Beşiktaş 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Beşiktaş sonuçlarında CHP %76,3 ile birinci, AK Parti %16,6 ile ikinci; fark 59,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 49,8 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 23'ünde CHP önde. CHP en güçlü Nisbetiye Mahallesi (%84,4); AK Parti en güçlü Kuruçeşme Mahallesi (%29,0). Katılım %88,5 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beşiktaş 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Beşiktaş, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Beşiktaş | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 97.497 | %76,3 | %37,8 | %26,4 | +49,8 |
| AK Parti | 21.179 | %16,6 | %45,8 | %43,1 | −26,6 |
| MHP | 3.877 | %3,0 | %6,5 | %17,7 | −14,7 |
| HDP | 2.125 | %1,7 | %4,8 | %2,0 | −0,3 |
| DSP | 1.253 | %1,0 | %0,1 | %0,4 | +0,6 |
| Saadet | 520 | %0,4 | %3,4 | %2,8 | −2,4 |
| İp | 517 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,3 |
| BBP | 279 | %0,2 | %0,7 | %1,4 | −1,2 |
| HEPAR | 183 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 143 | %0,1 | %0,2 | %0,8 | −0,6 |
| Yurt-p | 103 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| LDP | 57 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| BTP | 52 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| Millet | 19 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Beşiktaş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 480 | 148.221 | 131.110 | %88,5 | 127.804 | 3.306 |
Beşiktaş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abbasağa Mahallesi | CHP | %67,6 | %22,2 | %88,5 | 4.461 |
| Akat Mahallesi | CHP | %80,2 | %14,1 | %88,8 | 12.380 |
| Arnavutköy Mahallesi | CHP | %66,0 | %26,0 | %84,8 | 3.447 |
| Balmumcu Mahallesi | CHP | %78,2 | %13,8 | %89,0 | 2.262 |
| Bebek Mahallesi | CHP | %80,2 | %13,6 | %85,0 | 4.583 |
| Cihannüma Mahallesi | CHP | %76,1 | %13,8 | %86,4 | 3.389 |
| Dikilitaş Mahallesi | CHP | %68,5 | %23,2 | %89,4 | 14.055 |
| Etiler Mahallesi | CHP | %81,9 | %11,8 | %88,4 | 9.450 |
| Gayrettepe Mahallesi | CHP | %79,0 | %14,5 | %90,4 | 11.131 |
| Konaklar Mahallesi | CHP | %80,0 | %12,3 | %91,4 | 11.845 |
| Kuruçeşme Mahallesi | CHP | %64,5 | %29,0 | %87,2 | 2.580 |
| Kültür Mahallesi | CHP | %79,4 | %15,5 | %87,1 | 4.067 |
| Levazım Mahallesi | CHP | %81,6 | %11,1 | %90,6 | 4.458 |
| Levent Mahallesi | CHP | %80,2 | %12,8 | %89,4 | 2.592 |
| Mecidiye Mahallesi | CHP | %70,2 | %21,9 | %85,9 | 8.882 |
| Muradiye Mahallesi | CHP | %79,0 | %14,4 | %88,8 | 4.442 |
| Nisbetiye Mahallesi | CHP | %84,4 | %10,6 | %89,5 | 10.360 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %75,4 | %18,6 | %86,7 | 7.297 |
| Sinanpaşa Mahallesi | CHP | %70,9 | %18,7 | %84,6 | 2.013 |
| Türkali Mahallesi | CHP | %72,2 | %19,7 | %86,9 | 9.094 |
| Ulus Mahallesi | CHP | %72,2 | %21,7 | %90,5 | 5.398 |
| Vişnezade Mahallesi | CHP | %77,5 | %14,8 | %88,4 | 5.431 |
| Yıldız Mahallesi | CHP | %73,6 | %16,6 | %86,7 | 4.604 |
İlgili sonuçlar