Talas 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Talas sonuçlarında Evet %68,4 ile birinci, Hayır %31,6 ile ikinci; fark 36,9 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 10,6 puan üstünde. 33 mahalle ve köy arasından 32'sinde Evet önde. Evet en güçlü Yamaçlı Köyü (%96,8); Hayır en güçlü Yukarı Mahallesi (%53,7). Katılım %84,2 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Talas 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Talas, Kayseri, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Talas | Kayseri | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 33.478 | %68,4 | %73,2 | %57,9 | +10,6 |
| Hayır | 15.436 | %31,6 | %26,8 | %42,1 | −10,6 |
Talas seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 161 | 58.996 | 49.660 | %84,2 | 48.914 | 746 |
Talas mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakaya Mahallesi | Evet | %81,9 | %18,1 | %91,9 | 296 |
| Alaybeyli Köyü | Evet | %91,7 | %8,3 | %92,3 | 665 |
| Ardıç Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %89,5 | 57 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %61,1 | %38,9 | %83,9 | 11.977 |
| Başakpınar Mahallesi | Evet | %81,9 | %18,1 | %91,0 | 665 |
| Başakpınar Ufuk Mahallesi | Evet | %90,9 | %9,1 | %87,2 | 359 |
| Başakpınar Yıldıztepe Mahallesi | Evet | %86,5 | %13,5 | %88,2 | 1.372 |
| Cebir Mahallesi | Evet | %96,4 | %3,6 | %87,2 | 266 |
| Çatakdere Mahallesi | Evet | %83,2 | %16,8 | %98,3 | 423 |
| Çevlik Köyü | Evet | %86,5 | %13,5 | %91,9 | 173 |
| Çömlekçi Köyü | Evet | %92,5 | %7,5 | %91,6 | 559 |
| Endürlük Mahallesi | Evet | %86,6 | %13,4 | %88,3 | 214 |
| Gülistanevler Mahallesi | Evet | %76,5 | %23,5 | %94,4 | 36 |
| Han Mahallesi | Evet | %63,2 | %36,8 | %91,3 | 471 |
| Harman Mahallesi | Evet | %68,4 | %31,6 | %81,0 | 1.739 |
| Kamber Köyü | Evet | %67,2 | %32,8 | %92,8 | 361 |
| Kepez Mahallesi | Evet | %92,4 | %7,6 | %90,0 | 1.315 |
| Kiçiköy Mahallesi | Evet | %61,6 | %38,4 | %81,4 | 3.968 |
| Koçcağız Köyü | Evet | %81,3 | %18,7 | %96,2 | 343 |
| Kuruköprü Mahallesi | Evet | %93,1 | %6,9 | %91,4 | 1.078 |
| Mengücek Mahallesi | Evet | %94,7 | %5,3 | %93,3 | 163 |
| Mevlana Mahallesi | Evet | %64,1 | %35,9 | %81,1 | 16.331 |
| Ortakavak Köyü | Evet | %95,7 | %4,3 | %92,7 | 124 |
| Örencik Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %89,0 | 281 |
| Reşadiye Mahallesi | Evet | %92,4 | %7,6 | %93,0 | 1.108 |
| Sakaltutan Köyü | Evet | %79,7 | %20,3 | %93,1 | 379 |
| Süleymanlı Köyü | Evet | %61,7 | %38,3 | %91,8 | 365 |
| Tablakaya Mahallesi | Evet | %61,8 | %38,2 | %85,3 | 678 |
| Yamaçlı Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %94,0 | 199 |
| Yazyurdu Köyü | Evet | %95,5 | %4,5 | %92,0 | 412 |
| Yenidoğan Mahallesi | Evet | %64,4 | %35,6 | %82,9 | 12.004 |
| Yukarı Mahallesi | Hayır | %46,3 | %53,7 | %90,3 | 154 |
| Zincidere Mahallesi | Evet | %79,2 | %20,8 | %82,2 | 461 |
İlgili sonuçlar