Ereğli 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Ereğli sonuçlarında AK Parti %44,2 ile birinci, CHP %43,6 ile ikinci; fark 0,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,1) 1,0 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %43,6 (+17,1 puan). 31 mahalle ve köy arasından 21'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kıyıcak Mahallesi (%70,5); CHP en güçlü Orhanlar Mahallesi (%59,9). Katılım %89,6 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ereğli 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Ereğli, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ereğli | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 30.159 | %44,2 | %43,3 | %43,1 | +1,0 |
| CHP | 29.737 | %43,6 | %41,8 | %26,4 | +17,1 |
| MHP | 4.899 | %7,2 | %10,6 | %17,7 | −10,6 |
| DSP | 2.163 | %3,2 | %1,2 | %0,4 | +2,8 |
| Saadet | 562 | %0,8 | %2,1 | %2,8 | −2,0 |
| BBP | 458 | %0,7 | %0,5 | %1,4 | −0,7 |
| Bağımsızlar | 205 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 92 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Ereğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 277 | 79.149 | 70.947 | %89,6 | 68.275 | 2.672 |
Ereğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akarca Mahallesi | CHP | %30,7 | %58,0 | %87,8 | 4.235 |
| Bağlık Mahallesi | CHP | %40,3 | %45,7 | %88,9 | 14.280 |
| Balı Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %42,9 | %94,6 | 709 |
| Belen Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %31,6 | %97,7 | 688 |
| Belenyeni Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %28,5 | %89,5 | 987 |
| Bölücek Mahallesi | AK Parti | %52,8 | %38,9 | %93,2 | 709 |
| Dağlar Mahallesi | CHP | %40,2 | %46,7 | %93,5 | 275 |
| Elma Tepe Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %36,5 | %90,1 | 3.347 |
| Göktepe Mahallesi | AK Parti | %54,3 | %39,7 | %93,2 | 650 |
| Güldere Mahallesi | AK Parti | %66,5 | %24,3 | %93,3 | 571 |
| Hamzafakılı Mahallesi | AK Parti | %63,7 | %28,3 | %95,6 | 796 |
| Kavaklık Mahallesi | AK Parti | %46,4 | %40,9 | %89,4 | 3.286 |
| Kepez Mahallesi | AK Parti | %50,4 | %37,4 | %89,1 | 9.521 |
| Kestaneci Mahallesi | CHP | %34,7 | %57,3 | %93,0 | 924 |
| Kırmacı Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %43,0 | %88,9 | 1.799 |
| Kışla Mahallesi | CHP | %43,5 | %47,3 | %91,9 | 1.786 |
| Kıyıcak Mahallesi | AK Parti | %70,5 | %20,4 | %92,9 | 491 |
| Kirmanlı Mahallesi | CHP | %34,7 | %53,3 | %88,8 | 1.499 |
| Kocaali Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %44,7 | %96,6 | 495 |
| Korubaşı Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %41,9 | %90,9 | 1.073 |
| Köseler Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %39,7 | %94,9 | 641 |
| Murtaza Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %38,5 | %87,2 | 2.736 |
| Müftü Mahallesi | CHP | %35,4 | %52,0 | %88,3 | 5.138 |
| Orhanlar Mahallesi | CHP | %26,3 | %59,9 | %86,9 | 3.264 |
| Ömerli Mahallesi | AK Parti | %48,0 | %41,5 | %90,7 | 1.694 |
| Ören Mahallesi | AK Parti | %53,1 | %37,1 | %90,0 | 1.974 |
| Sarıkokmaz Mahallesi | AK Parti | %52,7 | %33,7 | %90,2 | 5.870 |
| Süleymanlar Mahallesi | CHP | %28,8 | %57,2 | %88,6 | 4.633 |
| Topçalı Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %44,8 | %96,8 | 371 |
| Uzunçayır Mahallesi | CHP | %40,9 | %44,7 | %93,2 | 747 |
| Uzunmehmet Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %33,8 | %90,3 | 3.960 |
İlgili sonuçlar