Samandağ 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Samandağ sonuçlarında CHP %87,8 ile birinci, AK Parti %5,9 ile ikinci; fark 82,0 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 56,8 puan üstünde. 42 mahalle ve köy arasından 31'inde CHP önde. CHP en güçlü Tomruksuyu Mahallesi (%98,8); AK Parti en güçlü Ceylandere Mahallesi (%91,9). Katılım %84,5 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Samandağ 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Samandağ, Hatay, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Samandağ | Hatay | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 54.875 | %87,8 | %41,0 | %31,0 | +56,8 |
| AK Parti | 3.667 | %5,9 | %40,4 | %45,5 | −39,7 |
| MHP | 3.079 | %4,9 | %15,4 | %13,6 | −8,7 |
| HDP | 470 | %0,8 | %1,3 | %2,3 | −1,6 |
| HEPAR | 139 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Saadet | 51 | %0,1 | %0,8 | %1,7 | −1,6 |
| HKP | 42 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| BBP | 29 | %0,0 | %0,3 | %0,7 | −0,7 |
| Millet | 29 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HAK-PAR | 29 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 14 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DYP | 13 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 9 | %0,0 | %0,1 | %0,6 | −0,6 |
Samandağ seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 261 | 75.273 | 63.597 | %84,5 | 62.483 | 1.114 |
Samandağ mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ataköy Mahallesi | CHP | %98,7 | %0,4 | %89,5 | 754 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %88,1 | %3,1 | %81,8 | 6.201 |
| Avcılar Mahallesi | CHP | %96,3 | %0,2 | %91,6 | 596 |
| Batıayaz Mahallesi | AK Parti | %15,2 | %74,6 | %91,6 | 620 |
| Büyükoba Mahallesi | AK Parti | %15,9 | %67,3 | %94,9 | 272 |
| Cemal Gürsel Mahallesi | CHP | %84,1 | %3,7 | %81,9 | 2.958 |
| Ceylandere Mahallesi | AK Parti | %2,7 | %91,9 | %96,9 | 162 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %88,7 | %3,9 | %81,9 | 3.881 |
| Çamlıyayla Mahallesi | AK Parti | %15,3 | %69,5 | %102,1 | 140 |
| Çanakoluk Mahallesi | CHP | %97,9 | %0,0 | %91,1 | 627 |
| Çiğdede Mahallesi | CHP | %91,0 | %1,2 | %83,9 | 4.035 |
| Çöğürlü Mahallesi | CHP | %95,1 | %0,3 | %78,0 | 1.944 |
| Çubuklu Mahallesi | AK Parti | %8,5 | %84,2 | %89,6 | 317 |
| Değirmenbaşı Mahallesi | CHP | %98,0 | %0,5 | %86,5 | 2.275 |
| Deniz Mahallesi | CHP | %92,9 | %1,6 | %82,7 | 3.410 |
| Eriklikuyu Mahallesi | MHP | %15,4 | %37,6 | %92,4 | 433 |
| Fidanlı Mahallesi | CHP | %78,8 | %20,1 | %90,2 | 787 |
| Gözene Mahallesi | CHP | %95,0 | %0,5 | %94,0 | 947 |
| Hıdırbey Mahallesi | AK Parti | %13,4 | %55,7 | %96,1 | 488 |
| Huzurlu Mahallesi | CHP | %96,3 | %0,8 | %85,2 | 994 |
| Kapısuyu Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %44,6 | %92,2 | 1.269 |
| Karaçay Mahallesi | CHP | %98,4 | %0,3 | %86,2 | 1.653 |
| Koyunoğlu Mahallesi | CHP | %98,5 | %0,4 | %86,3 | 2.447 |
| Kurtderesi Mahallesi | CHP | %94,5 | %0,5 | %84,1 | 3.601 |
| Kuşalanı Mahallesi | CHP | %95,5 | %2,3 | %79,5 | 3.083 |
| Mağaracık Mahallesi | CHP | %94,6 | %1,7 | %81,9 | 2.967 |
| Meydan Mahallesi | CHP | %90,9 | %0,3 | %84,6 | 1.815 |
| Mızraklı Mahallesi | CHP | %97,0 | %1,4 | %86,0 | 3.190 |
| Seldiren Mahallesi | AK Parti | %2,5 | %67,3 | %95,9 | 316 |
| Sutaşı Mahallesi | CHP | %92,0 | %4,8 | %78,3 | 3.686 |
| Şükrü Kanatlı Mahallesi | CHP | %73,0 | %10,7 | %84,6 | 850 |
| Tekebaşı Mahallesi | CHP | %91,3 | %1,3 | %79,2 | 5.270 |
| Tomruksuyu Mahallesi | CHP | %98,8 | %0,5 | %88,0 | 2.217 |
| Uzunbağ Mahallesi | CHP | %98,4 | %0,8 | %88,6 | 2.283 |
| Vakıfköy Mahallesi | CHP | %47,3 | %36,5 | %88,1 | 84 |
| Yaylıca Mahallesi | CHP | %97,4 | %0,3 | %92,7 | 1.957 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %90,4 | %1,2 | %85,7 | 4.192 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %16,2 | %58,4 | %100,6 | 169 |
| Yeşilada Mahallesi | CHP | %96,3 | %0,2 | %80,7 | 778 |
| Yeşilköy Mahallesi | CHP | %97,9 | %0,0 | %90,2 | 1.038 |
| Yeşilyazı Mahallesi | CHP | %92,7 | %1,0 | %92,8 | 111 |
| Yoğunoluk Mahallesi | AK Parti | %6,9 | %67,1 | %96,5 | 456 |
İlgili sonuçlar