Taşkent 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Taşkent sonuçlarında AK Parti %44,6 ile birinci, MHP %28,4 ile ikinci; fark 16,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 1,2 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,3 (+17,6 puan). 11 mahalle ve köy arasından 8'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kongul Mahallesi (%85,0); MHP en güçlü Afşar Tepecik Mahallesi (%72,0). Katılım %94,4 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Taşkent 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Taşkent, Konya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Taşkent | Konya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.082 | %44,6 | %60,8 | %43,4 | +1,2 |
| MHP | 1.325 | %28,4 | %21,9 | %17,6 | +10,8 |
| Saadet | 950 | %20,3 | %6,0 | %2,8 | +17,6 |
| BBP | 214 | %4,6 | %1,3 | %1,6 | +3,0 |
| CHP | 59 | %1,3 | %6,6 | %25,6 | −24,3 |
| İp | 14 | %0,3 | %0,1 | %0,3 | +0,0 |
| Millet | 13 | %0,3 | %0,1 | %0,0 | +0,2 |
| DP | 10 | %0,2 | %0,5 | %0,7 | −0,5 |
| TKP | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Taşkent seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 24 | 5.177 | 4.889 | %94,4 | 4.670 | 219 |
Taşkent mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Afşar Tepecik Mahallesi | MHP | %24,2 | %72,0 | %96,0 | 1.090 |
| Balcılar Orta Mahallesi | Saadet | %38,9 | %4,8 | %97,7 | 1.530 |
| Bektaş Mahallesi | AK Parti | %50,0 | %27,8 | %89,4 | 453 |
| Bolay Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %35,9 | %92,2 | 361 |
| Çetmi Cömeşpınar Mahallesi | AK Parti | %74,8 | %12,7 | %93,3 | 826 |
| Hıra Mahallesi | AK Parti | %37,6 | %27,5 | %92,6 | 257 |
| Ilıcapınar Mahallesi | AK Parti | %52,8 | %10,0 | %91,6 | 214 |
| Kecimen Mahallesi | MHP | %36,4 | %63,6 | %100,0 | 58 |
| Kongul Mahallesi | AK Parti | %85,0 | %10,0 | %92,6 | 68 |
| Sazak Mahallesi | AK Parti | %61,1 | %16,7 | %97,4 | 38 |
| Şıhlar Mahallesi | AK Parti | %41,8 | %37,7 | %87,6 | 282 |
İlgili sonuçlar