Maltepe 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Maltepe sonuçlarında CHP %48,0 ile birinci, AK Parti %37,5 ile ikinci; fark 10,6 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 22,4 puan üstünde. 18 mahalle ve köy arasından 13'ünde CHP önde. CHP en güçlü Gülensu Mahallesi (%72,7); AK Parti en güçlü Başıbüyük Mahallesi (%56,4). Katılım %89,1 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Maltepe 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Maltepe, İstanbul, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Maltepe | İstanbul | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 144.930 | %48,0 | %36,6 | %25,6 | +22,4 |
| AK Parti | 113.084 | %37,5 | %45,0 | %43,4 | −5,9 |
| MHP | 25.874 | %8,6 | %7,5 | %17,6 | −9,0 |
| HDP | 7.553 | %2,5 | %5,0 | %2,0 | +0,5 |
| Saadet | 3.595 | %1,2 | %3,3 | %2,8 | −1,6 |
| BBP | 2.351 | %0,8 | %1,0 | %1,6 | −0,8 |
| İp | 1.058 | %0,4 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| DP | 674 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| TKP | 590 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HEPAR | 553 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Ödp | 489 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 354 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 339 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| HAK-PAR | 244 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 67 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
Maltepe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.135 | 352.639 | 314.125 | %89,1 | 301.755 | 12.370 |
Maltepe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altayçeşme Mahallesi | CHP | %52,5 | %34,2 | %90,0 | 23.211 |
| Altıntepe Mahallesi | CHP | %63,7 | %24,3 | %89,0 | 26.619 |
| Aydınevler Mahallesi | CHP | %42,5 | %41,0 | %89,9 | 12.712 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | CHP | %48,3 | %36,4 | %87,9 | 32.917 |
| Başıbüyük Mahallesi | AK Parti | %28,3 | %56,4 | %89,5 | 14.060 |
| Büyükbakkalköy Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %44,0 | %90,4 | 2.278 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %46,3 | %88,8 | 24.527 |
| Çınar Mahallesi | CHP | %60,7 | %25,9 | %89,2 | 16.259 |
| Esenkent Mahallesi | CHP | %44,1 | %40,1 | %89,0 | 17.489 |
| Feyzullah Mahallesi | CHP | %62,9 | %24,5 | %87,7 | 16.523 |
| Fındıklı Mahallesi | AK Parti | %27,1 | %55,5 | %87,7 | 34.980 |
| Girne Mahallesi | CHP | %43,1 | %39,3 | %90,5 | 11.131 |
| Gülensu Mahallesi | CHP | %72,7 | %19,7 | %91,2 | 11.857 |
| Gülsuyu Mahallesi | CHP | %43,9 | %43,9 | %89,1 | 11.460 |
| İdealtepe Mahallesi | CHP | %63,4 | %24,7 | %89,3 | 16.931 |
| Küçükyalı Merkez Mahallesi | CHP | %58,3 | %28,1 | %88,4 | 21.003 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %59,3 | %26,6 | %88,1 | 10.229 |
| Zümrütevler Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %44,1 | %90,2 | 48.453 |
İlgili sonuçlar