Saimbeyli 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Saimbeyli sonuçlarında AK Parti %57,9 ile birinci, MHP %25,9 ile ikinci; fark 32,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,8) 8,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,9 (+12,9 puan). 28 mahalle ve köy arasından 25'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kandilli Köyü (%94,0); MHP en güçlü Eyüplü Köyü (%67,3). Katılım %79,6 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saimbeyli 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Saimbeyli, Adana, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Saimbeyli | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.205 | %57,9 | %37,4 | %49,8 | +8,1 |
| MHP | 2.330 | %25,9 | %20,3 | %13,0 | +12,9 |
| CHP | 1.009 | %11,2 | %30,8 | %26,0 | −14,8 |
| Saadet | 99 | %1,1 | %0,9 | %1,3 | −0,2 |
| DP | 98 | %1,1 | %0,5 | %0,7 | +0,4 |
| HAS Parti | 89 | %1,0 | %0,5 | %0,8 | +0,2 |
| BBP | 50 | %0,6 | %0,6 | %0,8 | −0,2 |
| DYP | 21 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 20 | %0,2 | %8,0 | %6,6 | −6,4 |
| MMP | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HEPAR | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| Millet | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 14 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| LDP | 7 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Saimbeyli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 56 | 11.657 | 9.280 | %79,6 | 8.992 | 288 |
Saimbeyli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksaağaç Köyü | AK Parti | %74,2 | %16,4 | %79,1 | 597 |
| Avcıpınarı Köyü | AK Parti | %65,7 | %23,8 | %77,4 | 137 |
| Ayvacık Köyü | AK Parti | %67,7 | %20,2 | %67,2 | 302 |
| Beypınarı Köyü | AK Parti | %70,3 | %21,0 | %77,5 | 289 |
| Cıvıklı Köyü | AK Parti | %50,3 | %17,2 | %78,2 | 216 |
| Cumhurlu Köyü | AK Parti | %75,7 | %15,5 | %82,7 | 191 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %66,6 | %17,8 | %77,4 | 429 |
| Çeralan Köyü | AK Parti | %76,1 | %10,7 | %85,4 | 804 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %85,0 | %5,3 | %81,2 | 165 |
| Değirmenciuşağı Köyü | AK Parti | %88,5 | %3,3 | %82,1 | 307 |
| Eyüplü Köyü | MHP | %21,0 | %67,3 | %77,0 | 270 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %36,1 | %88,7 | 1.023 |
| Gökmenler Köyü | AK Parti | %58,7 | %25,1 | %80,0 | 489 |
| Gürleşen Köyü | MHP | %25,6 | %44,2 | %91,1 | 257 |
| Halilbeyli Köyü | AK Parti | %63,8 | %17,0 | %71,6 | 134 |
| Himmetli Köyü | AK Parti | %63,9 | %24,1 | %55,7 | 823 |
| İslam Mahallesi | CHP | %33,6 | %28,1 | %85,8 | 1.038 |
| Kandilli Köyü | AK Parti | %94,0 | %1,9 | %84,0 | 449 |
| Kapaklıkuyu Köyü | AK Parti | %56,9 | %39,1 | %71,7 | 279 |
| Karakuyu Köyü | AK Parti | %59,5 | %31,0 | %76,1 | 994 |
| Kızılağaç Köyü | AK Parti | %48,4 | %33,2 | %81,7 | 356 |
| Mahmutlu Köyü | AK Parti | %82,8 | %7,6 | %91,4 | 267 |
| Naltaş Köyü | AK Parti | %67,0 | %12,1 | %77,0 | 122 |
| Topallar Köyü | AK Parti | %72,7 | %20,0 | %73,4 | 79 |
| Tülü Köyü | AK Parti | %54,1 | %27,6 | %89,6 | 115 |
| Yardibi Köyü | AK Parti | %49,0 | %40,4 | %73,6 | 546 |
| Yeniköy | AK Parti | %45,6 | %41,1 | %83,9 | 336 |
| Yeşilbağlar Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %35,3 | %85,7 | 643 |
İlgili sonuçlar