Karakoyunlu 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Karakoyunlu sonuçlarında BDP %40,6 ile birinci, MHP %29,0 ile ikinci; fark 11,7 puan. BDP burada Türkiye ortalamasının (%4,6) 36,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,0 (+11,4 puan). 17 mahalle ve köy arasından 8'inde BDP önde. BDP en güçlü Bulakbaşı Köyü (%98,6); MHP en güçlü Kaçardoğanşalı Köyü (%78,3). Katılım %79,9 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karakoyunlu 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Karakoyunlu, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karakoyunlu | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BDP | 2.716 | %40,6 | %43,4 | %4,6 | +36,1 |
| MHP | 1.937 | %29,0 | %29,5 | %17,6 | +11,4 |
| AK Parti | 1.354 | %20,3 | %19,6 | %43,4 | −23,1 |
| CHP | 517 | %7,7 | %4,0 | %25,6 | −17,9 |
| BTP | 81 | %1,2 | %1,2 | %0,2 | +1,0 |
| HAK-PAR | 36 | %0,5 | %0,4 | %0,1 | +0,4 |
| DP | 19 | %0,3 | %1,3 | %0,7 | −0,4 |
| Saadet | 17 | %0,3 | %0,3 | %2,8 | −2,5 |
| İp | 9 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
Karakoyunlu seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 33 | 8.696 | 6.946 | %79,9 | 6.686 | 260 |
Karakoyunlu mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BDP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aktaş Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 225 |
| Aşağıalican Köyü | BDP | %36,1 | %32,5 | %88,7 | 355 |
| Bayatdoğanşalı Köyü | MHP | %0,0 | %70,3 | %77,2 | 232 |
| Bekirhanlı Köyü | BDP | %67,5 | %0,5 | %74,3 | 276 |
| Bulakbaşı Köyü | BDP | %98,6 | %0,5 | %85,3 | 695 |
| Ergenekon Mahallesi | MHP | %6,3 | %46,7 | %87,7 | 986 |
| Fatih Mahallesi | MHP | %1,6 | %45,8 | %95,4 | 592 |
| Gökçeli Köyü | AK Parti | %8,9 | %41,9 | %84,0 | 156 |
| Kaçardoğanşalı Köyü | MHP | %1,5 | %78,3 | %88,5 | 531 |
| Kerimbeyli Köyü | BDP | %88,4 | %0,2 | %76,8 | 721 |
| Koçkıran Köyü | MHP | %0,3 | %68,5 | %83,8 | 421 |
| Mürşitali Köyü | BDP | %82,4 | %0,1 | %76,9 | 1.142 |
| Şıracı Köyü | MHP | %13,8 | %72,4 | %75,4 | 211 |
| Taşburun Köyü | AK Parti | %21,2 | %26,0 | %77,6 | 1.181 |
| Yazlık Köyü | BDP | %82,0 | %2,2 | %92,9 | 154 |
| Yukarıalican Köyü | BDP | %82,7 | %2,1 | %69,2 | 415 |
| Zülfikarköy | BDP | %35,2 | %24,2 | %82,6 | 403 |
İlgili sonuçlar