Maltepe 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Maltepe sonuçlarında CHP %51,7 ile birinci, AK Parti %39,9 ile ikinci; fark 11,9 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 20,7 puan üstünde. 18 mahalle ve köy arasından 13'ünde CHP önde. CHP en güçlü Gülensu Mahallesi (%73,2); AK Parti en güçlü Başıbüyük Mahallesi (%58,9). Katılım %89,2 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Maltepe 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Maltepe, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Maltepe | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 156.895 | %51,7 | %40,1 | %31,0 | +20,7 |
| AK Parti | 120.922 | %39,9 | %48,0 | %45,5 | −5,7 |
| MHP | 11.561 | %3,8 | %4,0 | %13,6 | −9,8 |
| HDP | 7.423 | %2,4 | %4,8 | %2,3 | +0,1 |
| Saadet | 1.899 | %0,6 | %1,4 | %1,7 | −1,0 |
| BBP | 1.312 | %0,4 | %0,6 | %0,7 | −0,3 |
| İp | 776 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Yurt-p | 456 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| HEPAR | 456 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 319 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| HAK-PAR | 216 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 215 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DP | 209 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| BTP | 206 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 133 | %0,0 | %0,0 | %0,6 | −0,5 |
| HKP | 101 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 71 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 49 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 43 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Maltepe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.135 | 352.639 | 314.494 | %89,2 | 303.262 | 11.232 |
Maltepe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altayçeşme Mahallesi | CHP | %56,7 | %36,7 | %90,1 | 23.211 |
| Altıntepe Mahallesi | CHP | %67,3 | %26,1 | %89,0 | 26.619 |
| Aydınevler Mahallesi | CHP | %47,5 | %43,5 | %90,0 | 12.712 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | CHP | %53,3 | %39,2 | %88,0 | 32.917 |
| Başıbüyük Mahallesi | AK Parti | %31,5 | %58,9 | %89,6 | 14.060 |
| Büyükbakkalköy Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %46,9 | %90,5 | 2.278 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %43,3 | %49,0 | %89,0 | 24.527 |
| Çınar Mahallesi | CHP | %65,5 | %27,8 | %89,3 | 16.259 |
| Esenkent Mahallesi | CHP | %47,9 | %42,7 | %89,0 | 17.489 |
| Feyzullah Mahallesi | CHP | %67,1 | %26,8 | %87,9 | 16.523 |
| Fındıklı Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %58,5 | %87,7 | 34.980 |
| Girne Mahallesi | CHP | %46,8 | %42,2 | %90,6 | 11.131 |
| Gülensu Mahallesi | CHP | %73,2 | %20,3 | %91,3 | 11.857 |
| Gülsuyu Mahallesi | CHP | %45,5 | %45,1 | %89,2 | 11.460 |
| İdealtepe Mahallesi | CHP | %67,2 | %26,5 | %89,3 | 16.931 |
| Küçükyalı Merkez Mahallesi | CHP | %62,3 | %30,7 | %88,4 | 21.003 |
| Yalı Mahallesi | CHP | %64,6 | %28,4 | %89,1 | 10.229 |
| Zümrütevler Mahallesi | AK Parti | %43,2 | %46,9 | %90,4 | 48.453 |
İlgili sonuçlar