Yenişehir 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yenişehir sonuçlarında CHP %45,5 ile birinci, AK Parti %25,3 ile ikinci; fark 20,3 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,0) 19,6 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,2 (+4,2 puan). 33 mahalle ve köy arasından 21'inde CHP önde. CHP en güçlü İnönü Mahallesi (%60,9); AK Parti en güçlü Karahacılı Köyü (%49,4). Katılım %85,1 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yenişehir 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yenişehir, Mersin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yenişehir | Mersin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 54.466 | %45,5 | %32,0 | %26,0 | +19,6 |
| AK Parti | 30.207 | %25,3 | %32,0 | %49,8 | −24,5 |
| MHP | 20.585 | %17,2 | %23,1 | %13,0 | +4,2 |
| Bağımsızlar | 11.654 | %9,7 | %9,7 | %6,6 | +3,2 |
| BBP | 678 | %0,6 | %0,7 | %0,8 | −0,2 |
| DP | 414 | %0,3 | %0,7 | %0,7 | −0,3 |
| Saadet | 315 | %0,3 | %0,5 | %1,3 | −1,0 |
| Millet | 239 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAS Parti | 225 | %0,2 | %0,4 | %0,8 | −0,6 |
| HEPAR | 213 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 211 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 200 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| DYP | 149 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| MMP | 51 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Yenişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 492 | 142.720 | 121.460 | %85,1 | 119.607 | 1.853 |
Yenişehir mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 50. Yıl Mahallesi | CHP | %39,0 | %27,9 | %86,5 | 3.397 |
| Akkent Mahallesi | CHP | %37,2 | %25,5 | %83,5 | 7.037 |
| Aydınlıkevler Mahallesi | CHP | %46,5 | %24,4 | %85,0 | 7.121 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %48,4 | %26,9 | %83,9 | 9.377 |
| Barbaros Mahallesi | CHP | %43,0 | %27,5 | %84,6 | 8.029 |
| Batıkent Mahallesi | CHP | %32,7 | %25,5 | %85,0 | 4.381 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %53,1 | %23,5 | %85,6 | 12.244 |
| Çavak Köyü | MHP | %28,3 | %32,0 | %91,1 | 806 |
| Çiftlikköy Mahallesi | CHP | %36,2 | %33,4 | %83,4 | 3.656 |
| Çukurkeşli Köyü | MHP | %33,5 | %19,1 | %92,1 | 189 |
| Değirmençay-Değirmençay Mahallesi | AK Parti | %29,5 | %43,4 | %92,9 | 708 |
| Değirmençay-Erçel Mahallesi | CHP | %33,2 | %28,8 | %90,8 | 357 |
| Deniz Mahallesi | AK Parti | %29,0 | %33,7 | %86,8 | 1.465 |
| Dumlupınar Mahallesi | CHP | %51,3 | %23,4 | %82,8 | 1.747 |
| Eğriçam Mahallesi | CHP | %35,2 | %26,0 | %83,5 | 11.138 |
| Emirler Köyü | MHP | %21,4 | %30,2 | %91,0 | 478 |
| Fuatmorel Mahallesi | CHP | %45,9 | %24,4 | %87,1 | 3.275 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %52,4 | %23,7 | %83,8 | 6.433 |
| Gökçebelen Mahallesi | MHP | %17,6 | %34,3 | %87,0 | 499 |
| Güvenevler Mahallesi | CHP | %50,1 | %23,0 | %84,8 | 13.141 |
| Hürriyet Mahallesi | CHP | %50,0 | %26,7 | %85,6 | 11.428 |
| İnönü Mahallesi | CHP | %60,9 | %18,0 | %83,9 | 5.042 |
| İnsu Köyü | AK Parti | %22,4 | %42,2 | %94,4 | 126 |
| Karahacılı Köyü | AK Parti | %19,6 | %49,4 | %95,0 | 519 |
| Kocahamzalı Köyü | MHP | %19,5 | %39,1 | %92,7 | 96 |
| Kocavilayet Mahallesi | CHP | %40,5 | %17,3 | %90,9 | 1.575 |
| Kuzeykent Mahallesi | AK Parti | %23,1 | %30,3 | %84,4 | 2.916 |
| Limonluk Mahallesi | CHP | %47,3 | %26,3 | %87,3 | 4.276 |
| Menteş Mahallesi | CHP | %39,0 | %27,3 | %84,9 | 8.788 |
| Palmiye Mahallesi | CHP | %58,2 | %20,3 | %85,1 | 4.889 |
| Pirireis Mahallesi | CHP | %60,2 | %18,5 | %86,2 | 7.156 |
| Turunçlu Köyü | MHP | %33,3 | %22,5 | %88,2 | 136 |
| Uzunkaş Köyü | AK Parti | %28,4 | %35,1 | %90,8 | 295 |
İlgili sonuçlar