Cizre 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Cizre sonuçlarında Evet %92,6 ile birinci, Hayır %7,4 ile ikinci; fark 85,1 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 34,7 puan üstünde. 39 mahalle ve köy arasından 37'sinde Evet önde. Evet en güçlü Çağıl Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Yeşilyurt Köyü (%33,3). Katılım %11,3 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Cizre 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Cizre, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Cizre | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 5.213 | %92,6 | %89,1 | %57,9 | +34,7 |
| Hayır | 419 | %7,4 | %10,9 | %42,1 | −34,7 |
Cizre seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 160 | 54.333 | 6.157 | %11,3 | 5.632 | 525 |
Cizre mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ali Bey Mahallesi | Evet | %93,8 | %6,2 | %31,2 | 2.324 |
| Aşağıçeşme Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %3,7 | 191 |
| Bağlarbaşı Köyü | Evet | %81,8 | %18,2 | %34,2 | 38 |
| Bozalan Köyü | Evet | %82,9 | %17,1 | %8,6 | 721 |
| Cudi Mahallesi | Evet | %80,2 | %19,8 | %4,6 | 14.847 |
| Çağıl Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %7,2 | 69 |
| Çatal Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %11,5 | 61 |
| Çavuşköy | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 328 |
| Dağ Kapı Mahallesi | Evet | %96,4 | %3,6 | %21,5 | 3.990 |
| Dicle Mahallesi | Evet | %91,8 | %8,2 | %22,4 | 2.105 |
| Dirsekli Köyü | Evet | %93,1 | %6,9 | %7,8 | 765 |
| Düzova Köyü | Evet | %78,6 | %21,4 | %3,0 | 628 |
| Erdem Köyü | Evet | %81,8 | %18,2 | %16,9 | 65 |
| Güçlü Köyü | Evet | %84,6 | %15,4 | %4,0 | 327 |
| Gürsu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %1,8 | 168 |
| Havuzlu Köyü | Evet | %93,3 | %6,7 | %47,1 | 223 |
| Kale Mahallesi | Evet | %96,2 | %3,8 | %35,5 | 1.510 |
| Katran Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %17,9 | 486 |
| Kayaköy | Evet | %95,2 | %4,8 | %49,6 | 113 |
| Kebeli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %8,2 | 122 |
| Kocapınar Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %3,4 | 437 |
| Koçtepe Köyü | Evet | %90,0 | %10,0 | %5,7 | 193 |
| Konak Mahallesi | Evet | %88,0 | %12,0 | %14,1 | 2.301 |
| Korucu Köyü | Evet | %75,0 | %25,0 | %1,3 | 475 |
| Kurtuluş Köyü | Evet | %94,7 | %5,3 | %7,8 | 308 |
| Kuştepe Köyü | Evet | %76,5 | %23,5 | %90,9 | 22 |
| Nur Mahallesi | Evet | %86,9 | %13,1 | %4,1 | 9.871 |
| Sulak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,5 | 212 |
| Sur Mahallesi | Evet | %96,7 | %3,3 | %4,3 | 4.439 |
| Şah Mahallesi | Evet | %97,0 | %3,0 | %29,6 | 2.729 |
| Taşhöyük Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %51,5 | 169 |
| Tepeönü Köyü | Evet | %91,4 | %8,6 | %30,6 | 193 |
| Uğur Köyü | Evet | %85,7 | %14,3 | %6,1 | 114 |
| Ulaş Köyü | Evet | %91,1 | %8,9 | %55,4 | 139 |
| Varlık Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,5 | 211 |
| Yafes Mahallesi | Evet | %94,3 | %5,7 | %9,4 | 3.072 |
| Yakacık Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %75,0 | 100 |
| Yalıntepe Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %23,2 | 99 |
| Yeşilyurt Köyü | Evet | %66,7 | %33,3 | %2,4 | 168 |
İlgili sonuçlar