Diyadin 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Diyadin sonuçlarında Bağımsızlar %51,0 ile birinci, AK Parti %41,1 ile ikinci; fark 9,9 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 44,4 puan üstünde. 69 mahalle ve köy arasından 38'inde Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Yörükatlı Köyü (%98,3); AK Parti en güçlü Delihasan Köyü (%100,0). Katılım %70,4 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Diyadin 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Diyadin, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Diyadin | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 7.617 | %51,0 | %43,5 | %6,6 | +44,4 |
| AK Parti | 6.141 | %41,1 | %47,5 | %49,8 | −8,7 |
| BBP | 389 | %2,6 | %1,7 | %0,8 | +1,8 |
| CHP | 206 | %1,4 | %2,2 | %26,0 | −24,6 |
| MHP | 144 | %1,0 | %2,2 | %13,0 | −12,1 |
| DSP | 103 | %0,7 | %0,5 | %0,3 | +0,4 |
| DP | 86 | %0,6 | %0,4 | %0,7 | −0,1 |
| TKP | 69 | %0,5 | %0,3 | %0,1 | +0,3 |
| HAS Parti | 62 | %0,4 | %0,6 | %0,8 | −0,4 |
| MMP | 43 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Saadet | 34 | %0,2 | %0,5 | %1,3 | −1,0 |
| DYP | 28 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Millet | 24 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Diyadin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 119 | 22.083 | 15.552 | %70,4 | 14.946 | 606 |
Diyadin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Nisan Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %54,9 | %61,7 | 1.016 |
| Akçevre Köyü | Bağımsızlar | %95,8 | %1,4 | %97,3 | 73 |
| Akyolaç Köyü | Bağımsızlar | %48,9 | %42,4 | %63,4 | 145 |
| Altınkilit Köyü | Bağımsızlar | %58,5 | %32,4 | %67,6 | 225 |
| Aşağıakpazar Köyü | AK Parti | %30,4 | %60,7 | %93,3 | 60 |
| Aşağıdalören Köyü | Bağımsızlar | %89,2 | %8,4 | %70,3 | 118 |
| Aşağıkardeşli Köyü | Bağımsızlar | %76,4 | %23,6 | %61,3 | 119 |
| Aşağıtütek Köyü | Bağımsızlar | %85,2 | %7,4 | %87,1 | 31 |
| Atadamı Köyü | Bağımsızlar | %60,0 | %30,0 | %68,4 | 19 |
| Atatürk Mahallesi | Bağımsızlar | %56,3 | %33,8 | %68,3 | 2.180 |
| Atayolu Köyü | Bağımsızlar | %93,8 | %5,8 | %77,6 | 313 |
| Batıbeyli Köyü | AK Parti | %30,0 | %63,5 | %73,2 | 276 |
| Boyalan Köyü | Bağımsızlar | %81,8 | %15,4 | %77,1 | 188 |
| Budak Köyü | Bağımsızlar | %73,8 | %22,5 | %81,8 | 99 |
| Burgulu Köyü | AK Parti | %12,5 | %78,9 | %70,7 | 181 |
| Büvetli Köyü | Bağımsızlar | %73,6 | %24,1 | %50,8 | 185 |
| Davutköy | Bağımsızlar | %50,3 | %47,2 | %71,4 | 458 |
| Dedebulak Köyü | AK Parti | %36,0 | %48,6 | %56,0 | 434 |
| Delihasan Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %122,2 | 9 |
| Dibekli Köyü | Bağımsızlar | %87,9 | %9,0 | %94,0 | 217 |
| Dokuztaş Köyü | BBP | %31,1 | %28,9 | %66,7 | 72 |
| Fatih Mahallesi | Bağımsızlar | %50,6 | %39,6 | %65,8 | 1.799 |
| Gedik Köyü | AK Parti | %35,7 | %55,4 | %73,4 | 79 |
| Göğebakan Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %81,3 | 16 |
| Göl Mahallesi | Bağımsızlar | %49,2 | %42,8 | %72,4 | 969 |
| Gözüpek Köyü | AK Parti | %9,7 | %77,4 | %81,0 | 42 |
| Günbuldu Köyü | AK Parti | %36,8 | %55,1 | %62,0 | 461 |
| Hacıhalit Köyü | Bağımsızlar | %54,5 | %36,2 | %66,5 | 501 |
| Heybeliyurt Köyü | AK Parti | %38,1 | %53,0 | %75,3 | 190 |
| İsaağa Mahallesi | Bağımsızlar | %52,3 | %37,7 | %69,1 | 1.504 |
| İsaağa Köyü | Bağımsızlar | %73,4 | %17,7 | %59,5 | 237 |
| Kapanca Köyü | Bağımsızlar | %78,7 | %16,4 | %74,2 | 93 |
| Karapazar Köyü | AK Parti | %30,6 | %46,6 | %59,2 | 343 |
| Karataş Köyü | Bağımsızlar | %75,8 | %24,2 | %94,3 | 35 |
| Ketenpınar Mahallesi | Bağımsızlar | %52,7 | %39,2 | %69,6 | 1.159 |
| Kocaçoban Köyü | AK Parti | %37,4 | %50,5 | %73,1 | 145 |
| Kotancı Köyü | Bağımsızlar | %85,7 | %11,1 | %62,1 | 103 |
| Kuşburnu Köyü | AK Parti | %32,7 | %59,4 | %73,6 | 435 |
| Kuşlu Köyü | Bağımsızlar | %76,5 | %7,8 | %102,7 | 112 |
| Mollakara Köyü | Bağımsızlar | %62,3 | %34,9 | %73,2 | 205 |
| Murat Mahallesi | Bağımsızlar | %45,6 | %43,3 | %76,1 | 1.208 |
| Mutlu Köyü | AK Parti | %25,4 | %71,3 | %96,4 | 360 |
| Oğuloba Köyü | AK Parti | %4,6 | %94,0 | %95,0 | 160 |
| Omuzbaşı Köyü | Bağımsızlar | %68,7 | %25,9 | %69,9 | 292 |
| Pirali Köyü | AK Parti | %38,0 | %48,1 | %75,0 | 108 |
| Rahmankulu Köyü | Bağımsızlar | %57,9 | %28,4 | %58,4 | 166 |
| Satıcılar Köyü | Bağımsızlar | %51,2 | %42,0 | %78,2 | 325 |
| Soğuksu Köyü | AK Parti | %3,2 | %93,5 | %80,0 | 40 |
| Sürenkök Köyü | AK Parti | %39,8 | %53,4 | %69,9 | 133 |
| Sürmelikoç Köyü | AK Parti | %32,6 | %57,5 | %63,1 | 379 |
| Şahinşah Köyü | AK Parti | %33,8 | %58,8 | %70,8 | 113 |
| Şekerbulak Köyü | AK Parti | %35,0 | %52,5 | %78,8 | 52 |
| Taşbasamak Köyü | Bağımsızlar | %80,9 | %16,8 | %71,6 | 436 |
| Taşkesen Köyü | Bağımsızlar | %57,2 | %33,9 | %65,7 | 467 |
| Tazekent Köyü | AK Parti | %37,5 | %51,5 | %59,7 | 248 |
| Toklucak Köyü | AK Parti | %18,0 | %76,6 | %64,9 | 265 |
| Ulukent Köyü | Bağımsızlar | %67,8 | %26,7 | %81,2 | 654 |
| Uysallı Köyü | Bağımsızlar | %93,9 | %3,0 | %76,7 | 43 |
| Yanıkçukur Köyü | AK Parti | %6,6 | %92,9 | %67,9 | 271 |
| Yeniçadır Köyü | Bağımsızlar | %85,1 | %12,9 | %76,3 | 325 |
| Yeşildurak Köyü | Bağımsızlar | %51,5 | %42,4 | %74,7 | 233 |
| Yıldırım Köyü | Bağımsızlar | %89,8 | %6,1 | %84,5 | 58 |
| Yıldız Köyü | AK Parti | %44,0 | %52,0 | %106,4 | 47 |
| Yolcupınarı Köyü | AK Parti | %36,8 | %52,0 | %77,8 | 198 |
| Yörükatlı Köyü | Bağımsızlar | %98,3 | %0,0 | %90,8 | 65 |
| Yukarı Akpazar Köyü | AK Parti | %24,2 | %69,7 | %69,9 | 103 |
| Yukarı Dalören Köyü | AK Parti | %39,9 | %57,2 | %53,4 | 339 |
| Yukarı Tütek Köyü | AK Parti | %20,9 | %79,1 | %89,6 | 48 |
| Yuva Köyü | Bağımsızlar | %56,5 | %37,6 | %86,1 | 101 |
İlgili sonuçlar