Erzin 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Erzin sonuçlarında AK Parti %34,9 ile birinci, CHP %27,6 ile ikinci; fark 7,3 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 10,6 puan altında. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %27,2 (+13,5 puan). 20 mahalle ve köy arasından 10'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuyuluk Mahallesi (%57,7); CHP en güçlü Turunçlu Mahallesi (%55,7). Katılım %91,2 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Erzin 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Erzin, Hatay, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Erzin | Hatay | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.426 | %34,9 | %40,4 | %45,5 | −10,6 |
| CHP | 6.670 | %27,6 | %41,0 | %31,0 | −3,4 |
| MHP | 6.559 | %27,2 | %15,4 | %13,6 | +13,5 |
| HDP | 2.007 | %8,3 | %1,3 | %2,3 | +6,0 |
| Saadet | 178 | %0,7 | %0,8 | %1,7 | −0,9 |
| HEPAR | 80 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BBP | 74 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| BTP | 44 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 30 | %0,1 | %0,1 | %0,6 | −0,5 |
| Millet | 17 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Erzin seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 98 | 27.483 | 25.058 | %91,2 | 24.129 | 929 |
Erzin mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağıburnaz Mahallesi | AK Parti | %51,4 | %5,7 | %97,8 | 179 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %33,3 | %12,9 | %86,6 | 5.060 |
| Başlamış Mahallesi | MHP | %38,4 | %12,0 | %93,0 | 1.074 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %30,9 | %40,4 | %92,7 | 1.046 |
| Gökdere Mahallesi | AK Parti | %37,9 | %29,4 | %94,4 | 1.532 |
| Gökgöl Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %2,4 | %97,7 | 216 |
| Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %30,1 | %91,0 | 3.467 |
| İsali Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %32,8 | %90,3 | 2.537 |
| İstiklal Mahallesi | MHP | %33,9 | %26,5 | %92,2 | 1.004 |
| Karamustafalı Mahallesi | CHP | %23,4 | %36,8 | %90,9 | 982 |
| Kızlarçayı Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %11,9 | %97,8 | 763 |
| Kuyuluk Mahallesi | AK Parti | %57,7 | %10,3 | %96,8 | 315 |
| Mahmutlu Mahallesi | CHP | %29,6 | %44,1 | %89,5 | 3.523 |
| Mustafalı Mahallesi | CHP | %30,7 | %33,9 | %93,3 | 804 |
| Şükrü Paşa Mahallesi | MHP | %30,9 | %29,7 | %91,0 | 1.399 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %17,7 | %55,7 | %96,6 | 417 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %20,6 | %51,9 | %92,5 | 924 |
| Yeşiltepe Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %9,9 | %96,0 | 756 |
| Yoncadüzü Mahallesi | AK Parti | %43,6 | %19,5 | %94,4 | 1.082 |
| Yukarıburnaz Mahallesi | AK Parti | %52,4 | %10,9 | %93,8 | 403 |
İlgili sonuçlar