Şalpazarı 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Şalpazarı sonuçlarında AK Parti %58,4 ile birinci, CHP %20,0 ile ikinci; fark 38,5 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 12,9 puan üstünde. MHP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %17,9 (+4,2 puan). 30 mahalle ve köy arasından 25'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kuzuluk Mahallesi (%87,3); CHP en güçlü Çarlaklı Mahallesi (%67,2). Katılım %89,6 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şalpazarı 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Şalpazarı, Trabzon, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Şalpazarı | Trabzon | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.800 | %58,4 | %59,4 | %45,5 | +12,9 |
| CHP | 1.641 | %20,0 | %24,9 | %31,0 | −11,1 |
| MHP | 1.469 | %17,9 | %11,1 | %13,6 | +4,2 |
| Saadet | 160 | %1,9 | %2,8 | %1,7 | +0,3 |
| BBP | 26 | %0,3 | %0,5 | %0,7 | −0,4 |
| DYP | 17 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 16 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,6 | −0,4 |
| Turk Parti | 14 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| İp | 13 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| HDP | 11 | %0,1 | %0,1 | %2,3 | −2,2 |
| DSP | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| LDP | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Şalpazarı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 44 | 9.638 | 8.638 | %89,6 | 8.215 | 423 |
Şalpazarı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağırtaş Mahallesi | AK Parti | %75,2 | %6,2 | %87,6 | 194 |
| Akçiriş Mahallesi | CHP | %30,5 | %58,3 | %97,5 | 157 |
| Çamkiriş Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %30,1 | %85,7 | 217 |
| Çamlıca Mahallesi | AK Parti | %78,4 | %4,5 | %95,3 | 128 |
| Çarlaklı Mahallesi | CHP | %9,4 | %67,2 | %91,8 | 219 |
| Çetrik Mahallesi | AK Parti | %55,2 | %21,6 | %94,2 | 137 |
| Dereköy Mahallesi | AK Parti | %67,4 | %13,0 | %89,6 | 538 |
| Doğancı Mahallesi | AK Parti | %47,1 | %34,9 | %85,2 | 298 |
| Dorukkiriş Mahallesi | AK Parti | %68,2 | %11,6 | %87,4 | 309 |
| Düzköy Mahallesi | AK Parti | %58,1 | %10,6 | %86,2 | 298 |
| Fidanbaşı Mahallesi | CHP | %35,1 | %39,6 | %88,6 | 158 |
| Geyikli Mahallesi | AK Parti | %56,3 | %17,9 | %85,9 | 1.527 |
| Gökçeköy Mahallesi | AK Parti | %77,6 | %6,9 | %87,0 | 400 |
| Gölkiriş Mahallesi | CHP | %40,0 | %41,9 | %81,9 | 138 |
| Güdün Mahallesi | AK Parti | %79,6 | %3,4 | %89,1 | 239 |
| Kabasakal Mahallesi | AK Parti | %62,2 | %11,3 | %89,5 | 351 |
| Kalecik Mahallesi | AK Parti | %44,7 | %36,0 | %98,4 | 125 |
| Karakaya Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %16,0 | %88,1 | 168 |
| Kasımağzı Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %11,6 | %93,8 | 289 |
| Kuzuluk Mahallesi | AK Parti | %87,3 | %1,4 | %94,3 | 318 |
| Merkez-Kireç Mahallesi | AK Parti | %45,4 | %34,5 | %89,1 | 697 |
| Pelitçik Mahallesi | AK Parti | %55,3 | %19,1 | %85,9 | 128 |
| Sayvançatak Mahallesi | AK Parti | %70,3 | %14,0 | %92,2 | 256 |
| Simenli Mahallesi | AK Parti | %83,9 | %2,6 | %93,9 | 378 |
| Sinlice Mahallesi | AK Parti | %74,1 | %12,7 | %90,9 | 187 |
| Sugören Mahallesi | AK Parti | %59,6 | %18,2 | %88,9 | 342 |
| Sütpınar Mahallesi | AK Parti | %78,0 | %4,9 | %93,4 | 319 |
| Tepeağzı Mahallesi | AK Parti | %71,9 | %9,1 | %95,7 | 138 |
| Turalıuşağı Mahallesi | AK Parti | %74,8 | %8,7 | %91,3 | 346 |
| Üzümözü Mahallesi | CHP | %20,9 | %45,9 | %92,3 | 639 |
İlgili sonuçlar