Mezitli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Mezitli sonuçlarında Hayır %69,1 ile birinci, Evet %30,9 ile ikinci; fark 38,1 puan. Hayır burada Türkiye ortalamasının (%42,1) 26,9 puan üstünde. 45 mahalle ve köy arasından 33'ünde Hayır önde. Hayır en güçlü Kuzucubelen Köyü (%96,0); Evet en güçlü Tol Köyü (%66,2). Katılım %74,8 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mezitli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Mezitli, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Mezitli | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Hayır | 49.197 | %69,1 | %62,9 | %42,1 | +26,9 |
| Evet | 22.037 | %30,9 | %37,1 | %57,9 | −26,9 |
Mezitli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 252 | 96.457 | 72.102 | %74,8 | 71.234 | 868 |
Mezitli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Hayır | Evet | Katılım | Seçmen |
|---|
| 75.yıl Mahallesi | Hayır | %69,9 | %30,1 | %71,7 | 3.966 |
| Akarca Köyü | Evet | %40,0 | %60,0 | %84,6 | 390 |
| Akdeniz Mahallesi | Hayır | %67,4 | %32,6 | %70,3 | 7.375 |
| Anayurt Mahallesi | Hayır | %52,3 | %47,7 | %87,8 | 572 |
| Atatürk Mahallesi | Hayır | %72,9 | %27,1 | %74,3 | 7.842 |
| Bozön Köyü | Evet | %40,0 | %60,0 | %82,0 | 716 |
| Cemilli Köyü | Evet | %47,1 | %52,9 | %97,2 | 181 |
| Cumhuriyet Mahallesi | Hayır | %64,7 | %35,3 | %73,3 | 1.501 |
| Çamlıca Mahallesi | Hayır | %64,1 | %35,9 | %79,6 | 2.169 |
| Çankaya Mahallesi | Hayır | %58,7 | %41,3 | %80,1 | 1.608 |
| Çevlik Köyü | Hayır | %62,2 | %37,8 | %90,0 | 220 |
| Davultepe Mahallesi | Hayır | %59,6 | %40,4 | %80,1 | 970 |
| Demirışık Köyü | Hayır | %61,3 | %38,7 | %86,3 | 205 |
| Deniz Mahallesi | Hayır | %74,5 | %25,5 | %68,3 | 3.166 |
| Doğançay Köyü | Hayır | %80,4 | %19,6 | %96,8 | 95 |
| Doğlu Köyü | Evet | %41,7 | %58,3 | %90,9 | 406 |
| Esenbağlar Mahallesi | Hayır | %59,8 | %40,2 | %75,6 | 315 |
| Eski Mezitli Mahallesi | Hayır | %67,9 | %32,1 | %84,7 | 1.039 |
| Fatih Mahallesi | Hayır | %76,6 | %23,4 | %71,7 | 6.544 |
| Fındıkpınarı-Beşkoz Mahallesi | Hayır | %68,5 | %31,5 | %78,8 | 711 |
| Fındıkpınarı-Fetilli Mahallesi | Hayır | %67,1 | %32,9 | %80,0 | 580 |
| Fındıkpınarı-Güzle Mahallesi | Hayır | %56,6 | %43,4 | %82,1 | 319 |
| Fındıkpınarı-Merkez Mahallesi | Hayır | %66,3 | %33,7 | %80,1 | 387 |
| Hürriyet Mahallesi | Hayır | %87,8 | %12,2 | %80,7 | 491 |
| İstiklal Mahallesi | Hayır | %66,1 | %33,9 | %67,2 | 2.660 |
| Kaleköy Mahallesi | Hayır | %50,8 | %49,2 | %85,8 | 1.102 |
| Kocayer Köyü | Hayır | %80,7 | %19,3 | %85,2 | 486 |
| Kuyuluk Mahallesi | Hayır | %54,6 | %45,4 | %82,7 | 751 |
| Kuzucu Köyü | Hayır | %60,4 | %39,6 | %91,2 | 249 |
| Kuzucubelen Köyü | Hayır | %96,0 | %4,0 | %74,6 | 402 |
| Menderes Mahallesi | Hayır | %76,1 | %23,9 | %74,4 | 14.345 |
| Merkez Mahallesi | Hayır | %69,3 | %30,7 | %73,7 | 4.396 |
| Pelitkoyağı Köyü | Evet | %49,0 | %51,0 | %98,1 | 103 |
| Sarılar Köyü | Hayır | %61,7 | %38,3 | %91,4 | 348 |
| Seymenli Mahallesi | Hayır | %63,0 | %37,0 | %64,9 | 2.676 |
| Şahin Tepesi Mahallesi | Evet | %49,7 | %50,3 | %81,2 | 682 |
| Takanlı Köyü | Evet | %49,5 | %50,5 | %97,7 | 299 |
| Tece Mahallesi | Hayır | %52,2 | %47,8 | %77,3 | 754 |
| Tepeköy-Boyacı Mahallesi | Evet | %38,9 | %61,1 | %78,8 | 463 |
| Tepeköy-Cami Şerif Mahallesi | Evet | %48,1 | %51,9 | %86,5 | 570 |
| Tepeköy-Karşıyaka Mahallesi | Evet | %42,0 | %58,0 | %88,3 | 462 |
| Tol Köyü | Evet | %33,8 | %66,2 | %84,5 | 84 |
| Viranşehir Mahallesi | Hayır | %72,6 | %27,4 | %73,9 | 12.893 |
| Yeni Mahallesi | Hayır | %70,3 | %29,7 | %75,6 | 10.816 |
| Zeybekler Köyü | Evet | %48,0 | %52,0 | %89,2 | 148 |
İlgili sonuçlar