Edirne Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Edirne Merkez sonuçlarında CHP %37,7 ile birinci, AK Parti %29,0 ile ikinci; fark 8,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 12,1 puan üstünde. DSP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,1 (+7,7 puan). 61 mahalle ve köy arasından 35'inde CHP önde. CHP en güçlü Eskikadın Köyü (%72,9); AK Parti en güçlü Menekşesofular Köyü (%59,4). Katılım %89,8 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Edirne Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Edirne Merkez, Edirne, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Edirne Merkez | Edirne | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 39.839 | %37,7 | %42,7 | %25,6 | +12,1 |
| AK Parti | 30.629 | %29,0 | %29,5 | %43,4 | −14,4 |
| MHP | 21.044 | %19,9 | %19,3 | %17,6 | +2,3 |
| DSP | 8.541 | %8,1 | %4,2 | %0,3 | +7,7 |
| Saadet | 2.463 | %2,3 | %1,6 | %2,8 | −0,5 |
| HDP | 1.063 | %1,0 | %0,7 | %2,0 | −1,0 |
| DP | 559 | %0,5 | %0,8 | %0,7 | −0,2 |
| Ödp | 460 | %0,4 | %0,3 | %0,1 | +0,3 |
| BBP | 325 | %0,3 | %0,3 | %1,6 | −1,3 |
| İp | 308 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| HAK-PAR | 199 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Bağımsızlar | 140 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| BTP | 121 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Edirne Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 404 | 120.252 | 108.000 | %89,8 | 105.691 | 2.309 |
Edirne Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| 1.murat Mahallesi | CHP | %47,7 | %23,0 | %86,7 | 4.274 |
| Abdurrahman Mahallesi | CHP | %34,9 | %28,7 | %89,1 | 6.443 |
| Ahi Köyü | CHP | %57,5 | %16,3 | %91,2 | 91 |
| Avarız Köyü | CHP | %31,1 | %21,5 | %93,8 | 337 |
| Babademirtaş Mahallesi | AK Parti | %32,7 | %36,8 | %91,3 | 2.675 |
| Barutluk Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %34,6 | %91,1 | 7.029 |
| Bosna Köyü | CHP | %44,0 | %0,0 | %98,8 | 86 |
| Budakdoğanca Köyü | CHP | %66,7 | %14,7 | %99,0 | 105 |
| Büyükdöllük Köyü | AK Parti | %12,5 | %48,0 | %97,4 | 588 |
| Büyükismailce Köyü | CHP | %39,0 | %30,8 | %94,9 | 195 |
| Çavuşbey Mahallesi | AK Parti | %25,9 | %36,5 | %87,8 | 3.448 |
| Değirmenyanı Köyü | AK Parti | %17,2 | %52,0 | %96,5 | 368 |
| Demirhanlı Köyü | AK Parti | %25,7 | %36,5 | %96,5 | 402 |
| Dilaverbey Mahallesi | CHP | %35,7 | %27,9 | %87,3 | 3.432 |
| Doyran Köyü | MHP | %30,5 | %24,0 | %94,5 | 637 |
| Ekmekçi Köyü | CHP | %42,3 | %20,5 | %97,6 | 83 |
| Elçili Köyü | MHP | %27,5 | %14,7 | %91,6 | 358 |
| Eskikadın Köyü | CHP | %72,9 | %9,0 | %92,6 | 393 |
| Fatih Mahallesi | CHP | %52,1 | %18,5 | %89,3 | 12.694 |
| Hacıumur Köyü | CHP | %40,4 | %36,7 | %83,5 | 315 |
| Hasanağa Köyü | AK Parti | %36,3 | %38,2 | %87,2 | 117 |
| Hatipköy | CHP | %62,9 | %19,0 | %93,8 | 113 |
| Hıdırağa Köyü | CHP | %50,0 | %27,9 | %94,8 | 194 |
| İskender Köyü | CHP | %37,8 | %26,6 | %97,0 | 463 |
| İstasyon Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %34,2 | %89,6 | 2.069 |
| Karaağaç Mahallesi | AK Parti | %31,0 | %39,7 | %88,8 | 2.517 |
| Karabulut Köyü | MHP | %21,8 | %28,7 | %97,8 | 91 |
| Karakasım Köyü | CHP | %34,5 | %30,2 | %96,8 | 493 |
| Karayusuf Köyü | CHP | %32,7 | %30,1 | %98,3 | 118 |
| Kayapa Köyü | CHP | %58,7 | %22,9 | %95,8 | 119 |
| Kemalköy | AK Parti | %17,3 | %52,5 | %96,2 | 824 |
| Koca Sinan Mahallesi | CHP | %52,4 | %19,9 | %86,8 | 6.356 |
| Korucu Köyü | AK Parti | %31,8 | %44,1 | %99,0 | 200 |
| Köşençiftliği Köyü | CHP | %70,8 | %10,7 | %94,3 | 280 |
| Küçükdöllük Köyü | AK Parti | %27,9 | %33,6 | %98,4 | 126 |
| Medrese Ali Bey Mahallesi | CHP | %35,4 | %30,8 | %89,5 | 4.449 |
| Menekşesofular Köyü | AK Parti | %13,0 | %59,4 | %99,0 | 197 |
| Menzilahır Mahallesi | AK Parti | %16,5 | %49,7 | %89,2 | 2.314 |
| Meydan Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %33,0 | %89,2 | 2.487 |
| Mithat Paşa Mahallesi | CHP | %38,5 | %29,1 | %87,8 | 2.538 |
| Muratçalı Köyü | AK Parti | %23,9 | %42,6 | %96,9 | 162 |
| Musabeyli Köyü | CHP | %41,3 | %34,4 | %92,9 | 382 |
| Nişancıpaşa Mahallesi | AK Parti | %29,7 | %33,1 | %91,1 | 5.310 |
| Orhaniye Köyü | AK Parti | %18,2 | %41,0 | %95,9 | 388 |
| Sabuni Mahallesi | CHP | %39,0 | %25,5 | %88,0 | 927 |
| Sarayakpınar Köyü | MHP | %33,0 | %19,0 | %92,6 | 108 |
| Sarıcapaşa Mahallesi | CHP | %34,2 | %33,6 | %88,8 | 2.107 |
| Sazlıdere Köyü | CHP | %36,5 | %30,1 | %92,3 | 455 |
| Suakacağı Köyü | CHP | %41,6 | %20,8 | %96,3 | 82 |
| Şükrüpaşa Mahallesi | CHP | %45,7 | %23,4 | %89,5 | 19.826 |
| Talatpaşa Mahallesi | CHP | %33,7 | %28,1 | %89,5 | 4.536 |
| Tayakadın Köyü | CHP | %37,4 | %19,1 | %96,5 | 1.325 |
| Umurbey Mahallesi | AK Parti | %26,5 | %41,4 | %90,3 | 1.839 |
| Uzgaç Köyü | CHP | %61,6 | %20,2 | %101,0 | 98 |
| Üyüklütatar Köyü | CHP | %58,8 | %17,8 | %93,8 | 658 |
| Yancıkçı Şahin Mahallesi | CHP | %35,3 | %29,4 | %91,3 | 3.290 |
| Yeniimaret Mahallesi | AK Parti | %24,8 | %40,4 | %88,7 | 2.488 |
| Yenikadın Köyü | CHP | %53,4 | %21,6 | %97,0 | 438 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | AK Parti | %18,6 | %42,8 | %89,3 | 3.151 |
| Yıldırım Hacı Sarraf Mahallesi | AK Parti | %18,3 | %35,1 | %90,1 | 2.410 |
| Yolüstü Köyü | CHP | %43,6 | %33,5 | %93,3 | 254 |
İlgili sonuçlar