Tomarza 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tomarza sonuçlarında AK Parti %56,3 ile birinci, MHP %27,0 ile ikinci; fark 29,2 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 10,7 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,0 (+13,4 puan). 54 mahalle ve köy arasından 46'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çukurağaç Mahallesi (%91,3); MHP en güçlü İcadiye Mahallesi (%53,8). Katılım %91,3 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tomarza 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tomarza, Kayseri, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Tomarza | Kayseri | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.484 | %56,3 | %58,9 | %45,5 | +10,7 |
| MHP | 4.074 | %27,0 | %27,0 | %13,6 | +13,4 |
| CHP | 2.035 | %13,5 | %8,9 | %31,0 | −17,5 |
| Saadet | 272 | %1,8 | %1,7 | %1,7 | +0,1 |
| BBP | 80 | %0,5 | %2,2 | %0,7 | −0,2 |
| DP | 30 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 22 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,4 |
| HAK-PAR | 21 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 19 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HDP | 11 | %0,1 | %0,3 | %2,3 | −2,3 |
| BTP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| İp | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 7 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tomarza seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 88 | 17.269 | 15.773 | %91,3 | 15.082 | 691 |
Tomarza mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdere Mahallesi | AK Parti | %77,4 | %17,4 | %90,6 | 773 |
| Akmezar Mahallesi | AK Parti | %71,4 | %19,6 | %88,6 | 70 |
| Arslantaş Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %38,8 | %96,4 | 223 |
| Avşarsöğütlü Mahallesi | AK Parti | %49,7 | %30,7 | %96,9 | 191 |
| Bektaş Mahallesi | AK Parti | %85,7 | %0,0 | %94,6 | 37 |
| Bostanlık Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %42,4 | %92,7 | 110 |
| Böke Mahallesi | AK Parti | %64,9 | %23,7 | %99,0 | 105 |
| Büyükcanlı Mahallesi | AK Parti | %44,8 | %40,6 | %92,3 | 259 |
| Culha Mahallesi | CHP | %27,0 | %15,9 | %89,0 | 356 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %32,4 | %87,1 | 1.704 |
| Cücün Mahallesi | AK Parti | %78,4 | %17,3 | %93,8 | 356 |
| Çanakpınar Mahallesi | MHP | %31,0 | %50,0 | %98,2 | 219 |
| Çayinli Mahallesi | CHP | %11,4 | %4,5 | %100,0 | 136 |
| Çukurağaç Mahallesi | AK Parti | %91,3 | %4,3 | %92,0 | 25 |
| Dadaloğlu Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %34,2 | %91,6 | 1.290 |
| Dağyurdu Mahallesi | CHP | %0,0 | %15,3 | %95,7 | 92 |
| Ekinli Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %42,3 | %96,0 | 75 |
| Emiruşağı Mahallesi | AK Parti | %47,5 | %33,6 | %93,6 | 645 |
| Göktepe Mahallesi | AK Parti | %75,0 | %17,5 | %93,2 | 44 |
| Gülveren Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %38,9 | %98,2 | 169 |
| Güzelce Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %44,7 | %77,6 | 49 |
| Güzelsu Mahallesi | AK Parti | %55,4 | %22,3 | %96,9 | 127 |
| Hacıpaşa Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %32,3 | %96,1 | 103 |
| Işıklar Mahallesi | AK Parti | %67,2 | %15,3 | %93,5 | 215 |
| İcadiye Mahallesi | MHP | %26,9 | %53,8 | %104,0 | 25 |
| İmamkullu Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %35,6 | %87,2 | 592 |
| İncili Mahallesi | AK Parti | %77,8 | %17,4 | %89,3 | 450 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %83,6 | %9,1 | %95,4 | 175 |
| Kapukaya Mahallesi | AK Parti | %72,0 | %17,7 | %92,6 | 272 |
| Karamuklu Mahallesi | MHP | %33,3 | %37,0 | %93,9 | 33 |
| Karaören Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %28,7 | %95,7 | 93 |
| Kesir Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %21,9 | %93,3 | 180 |
| Kevenağıl Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %25,0 | %100,0 | 24 |
| Kızılören Mahallesi | AK Parti | %76,0 | %20,0 | %96,3 | 160 |
| Kömür Mahallesi | AK Parti | %87,4 | %11,0 | %92,9 | 140 |
| Köprübaşı Mahallesi | AK Parti | %46,8 | %39,7 | %93,5 | 138 |
| Kurtuluş Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %28,6 | %90,3 | 1.806 |
| Kuşcağız Mahallesi | AK Parti | %84,7 | %6,9 | %84,9 | 86 |
| Küçükcanlı Mahallesi | CHP | %28,9 | %15,8 | %95,3 | 85 |
| Melikören Mahallesi | AK Parti | %54,5 | %16,7 | %93,0 | 71 |
| Pusatlı Mahallesi | AK Parti | %80,9 | %12,8 | %91,3 | 427 |
| Sarımehmetli Mahallesi | AK Parti | %68,8 | %23,6 | %88,2 | 620 |
| Söğütlü Mahallesi | AK Parti | %65,2 | %19,6 | %88,7 | 53 |
| Süvegenler Mahallesi | AK Parti | %66,1 | %25,7 | %90,9 | 121 |
| Şıhbarak Mahallesi | AK Parti | %63,2 | %30,1 | %90,2 | 589 |
| Şiraz Mahallesi | AK Parti | %66,5 | %30,0 | %96,1 | 180 |
| Tahtakemer Mahallesi | AK Parti | %55,1 | %19,8 | %95,6 | 204 |
| Tatar Mahallesi | AK Parti | %48,2 | %25,0 | %88,7 | 194 |
| Toklar Mahallesi | AK Parti | %35,0 | %27,5 | %90,9 | 186 |
| Turanlı Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %33,0 | %89,8 | 108 |
| Üçkonak Mahallesi | MHP | %38,6 | %39,4 | %92,9 | 297 |
| Yavuzselim Mahallesi | AK Parti | %59,6 | %23,1 | %91,7 | 1.499 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %56,0 | %29,5 | %91,6 | 988 |
| Yeşilbağ Mahallesi | AK Parti | %71,1 | %13,3 | %84,0 | 100 |
İlgili sonuçlar