Eskişehir 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Eskişehir sonuçlarında CHP %45,2 ile birinci, AK Parti %39,1 ile ikinci; fark 6,2 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 14,2 puan üstünde. 14 ilçe arasından 6'sında CHP önde. CHP en güçlü Odunpazarı (%47,2); AK Parti en güçlü Sarıcakaya (%58,9). Katılım %90,7 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eskişehir 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Eskişehir, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Eskişehir | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 237.414 | %45,2 | %31,0 | +14,2 |
| AK Parti | 204.906 | %39,1 | %45,5 | −6,5 |
| MHP | 58.746 | %11,2 | %13,6 | −2,5 |
| BBP | 6.697 | %1,3 | %0,7 | +0,6 |
| Saadet | 4.638 | %0,9 | %1,7 | −0,8 |
| HDP | 3.493 | %0,7 | %2,3 | −1,7 |
| DP | 2.985 | %0,6 | %0,2 | +0,4 |
| DSP | 2.073 | %0,4 | %0,1 | +0,3 |
| HEPAR | 930 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DYP | 641 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 513 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 425 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| HKP | 397 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Millet | 374 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 335 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 143 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Eskişehir seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 2.236 | 602.309 | 546.580 | %90,7 | 524.710 | 21.870 |
Eskişehir ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alpu | AK Parti | %37,1 | %47,5 | %93,6 | 9.377 |
| Beylikova | CHP | %44,6 | %44,5 | %92,5 | 5.204 |
| Çifteler | AK Parti | %40,0 | %40,4 | %90,3 | 11.731 |
| Günyüzü | AK Parti | %20,9 | %57,0 | %93,4 | 5.031 |
| Han | CHP | %43,7 | %36,8 | %94,2 | 1.880 |
| İnönü | AK Parti | %40,3 | %51,8 | %94,6 | 5.762 |
| Mahmudiye | CHP | %39,2 | %32,8 | %92,7 | 6.156 |
| Mihalgazi | AK Parti | %30,6 | %48,9 | %94,8 | 2.873 |
| Mihalıççık | AK Parti | %36,3 | %43,6 | %89,7 | 7.890 |
| Odunpazarı | CHP | %47,2 | %37,5 | %90,3 | 274.635 |
| Sarıcakaya | AK Parti | %23,4 | %58,9 | %95,0 | 4.209 |
| Seyitgazi | CHP | %43,2 | %42,2 | %95,7 | 12.016 |
| Sivrihisar | AK Parti | %31,7 | %44,7 | %90,6 | 17.531 |
| Tepebaşı | CHP | %46,3 | %38,5 | %90,5 | 238.014 |
İlgili sonuçlar