Iğdır Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Iğdır Merkez sonuçlarında BDP %44,3 ile birinci, MHP %34,0 ile ikinci; fark 10,3 puan. BDP burada Türkiye ortalamasının (%4,6) 39,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,0 (+16,4 puan). 63 mahalle ve köy arasından 32'sinde BDP önde. BDP en güçlü Karagüney Köyü (%93,5); MHP en güçlü Kasımcan Köyü (%91,4). Katılım %83,7 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Iğdır Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Iğdır Merkez, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Iğdır Merkez | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BDP | 27.816 | %44,3 | %43,4 | %4,6 | +39,8 |
| MHP | 21.331 | %34,0 | %29,5 | %17,6 | +16,4 |
| AK Parti | 10.651 | %17,0 | %19,6 | %43,4 | −26,4 |
| CHP | 1.544 | %2,5 | %4,0 | %25,6 | −23,1 |
| BTP | 676 | %1,1 | %1,2 | %0,2 | +0,8 |
| Ödp | 232 | %0,4 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| Saadet | 210 | %0,3 | %0,3 | %2,8 | −2,4 |
| HAK-PAR | 186 | %0,3 | %0,4 | %0,1 | +0,2 |
| İp | 82 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Iğdır Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 268 | 77.215 | 64.641 | %83,7 | 62.728 | 1.913 |
Iğdır Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BDP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 14 Kasım Mahallesi | MHP | %36,9 | %38,3 | %84,1 | 3.812 |
| Ağaver Köyü | MHP | %6,1 | %76,8 | %93,4 | 91 |
| Akyumak Köyü | MHP | %2,1 | %81,4 | %81,0 | 237 |
| Ali Kamerli Mahallesi | MHP | %41,7 | %46,5 | %83,7 | 1.689 |
| Alibeyköy | BDP | %91,4 | %0,7 | %65,4 | 237 |
| Asma Köyü | BDP | %70,1 | %0,0 | %89,8 | 226 |
| Aşağıçarıkçı Köyü | BDP | %64,0 | %5,6 | %77,6 | 210 |
| Aşağıerhacı Köyü | BDP | %75,5 | %0,6 | %79,6 | 1.851 |
| Atatürk Mahallesi | MHP | %6,0 | %80,6 | %82,8 | 2.062 |
| Bağlar Mahallesi | MHP | %8,5 | %75,1 | %82,5 | 6.428 |
| Bayraktutan Köyü | MHP | %11,0 | %65,0 | %88,9 | 496 |
| Bendemurat Köyü | BDP | %85,3 | %5,9 | %47,9 | 73 |
| Cumhuriyet Mahallesi | BDP | %60,3 | %22,2 | %83,6 | 3.688 |
| Çakırtaş Köyü | BDP | %73,8 | %2,0 | %77,1 | 328 |
| Çalpala Köyü | MHP | %12,4 | %59,8 | %71,9 | 278 |
| Çilli Köyü | BDP | %87,3 | %1,4 | %87,5 | 88 |
| Elmagöl Köyü | BDP | %84,3 | %1,6 | %87,2 | 149 |
| Emek Mahallesi | MHP | %38,5 | %44,5 | %84,7 | 5.862 |
| Enginalan Köyü | BDP | %48,2 | %32,7 | %85,0 | 1.364 |
| Evci Köyü | BDP | %51,8 | %14,0 | %66,8 | 1.059 |
| Gülpınar Köyü | AK Parti | %47,0 | %1,6 | %82,8 | 629 |
| Güngörmez Köyü | BDP | %47,0 | %1,7 | %78,2 | 156 |
| Hakmehmet Köyü | AK Parti | %1,3 | %42,9 | %91,4 | 257 |
| Hakveyis Mahallesi | BDP | %44,5 | %42,3 | %83,5 | 696 |
| Halfeli-Özvatan Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %1,3 | %88,0 | 978 |
| Halfeli-Turgut Özal Mahallesi | AK Parti | %37,5 | %0,7 | %85,7 | 1.298 |
| Halfeli-Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %1,6 | %86,0 | 1.882 |
| Harmandöven Köyü | BDP | %48,8 | %0,8 | %91,3 | 310 |
| Hoşhaber-Faruktoka Mahallesi | BDP | %61,1 | %0,2 | %85,3 | 619 |
| Hoşhaber-Yeni Mahallesi | BDP | %66,5 | %0,5 | %87,5 | 928 |
| Kadıkışlak Köyü | MHP | %37,0 | %44,1 | %89,8 | 315 |
| Karaağaç Mahallesi | BDP | %74,0 | %7,6 | %85,3 | 4.401 |
| Karagüney Köyü | BDP | %93,5 | %3,2 | %53,4 | 58 |
| Karakuyu Köyü | BDP | %91,8 | %0,4 | %82,2 | 1.474 |
| Kasımcan Köyü | MHP | %1,3 | %91,4 | %85,7 | 272 |
| Kavaktepe Köyü | BDP | %81,3 | %1,6 | %82,7 | 168 |
| Kazancı Köyü | BDP | %61,1 | %7,4 | %80,4 | 225 |
| Konaklı Mahallesi | BDP | %70,5 | %15,5 | %83,1 | 3.269 |
| Kuzugüden Köyü | MHP | %0,6 | %86,7 | %93,6 | 204 |
| Küllük Köyü | MHP | %0,9 | %79,2 | %81,9 | 678 |
| Melekli-Karabağ Mahallesi | MHP | %2,3 | %81,4 | %92,7 | 1.045 |
| Melekli-Mehmet Akif Ersoy Mahallesi | MHP | %4,3 | %76,1 | %90,1 | 881 |
| Melekli-Namık Kemal Mahallesi | MHP | %7,9 | %70,8 | %91,1 | 722 |
| Mezraa Köyü | BDP | %51,1 | %4,3 | %34,8 | 138 |
| Necefali Köyü | MHP | %0,0 | %76,7 | %69,5 | 105 |
| Nişankaya Köyü | AK Parti | %38,5 | %3,8 | %75,9 | 108 |
| Obaköy | MHP | %16,9 | %58,1 | %86,6 | 313 |
| Örüşmüş Köyü | BDP | %50,0 | %25,0 | %36,4 | 22 |
| Özgür Mahallesi | BDP | %84,2 | %3,8 | %85,2 | 6.132 |
| Panik Köyü | BDP | %66,1 | %0,3 | %79,5 | 1.515 |
| Pınarbaşı Köyü | BDP | %58,6 | %0,0 | %60,8 | 97 |
| Pir Sultan Abdal Mahallesi | MHP | %34,8 | %50,9 | %85,9 | 2.619 |
| Sarıçoban Köyü | MHP | %10,7 | %50,0 | %94,3 | 122 |
| Söğütlü Mahallesi | MHP | %38,7 | %45,1 | %83,7 | 3.998 |
| Suveren Köyü | BDP | %86,6 | %1,5 | %87,6 | 660 |
| Tacirli Köyü | BDP | %59,9 | %2,0 | %70,8 | 636 |
| Taşlıca Köyü | BDP | %58,5 | %1,1 | %79,0 | 233 |
| Topçular Mahallesi | MHP | %9,7 | %70,7 | %84,5 | 5.352 |
| Yaycı Köyü | MHP | %3,7 | %56,4 | %85,1 | 596 |
| Yeni Mahallesi | BDP | %93,0 | %1,5 | %91,0 | 609 |
| Yukarıçarıkçı Köyü | AK Parti | %32,1 | %30,7 | %75,5 | 490 |
| Yüzbaşılar Köyü | BDP | %71,9 | %0,3 | %82,1 | 1.466 |
| Zor Köyü | AK Parti | %42,1 | %0,4 | %77,5 | 311 |
İlgili sonuçlar