Kartal 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kartal sonuçlarında CHP %44,9 ile birinci, AK Parti %42,8 ile ikinci; fark 2,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 18,4 puan üstünde. 20 mahalle ve köy arasından 9'unda CHP önde. CHP en güçlü Kordonboyu Mahallesi (%71,1); AK Parti en güçlü Cevizli Mahallesi (%59,7). Katılım %90,2 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kartal 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kartal, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kartal | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 128.531 | %44,9 | %37,8 | %26,4 | +18,4 |
| AK Parti | 122.585 | %42,8 | %45,8 | %43,1 | −0,3 |
| MHP | 17.284 | %6,0 | %6,5 | %17,7 | −11,7 |
| HDP | 8.252 | %2,9 | %4,8 | %2,0 | +0,9 |
| Saadet | 4.786 | %1,7 | %3,4 | %2,8 | −1,2 |
| BBP | 1.709 | %0,6 | %0,7 | %1,4 | −0,8 |
| DSP | 1.319 | %0,5 | %0,1 | %0,4 | +0,1 |
| İp | 653 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| DP | 588 | %0,2 | %0,2 | %0,8 | −0,5 |
| BTP | 417 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 94 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| Turk Parti | 62 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| LDP | 55 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Kartal seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.068 | 331.658 | 298.997 | %90,2 | 286.335 | 12.662 |
Kartal mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atalar Mahallesi | CHP | %44,9 | %44,2 | %89,4 | 23.380 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %27,0 | %59,7 | %89,1 | 20.201 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %54,4 | %33,5 | %91,0 | 13.784 |
| Çavuşoğlu Mahallesi | CHP | %53,1 | %37,8 | %90,4 | 10.817 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %37,8 | %52,5 | %90,6 | 19.172 |
| Gümüşpınar Mahallesi | AK Parti | %36,9 | %46,8 | %90,4 | 17.878 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %49,8 | %90,0 | 32.457 |
| Karlıktepe Mahallesi | CHP | %59,8 | %30,8 | %90,6 | 22.856 |
| Kordonboyu Mahallesi | CHP | %71,1 | %21,0 | %88,1 | 9.694 |
| Orhantepe Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %46,8 | %89,7 | 22.753 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %50,1 | %90,8 | 12.287 |
| Petrol İş Mahallesi | CHP | %63,6 | %28,2 | %90,4 | 23.169 |
| Soğanlık Yeni Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %49,1 | %90,7 | 18.211 |
| Topselvi Mahallesi | AK Parti | %29,0 | %52,6 | %91,1 | 8.461 |
| Uğur Mumcu Mahallesi | CHP | %54,1 | %34,0 | %90,1 | 30.219 |
| Yakacık Çarşı Mahallesi | CHP | %48,8 | %38,8 | %90,6 | 10.902 |
| Yakacık Yeni Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %48,8 | %90,1 | 10.455 |
| Yalı Mahallesi | AK Parti | %27,6 | %50,5 | %91,0 | 7.737 |
| Yukarı Mahallesi | CHP | %62,0 | %30,1 | %89,8 | 6.483 |
| Yunus Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %48,2 | %90,2 | 10.742 |
İlgili sonuçlar