 |
| Numanlar Köyü | Hayır | %45,5 | %54,5 | %98,2 | 113 |
| Obruk Köyü | Evet | %65,5 | %34,5 | %100,0 | 119 |
| Oğul Köyü | Evet | %57,5 | %42,5 | %90,9 | 176 |
| Omcular Köyü | Evet | %69,1 | %30,9 | %88,9 | 63 |
| Ortaboğaz Köyü | Evet | %68,3 | %31,7 | %97,7 | 171 |
| Ortaköy | Evet | %78,0 | %22,0 | %94,6 | 130 |
| Ömerli Köyü | Hayır | %48,0 | %52,0 | %100,0 | 75 |
| Örencik Köyü | Evet | %54,6 | %45,4 | %88,3 | 274 |
| Örenyeri Köyü | Evet | %84,8 | %15,2 | %94,3 | 70 |
| Pehlivanköy | Evet | %61,1 | %38,9 | %90,3 | 185 |
| Sada Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %80,0 | 70 |
| Sahip Köyü | Evet | %51,9 | %48,1 | %98,8 | 85 |
| Sapaca Köyü | Evet | %71,6 | %28,4 | %98,5 | 68 |
| Saraçlar Mahallesi | Hayır | %47,7 | %52,3 | %82,4 | 4.811 |
| Saraycık Köyü | Evet | %81,2 | %18,8 | %96,1 | 259 |
| Sarıca Köyü | Evet | %71,2 | %28,8 | %90,8 | 65 |
| Sarıömer Köyü | Evet | %62,8 | %37,2 | %96,1 | 102 |
| Seremettin Köyü | Evet | %76,8 | %23,2 | %100,0 | 112 |
| Sırasöğütler Köyü | Evet | %90,3 | %9,7 | %100,6 | 154 |
| Sipahi Köyü | Evet | %86,4 | %13,6 | %71,8 | 85 |
| Subaşı Köyü | Hayır | %45,5 | %54,5 | %94,1 | 237 |
| Sulusökü Köyü | Evet | %68,8 | %31,3 | %98,8 | 81 |
| Şeyhköy | Evet | %67,8 | %32,2 | %86,5 | 104 |
| Talipler Köyü | Evet | %73,0 | %27,0 | %100,0 | 63 |
| Tarlatepe Köyü | Evet | %59,5 | %40,5 | %93,6 | 94 |
| Taşlık Köyü | Evet | %83,6 | %16,4 | %96,0 | 150 |
| Tekkeköy | Evet | %75,9 | %24,1 | %103,4 | 59 |
| Tepeharman Köyü | Evet | %80,4 | %19,6 | %85,1 | 67 |
| Terziköy | Evet | %71,1 | %28,9 | %96,6 | 145 |
| Topçuoğlu Mahallesi | Evet | %50,7 | %49,3 | %70,2 | 1.066 |
| Uzunoluk Köyü | Evet | %68,8 | %31,2 | %100,6 | 172 |
| Ümitköy | Evet | %81,0 | %19,0 | %100,0 | 161 |
| Üyücek Köyü | Evet | %80,8 | %19,2 | %85,9 | 198 |
| Yaka Köyü | Evet | %90,7 | %9,3 | %96,7 | 123 |
| Yarören Köyü | Evet | %79,5 | %20,5 | %96,8 | 95 |
| Yavuzselim Mahallesi | Evet | %54,9 | %45,1 | %85,0 | 419 |
| Yenikavak Köyü | Evet | %86,5 | %13,5 | %84,2 | 120 |
| Yılancı Köyü | Evet | %51,6 | %48,4 | %84,0 | 75 |
| Yolkonak Köyü | Evet | %83,2 | %16,8 | %97,6 | 166 |
| Yukarıbatak Köyü | Evet | %71,7 | %28,3 | %71,8 | 524 |
| Yukarıelyakut Köyü | Evet | %55,9 | %44,1 | %91,1 | 394 |
| Yukarıkuyucak Köyü | Evet | %81,7 | %18,3 | %95,4 | 153 |
| Yunusköy | Evet | %70,1 | %29,9 | %91,2 | 193 |
| Yürekveren Köyü | Evet | %80,8 | %19,2 | %92,4 | 237 |
İlgili sonuçlar