Kayseri 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kayseri sonuçlarında AK Parti %58,9 ile birinci, MHP %27,0 ile ikinci; fark 31,9 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 13,4 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,0 (+13,3 puan). 16 ilçe arasından 15'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Hacılar (%73,2); MHP en güçlü Pınarbaşı (%43,3). Katılım %90,7 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kayseri 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kayseri, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kayseri | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 450.748 | %58,9 | %45,5 | +13,4 |
| MHP | 206.569 | %27,0 | %13,6 | +13,3 |
| CHP | 68.141 | %8,9 | %31,0 | −22,1 |
| BBP | 16.684 | %2,2 | %0,7 | +1,5 |
| Saadet | 13.173 | %1,7 | %1,7 | +0,1 |
| HDP | 2.633 | %0,3 | %2,3 | −2,0 |
| DP | 2.285 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 1.143 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 849 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| HKP | 718 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 609 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 500 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| İp | 478 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DYP | 438 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 200 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Kayseri seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 3.218 | 877.377 | 795.638 | %90,7 | 765.168 | 30.470 |
Kayseri ilçe ilçe sonuçlar| İlçe | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akkışla | AK Parti | %42,2 | %25,9 | %93,8 | 5.245 |
| Bünyan | AK Parti | %52,1 | %38,2 | %91,8 | 20.810 |
| Develi | AK Parti | %62,6 | %29,5 | %90,5 | 43.769 |
| Felahiye | AK Parti | %46,9 | %32,0 | %76,1 | 5.516 |
| Hacılar | AK Parti | %73,2 | %17,5 | %96,5 | 8.611 |
| İncesu | AK Parti | %58,6 | %33,4 | %94,9 | 16.317 |
| Kocasinan | AK Parti | %59,8 | %24,9 | %90,8 | 255.721 |
| Melikgazi | AK Parti | %61,2 | %25,4 | %90,7 | 344.223 |
| Özvatan | AK Parti | %45,5 | %42,0 | %90,4 | 3.748 |
| Pınarbaşı | MHP | %43,1 | %43,3 | %89,0 | 18.795 |
| Sarıoğlan | AK Parti | %39,6 | %35,9 | %87,8 | 11.220 |
| Sarız | AK Parti | %35,0 | %33,3 | %88,0 | 8.200 |
| Talas | AK Parti | %52,2 | %33,7 | %89,6 | 80.573 |
| Tomarza | AK Parti | %56,3 | %27,0 | %91,3 | 17.269 |
| Yahyalı | AK Parti | %73,0 | %14,1 | %91,9 | 25.314 |
| Yeşilhisar | AK Parti | %53,7 | %25,7 | %93,3 | 12.046 |
İlgili sonuçlar