Genç 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Genç sonuçlarında AK Parti %61,3 ile birinci, Saadet %16,1 ile ikinci; fark 45,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 17,9 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,1 (+13,3 puan). 69 mahalle ve köy arasından 65'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çobançeşmesi Köyü (%100,0); Saadet en güçlü Keklikdere Köyü (%43,8). Katılım %81,1 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Genç 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Genç, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Genç | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 11.037 | %61,3 | %57,0 | %43,4 | +17,9 |
| Saadet | 2.902 | %16,1 | %9,3 | %2,8 | +13,3 |
| BDP | 2.218 | %12,3 | %21,6 | %4,6 | +7,8 |
| HÜDA PAR | 1.060 | %5,9 | %4,9 | %0,2 | +5,7 |
| BBP | 257 | %1,4 | %1,3 | %1,6 | −0,1 |
| MHP | 221 | %1,2 | %1,7 | %17,6 | −16,4 |
| BTP | 121 | %0,7 | %0,8 | %0,2 | +0,4 |
| CHP | 73 | %0,4 | %2,5 | %25,6 | −25,2 |
| HAK-PAR | 69 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| TKP | 40 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Genç seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 113 | 23.430 | 19.008 | %81,1 | 17.998 | 1.010 |
Genç mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaaddin Köyü | AK Parti | %70,6 | %5,2 | %90,9 | 176 |
| Ardıçdibi Köyü | AK Parti | %76,9 | %10,2 | %96,6 | 117 |
| Balgöze Köyü | AK Parti | %59,9 | %37,4 | %75,6 | 242 |
| Bayırlı Köyü | AK Parti | %62,9 | %12,7 | %81,3 | 262 |
| Binekli Köyü | AK Parti | %86,2 | %0,5 | %86,4 | 221 |
| Bulgurluk Köyü | AK Parti | %82,2 | %2,7 | %42,1 | 178 |
| Büyükçağ Köyü | AK Parti | %54,1 | %1,8 | %65,8 | 184 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %52,8 | %22,0 | %83,5 | 1.949 |
| Çamlıyurt Köyü | AK Parti | %84,0 | %12,0 | %96,2 | 26 |
| Çanakçı Köyü | AK Parti | %72,9 | %14,1 | %77,2 | 263 |
| Çaybaşı Köyü | AK Parti | %50,0 | %37,2 | %96,4 | 83 |
| Çaytepe Köyü | AK Parti | %85,3 | %3,9 | %85,6 | 592 |
| Çevirme Köyü | AK Parti | %58,2 | %19,8 | %91,3 | 254 |
| Çobançeşmesi Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 9 |
| Dedebağı Köyü | AK Parti | %70,4 | %3,7 | %83,3 | 36 |
| Dereköy | AK Parti | %61,4 | %24,6 | %89,8 | 127 |
| Dikpınar Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 4 |
| Dilektaşı Köyü | AK Parti | %78,8 | %6,4 | %70,8 | 373 |
| Direkli Köyü | AK Parti | %86,5 | %3,0 | %61,5 | 221 |
| Doğanca Köyü | AK Parti | %52,0 | %9,8 | %81,5 | 287 |
| Doğanevler Köyü | AK Parti | %60,0 | %28,9 | %58,4 | 161 |
| Doğanlı Köyü | BDP | %40,0 | %0,0 | %41,7 | 36 |
| Döşekkaya Köyü | AK Parti | %96,0 | %4,0 | %100,0 | 51 |
| Elmagünü Köyü | AK Parti | %94,9 | %0,0 | %77,8 | 153 |
| Ericek Köyü | AK Parti | %92,0 | %0,0 | %47,3 | 55 |
| Eskibağ Köyü | AK Parti | %69,6 | %11,6 | %62,3 | 114 |
| Gerçekli Köyü | AK Parti | %53,4 | %2,6 | %96,8 | 125 |
| Geyikdere Köyü | AK Parti | %75,0 | %1,3 | %92,4 | 185 |
| Gönülaçan Köyü | AK Parti | %93,9 | %4,4 | %100,9 | 115 |
| Gözertepe Köyü | AK Parti | %63,5 | %15,3 | %102,4 | 83 |
| Gözütok Köyü | AK Parti | %80,6 | %12,9 | %64,3 | 154 |
| Günkondu Köyü | AK Parti | %94,0 | %2,0 | %35,0 | 143 |
| Güzeldere Köyü | AK Parti | %63,0 | %13,8 | %100,0 | 181 |
| Harmancık Köyü | AK Parti | %50,8 | %17,5 | %89,9 | 149 |
| Karcı Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %95,0 | 20 |
| Kavaklı Köyü | AK Parti | %76,8 | %12,5 | %92,1 | 126 |
| Keklikdere Köyü | AK Parti | %53,9 | %43,8 | %87,2 | 156 |
| Kepçeli Köyü | AK Parti | %80,6 | %14,0 | %73,9 | 379 |
| Koçsırtı Köyü | AK Parti | %81,1 | %8,2 | %89,0 | 318 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %45,9 | %26,3 | %82,8 | 4.563 |
| Meşedalı Köyü | AK Parti | %95,3 | %1,9 | %93,0 | 230 |
| Mollaibrahim Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %127,3 | 11 |
| Pınaraltı Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %57,9 | 57 |
| Sağgöze Köyü | AK Parti | %48,5 | %9,1 | %57,3 | 178 |
| Sarıbudak Köyü | AK Parti | %76,7 | %2,3 | %94,7 | 95 |
| Sarısaman Köyü | AK Parti | %73,5 | %23,0 | %77,7 | 148 |
| Sarmakaya Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %85,9 | 71 |
| Servi Köyü | AK Parti | %76,1 | %16,2 | %82,9 | 1.217 |
| Sırmalıoya Köyü | AK Parti | %98,9 | %1,1 | %100,0 | 91 |
| Soğukpınar Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %105,0 | 20 |
| Sürekli Köyü | AK Parti | %63,8 | %15,2 | %76,5 | 149 |
| Şehitköy | BDP | %19,3 | %1,2 | %66,5 | 257 |
| Şehittepe Köyü | AK Parti | %51,8 | %5,3 | %91,2 | 137 |
| Tarlabaşı Köyü | AK Parti | %64,7 | %8,2 | %82,8 | 227 |
| Üçgül Köyü | AK Parti | %83,2 | %5,3 | %83,3 | 138 |
| Yağızca Köyü | AK Parti | %84,7 | %4,8 | %79,9 | 288 |
| Yatansöğüt Köyü | AK Parti | %84,7 | %1,1 | %86,8 | 219 |
| Yaydere Köyü | AK Parti | %67,1 | %1,3 | %64,2 | 123 |
| Yayla Köyü | BDP | %19,6 | %0,4 | %81,9 | 609 |
| Yazılı Köyü | AK Parti | %79,4 | %17,6 | %91,9 | 37 |
| Yazkonağı Köyü | AK Parti | %57,7 | %10,4 | %81,5 | 216 |
| Yelkaya Köyü | AK Parti | %83,1 | %1,1 | %95,8 | 95 |
| Yenisu Köyü | AK Parti | %86,0 | %2,5 | %91,4 | 174 |
| Yenişehir Mahallesi | AK Parti | %59,7 | %18,6 | %81,8 | 4.945 |
| Yeniyazı Köyü | AK Parti | %46,8 | %5,5 | %51,5 | 231 |
| Yeşildere Mahallesi | AK Parti | %77,1 | %16,7 | %77,4 | 62 |
| Yiğitbaşı Köyü | AK Parti | %76,0 | %21,3 | %78,4 | 236 |
| Yolaçtı Köyü | AK Parti | %33,8 | %17,5 | %73,2 | 231 |
| Yoldaşan Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %15,4 | %86,6 | 67 |
İlgili sonuçlar