Beşiktaş 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Beşiktaş sonuçlarında CHP %76,9 ile birinci, AK Parti %17,9 ile ikinci; fark 59,1 puan. CHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%31,0) 45,9 puan üstünde. 23 mahalle ve köy arasından 23'ünde CHP önde. CHP en güçlü Nisbetiye Mahallesi (%84,0); AK Parti en güçlü Kuruçeşme Mahallesi (%30,4). Katılım %88,6 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beşiktaş 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Beşiktaş, İstanbul, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Beşiktaş | İstanbul | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| CHP | 98.664 | %76,9 | %40,1 | %31,0 | +45,9 |
| AK Parti | 22.927 | %17,9 | %48,0 | %45,5 | −27,7 |
| MHP | 2.653 | %2,1 | %4,0 | %13,6 | −11,6 |
| HDP | 1.870 | %1,5 | %4,8 | %2,3 | −0,9 |
| İp | 456 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| Saadet | 416 | %0,3 | %1,4 | %1,7 | −1,3 |
| HEPAR | 236 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| BBP | 226 | %0,2 | %0,6 | %0,7 | −0,5 |
| DSP | 191 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| TKP | 189 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Yurt-p | 90 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | −0,0 |
| Bağımsızlar | 86 | %0,1 | %0,0 | %0,6 | −0,5 |
| DP | 75 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| BTP | 40 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| HAK-PAR | 32 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 32 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| LDP | 27 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DYP | 18 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 12 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Beşiktaş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 480 | 148.221 | 131.359 | %88,6 | 128.240 | 3.119 |
Beşiktaş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abbasağa Mahallesi | CHP | %69,0 | %23,8 | %88,5 | 4.461 |
| Akat Mahallesi | CHP | %79,8 | %15,9 | %89,1 | 12.380 |
| Arnavutköy Mahallesi | CHP | %66,9 | %27,0 | %84,9 | 3.447 |
| Balmumcu Mahallesi | CHP | %79,2 | %15,8 | %89,1 | 2.262 |
| Bebek Mahallesi | CHP | %80,8 | %14,9 | %85,2 | 4.583 |
| Cihannüma Mahallesi | CHP | %78,2 | %15,0 | %86,4 | 3.389 |
| Dikilitaş Mahallesi | CHP | %68,4 | %24,9 | %89,5 | 14.055 |
| Etiler Mahallesi | CHP | %82,8 | %13,0 | %88,5 | 9.450 |
| Gayrettepe Mahallesi | CHP | %80,2 | %15,5 | %90,6 | 11.131 |
| Konaklar Mahallesi | CHP | %81,2 | %13,8 | %91,6 | 11.845 |
| Kuruçeşme Mahallesi | CHP | %64,2 | %30,4 | %87,3 | 2.580 |
| Kültür Mahallesi | CHP | %80,0 | %16,3 | %87,2 | 4.067 |
| Levazım Mahallesi | CHP | %82,0 | %13,2 | %90,7 | 4.458 |
| Levent Mahallesi | CHP | %81,3 | %13,6 | %89,6 | 2.592 |
| Mecidiye Mahallesi | CHP | %71,3 | %22,8 | %86,1 | 8.882 |
| Muradiye Mahallesi | CHP | %80,2 | %15,1 | %89,1 | 4.442 |
| Nisbetiye Mahallesi | CHP | %84,0 | %12,0 | %89,7 | 10.360 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %75,7 | %19,6 | %86,8 | 7.297 |
| Sinanpaşa Mahallesi | CHP | %72,8 | %19,8 | %84,6 | 2.013 |
| Türkali Mahallesi | CHP | %73,4 | %20,7 | %86,9 | 9.094 |
| Ulus Mahallesi | CHP | %72,2 | %22,6 | %90,9 | 5.398 |
| Vişnezade Mahallesi | CHP | %78,7 | %16,1 | %88,6 | 5.431 |
| Yıldız Mahallesi | CHP | %74,6 | %18,3 | %86,9 | 4.604 |
İlgili sonuçlar