Beşiktaş 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Beşiktaş sonuçlarında CHP %73,7 ile birinci, AK Parti %16,2 ile ikinci; fark 57,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 48,1 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 23'ünde CHP önde. CHP en güçlü Nisbetiye Mahallesi (%83,0); AK Parti en güçlü Kuruçeşme Mahallesi (%29,0). Katılım %88,4 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beşiktaş 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Beşiktaş, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Beşiktaş | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 93.988 | %73,7 | %36,6 | %25,6 | +48,1 |
| AK Parti | 20.683 | %16,2 | %45,0 | %43,4 | −27,2 |
| MHP | 5.700 | %4,5 | %7,5 | %17,6 | −13,1 |
| HDP | 2.818 | %2,2 | %5,0 | %2,0 | +0,2 |
| DSP | 871 | %0,7 | %0,2 | %0,3 | +0,3 |
| İp | 814 | %0,6 | %0,3 | %0,3 | +0,4 |
| Saadet | 598 | %0,5 | %3,3 | %2,8 | −2,3 |
| BBP | 544 | %0,4 | %1,0 | %1,6 | −1,1 |
| TKP | 462 | %0,4 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Ödp | 441 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| DP | 262 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| HEPAR | 199 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HAK-PAR | 64 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 63 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,2 |
| Millet | 34 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Beşiktaş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 480 | 148.221 | 131.088 | %88,4 | 127.541 | 3.547 |
Beşiktaş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abbasağa Mahallesi | CHP | %63,2 | %22,5 | %88,5 | 4.461 |
| Akat Mahallesi | CHP | %78,5 | %14,1 | %88,8 | 12.380 |
| Arnavutköy Mahallesi | CHP | %62,8 | %25,8 | %84,8 | 3.447 |
| Balmumcu Mahallesi | CHP | %75,5 | %13,6 | %89,0 | 2.262 |
| Bebek Mahallesi | CHP | %78,8 | %13,8 | %85,0 | 4.583 |
| Cihannüma Mahallesi | CHP | %71,3 | %13,5 | %86,4 | 3.389 |
| Dikilitaş Mahallesi | CHP | %65,8 | %22,9 | %89,4 | 14.055 |
| Etiler Mahallesi | CHP | %79,9 | %11,8 | %88,3 | 9.450 |
| Gayrettepe Mahallesi | CHP | %76,6 | %14,3 | %90,4 | 11.131 |
| Konaklar Mahallesi | CHP | %76,4 | %11,9 | %91,5 | 11.845 |
| Kuruçeşme Mahallesi | CHP | %62,2 | %29,0 | %87,2 | 2.580 |
| Kültür Mahallesi | CHP | %77,8 | %14,2 | %87,1 | 4.067 |
| Levazım Mahallesi | CHP | %79,4 | %10,3 | %90,6 | 4.458 |
| Levent Mahallesi | CHP | %78,2 | %12,5 | %89,4 | 2.592 |
| Mecidiye Mahallesi | CHP | %67,0 | %21,3 | %85,9 | 8.882 |
| Muradiye Mahallesi | CHP | %76,6 | %13,8 | %88,7 | 4.442 |
| Nisbetiye Mahallesi | CHP | %83,0 | %10,0 | %89,4 | 10.360 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %72,6 | %18,1 | %86,6 | 7.297 |
| Sinanpaşa Mahallesi | CHP | %67,2 | %16,1 | %84,9 | 2.013 |
| Türkali Mahallesi | CHP | %69,4 | %19,5 | %86,8 | 9.094 |
| Ulus Mahallesi | CHP | %70,2 | %21,3 | %90,5 | 5.398 |
| Vişnezade Mahallesi | CHP | %74,1 | %14,8 | %88,4 | 5.431 |
| Yıldız Mahallesi | CHP | %70,6 | %16,1 | %86,8 | 4.604 |
İlgili sonuçlar