Tonya 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tonya sonuçlarında AK Parti %50,2 ile birinci, CHP %30,2 ile ikinci; fark 20,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,8) 0,4 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %30,2 (+4,2 puan). 22 mahalle ve köy arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kalemli Köyü (%82,7); CHP en güçlü Orta Mahallesi (%62,0). Katılım %86,8 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tonya 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tonya, Trabzon, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tonya | Trabzon | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 5.173 | %50,2 | %58,6 | %49,8 | +0,4 |
| CHP | 3.116 | %30,2 | %18,3 | %26,0 | +4,2 |
| MHP | 1.157 | %11,2 | %15,3 | %13,0 | −1,8 |
| Saadet | 356 | %3,5 | %3,5 | %1,3 | +2,2 |
| HAS Parti | 165 | %1,6 | %1,7 | %0,8 | +0,8 |
| DP | 97 | %0,9 | %1,0 | %0,7 | +0,3 |
| BBP | 50 | %0,5 | %0,4 | %0,8 | −0,3 |
| DSP | 35 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,1 |
| HEPAR | 34 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| EMEP | 30 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| DYP | 28 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| TKP | 19 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| MMP | 17 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 12 | %0,1 | %0,1 | %6,6 | −6,5 |
| LDP | 12 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| Millet | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Tonya seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 54 | 12.345 | 10.713 | %86,8 | 10.309 | 404 |
Tonya mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Biçinlik Köyü | AK Parti | %65,5 | %16,1 | %89,7 | 97 |
| Büyük Mahallesi | CHP | %38,5 | %46,1 | %90,1 | 1.106 |
| Çamlı Köyü | AK Parti | %58,3 | %22,2 | %89,7 | 87 |
| Çayıriçi Köyü | AK Parti | %74,3 | %10,7 | %87,1 | 249 |
| Hoşarlı Köyü | AK Parti | %69,4 | %3,6 | %91,0 | 826 |
| İskenderli-Merkez Mahallesi | CHP | %34,0 | %42,6 | %79,2 | 1.156 |
| İskenderli-Turalı Mahallesi | CHP | %26,2 | %54,6 | %70,9 | 423 |
| Kalemli Köyü | AK Parti | %82,7 | %1,6 | %90,8 | 294 |
| Kaleönü Mahallesi | AK Parti | %55,1 | %28,1 | %86,8 | 1.558 |
| Kalınçam Köyü | AK Parti | %65,2 | %13,1 | %84,2 | 607 |
| Karaağaçlı Köyü | AK Parti | %56,8 | %19,8 | %87,7 | 999 |
| Karasu Köyü | AK Parti | %79,2 | %3,6 | %90,5 | 190 |
| Karşular Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %27,1 | %86,9 | 952 |
| Kayacan Köyü | AK Parti | %67,1 | %10,7 | %87,7 | 284 |
| Kozluca Köyü | AK Parti | %78,5 | %16,8 | %87,4 | 127 |
| Kösecik Köyü | AK Parti | %78,8 | %5,9 | %85,7 | 140 |
| Melikşah Köyü | AK Parti | %62,4 | %14,6 | %91,0 | 412 |
| Orta Mahallesi | CHP | %24,1 | %62,0 | %88,0 | 1.274 |
| Sağrı Köyü | AK Parti | %73,2 | %5,6 | %93,4 | 76 |
| Sayraç Köyü | CHP | %38,5 | %55,2 | %87,3 | 695 |
| Yakçukur Köyü | AK Parti | %48,0 | %32,7 | %89,6 | 193 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %57,3 | %15,6 | %89,0 | 600 |
İlgili sonuçlar