Zonguldak Merkez 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Zonguldak Merkez sonuçlarında CHP %39,9 ile birinci, AK Parti %38,8 ile ikinci; fark 1,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 13,5 puan üstünde. 19 mahalle ve köy arasından 7'sinde CHP önde. CHP en güçlü Yayla Mahallesi (%59,8); AK Parti en güçlü Terakki Mahallesi (%47,6). Katılım %86,2 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Zonguldak Merkez 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Zonguldak Merkez, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Zonguldak Merkez | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 26.119 | %39,9 | %41,8 | %26,4 | +13,5 |
| AK Parti | 25.358 | %38,8 | %43,3 | %43,1 | −4,4 |
| MHP | 11.613 | %17,7 | %10,6 | %17,7 | +0,0 |
| Saadet | 1.198 | %1,8 | %2,1 | %2,8 | −1,0 |
| BBP | 267 | %0,4 | %0,5 | %1,4 | −1,0 |
| DSP | 223 | %0,3 | %1,2 | %0,4 | −0,0 |
| HDP | 177 | %0,3 | %0,1 | %2,0 | −1,7 |
| DP | 170 | %0,3 | %0,1 | %0,8 | −0,5 |
| İp | 128 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| DYP | 72 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| BTP | 57 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HKP | 48 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
Zonguldak Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 273 | 78.728 | 67.838 | %86,2 | 65.430 | 2.408 |
Zonguldak Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Asma Mahallesi | AK Parti | %37,4 | %39,4 | %86,0 | 1.856 |
| Bağlık Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %46,2 | %90,0 | 992 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %51,4 | %30,0 | %85,7 | 12.236 |
| Baştarla Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %42,7 | %87,9 | 2.042 |
| Birlik Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %44,0 | %85,8 | 3.151 |
| Çaydamar Mahallesi | AK Parti | %36,1 | %44,2 | %87,7 | 2.929 |
| Çınartepe Mahallesi | AK Parti | %33,4 | %46,4 | %84,9 | 2.273 |
| Dilaver Mahallesi | AK Parti | %28,1 | %44,9 | %86,6 | 1.602 |
| İnağzı Mahallesi | AK Parti | %30,2 | %43,2 | %85,9 | 2.148 |
| İncivez Mahallesi | CHP | %43,7 | %32,2 | %85,6 | 2.719 |
| Karaelmas Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %46,6 | %85,9 | 6.976 |
| Meşrutiyet Mahallesi | CHP | %50,5 | %28,7 | %86,2 | 5.978 |
| Mithatpaşa Mahallesi | AK Parti | %29,1 | %47,4 | %86,1 | 6.275 |
| On Temmuz Mahallesi | AK Parti | %38,6 | %41,2 | %87,0 | 3.193 |
| Tepebaşı Mahallesi | CHP | %38,5 | %35,9 | %87,3 | 9.609 |
| Terakki Mahallesi | AK Parti | %33,2 | %47,6 | %84,4 | 7.862 |
| Yayla Mahallesi | CHP | %59,8 | %23,5 | %87,6 | 1.471 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %40,0 | %36,9 | %84,6 | 2.269 |
| Yeşil Mahallesi | CHP | %49,0 | %29,9 | %87,0 | 3.147 |
İlgili sonuçlar