Alaplı 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Alaplı sonuçlarında AK Parti %56,0 ile birinci, CHP %29,6 ile ikinci; fark 26,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 12,6 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,6 (+4,0 puan). 61 mahalle ve köy arasından 53'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yedigelli Köyü (%90,8); CHP en güçlü Gümeli-Kale Mahallesi (%85,0). Katılım %91,4 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaplı 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Alaplı, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alaplı | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 15.795 | %56,0 | %46,4 | %43,4 | +12,6 |
| CHP | 8.350 | %29,6 | %35,4 | %25,6 | +4,0 |
| MHP | 2.205 | %7,8 | %11,4 | %17,6 | −9,8 |
| Saadet | 925 | %3,3 | %2,8 | %2,8 | +0,5 |
| BBP | 403 | %1,4 | %1,1 | %1,6 | −0,1 |
| DSP | 182 | %0,6 | %1,1 | %0,3 | +0,3 |
| HDP | 104 | %0,4 | %0,4 | %2,0 | −1,6 |
| İp | 101 | %0,4 | %0,5 | %0,3 | +0,1 |
| BTP | 82 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Ödp | 78 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
Alaplı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 123 | 32.169 | 29.418 | %91,4 | 28.225 | 1.193 |
Alaplı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahatlı Köyü | AK Parti | %77,8 | %12,7 | %92,8 | 138 |
| Ahiler Köyü | AK Parti | %73,4 | %9,9 | %95,4 | 237 |
| Alaplıbölücek Köyü | AK Parti | %73,9 | %13,0 | %90,3 | 341 |
| Alaplıkocaali Köyü | AK Parti | %63,3 | %23,0 | %97,4 | 312 |
| Alaplıortacı Köyü | AK Parti | %87,5 | %5,3 | %89,2 | 362 |
| Alaplıömerli Köyü | AK Parti | %63,8 | %23,5 | %95,4 | 328 |
| Alioğlu Köyü | AK Parti | %53,7 | %33,9 | %95,4 | 543 |
| Aşağıdağköy | AK Parti | %64,3 | %16,9 | %93,1 | 918 |
| Aşağıdoğancılar Köyü | AK Parti | %63,4 | %13,1 | %91,6 | 356 |
| Aşağıtekke Köyü | CHP | %35,3 | %51,8 | %93,7 | 158 |
| Aydınyayla Köyü | AK Parti | %71,6 | %16,7 | %96,1 | 566 |
| Bektaşlı Köyü | AK Parti | %67,1 | %22,4 | %92,3 | 338 |
| Belen Köyü | AK Parti | %61,4 | %12,0 | %88,8 | 313 |
| Büyüktekke Köyü | AK Parti | %51,0 | %36,8 | %93,6 | 172 |
| Canbazlı Köyü | AK Parti | %63,3 | %17,9 | %92,9 | 490 |
| Çamcılar Köyü | AK Parti | %60,7 | %28,0 | %97,6 | 375 |
| Çamlıbel Köyü | AK Parti | %64,4 | %15,7 | %93,2 | 310 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %74,5 | %7,7 | %92,5 | 816 |
| Çayköy | AK Parti | %70,3 | %23,3 | %87,4 | 238 |
| Çengelli Köyü | AK Parti | %64,5 | %22,7 | %94,2 | 121 |
| Çiçekli Köyü | AK Parti | %65,4 | %15,7 | %93,3 | 238 |
| Demirciler Köyü | CHP | %38,0 | %44,0 | %99,2 | 246 |
| Doğancılar Köyü | AK Parti | %75,9 | %16,1 | %93,8 | 97 |
| Durhanlı Köyü | AK Parti | %78,6 | %4,3 | %97,2 | 144 |
| Fındıklı Köyü | AK Parti | %71,5 | %12,2 | %94,6 | 316 |
| Gökhasan Köyü | AK Parti | %75,2 | %11,8 | %96,3 | 161 |
| Gümeli-Erenköy Mahallesi | CHP | %31,1 | %57,7 | %98,7 | 376 |
| Gümeli-Fındıklı Ağılı Mahallesi | CHP | %28,4 | %60,0 | %92,6 | 309 |
| Gümeli-Kale Mahallesi | CHP | %2,1 | %85,0 | %94,9 | 312 |
| Gümeli-Merkez Mahallesi | CHP | %22,6 | %54,7 | %95,4 | 570 |
| Gürpınar Köyü | AK Parti | %68,2 | %12,9 | %96,4 | 502 |
| Hacıhasan Köyü | AK Parti | %69,1 | %14,1 | %97,1 | 521 |
| Hallı Köyü | AK Parti | %76,8 | %10,3 | %97,0 | 428 |
| Hasanlı Köyü | AK Parti | %57,8 | %29,3 | %92,1 | 252 |
| Hüseyinli Köyü | AK Parti | %75,6 | %11,6 | %92,2 | 102 |
| İsafakılı Köyü | AK Parti | %64,9 | %18,0 | %92,2 | 718 |
| Kabalar Köyü | AK Parti | %74,1 | %8,0 | %94,2 | 382 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %50,2 | %34,0 | %87,4 | 1.591 |
| Kasımlı Köyü | AK Parti | %72,8 | %10,1 | %93,5 | 566 |
| Kılçak Köyü | AK Parti | %60,1 | %20,5 | %83,8 | 835 |
| Kıran Köyü | AK Parti | %73,7 | %12,8 | %97,9 | 187 |
| Kocaman Köyü | AK Parti | %71,0 | %14,5 | %86,8 | 76 |
| Küçükkaymaz Köyü | AK Parti | %80,3 | %9,8 | %93,6 | 282 |
| Küçüktekke Köyü | CHP | %38,4 | %45,5 | %96,4 | 225 |
| Kürkükler Köyü | AK Parti | %84,7 | %5,9 | %92,9 | 312 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %40,6 | %89,0 | 2.278 |
| Mollabey Köyü | AK Parti | %63,0 | %25,7 | %96,6 | 496 |
| Musabeyli Köyü | AK Parti | %60,4 | %28,9 | %96,8 | 249 |
| Okçular Köyü | AK Parti | %48,5 | %36,1 | %89,8 | 265 |
| Onurlu Köyü | AK Parti | %72,0 | %15,2 | %88,9 | 190 |
| Osmanlı Köyü | AK Parti | %68,4 | %15,3 | %94,9 | 196 |
| Sabırlı Köyü | AK Parti | %74,7 | %13,1 | %89,7 | 427 |
| Sarıkadı Köyü | AK Parti | %86,0 | %8,9 | %94,5 | 237 |
| Sofullu Köyü | AK Parti | %80,6 | %9,0 | %94,5 | 145 |
| Tepeköy Mahallesi | AK Parti | %45,2 | %39,4 | %86,9 | 2.035 |
| Yedigelli Köyü | AK Parti | %90,8 | %5,3 | %95,6 | 503 |
| Yeni Siteler Mahallesi | CHP | %41,2 | %46,3 | %88,6 | 6.672 |
| Yenidoğanlar Köyü | AK Parti | %47,8 | %40,8 | %96,7 | 275 |
| Yeniköy | AK Parti | %75,8 | %8,4 | %96,1 | 205 |
| Yenimahalle Mahallesi | AK Parti | %48,0 | %33,3 | %88,5 | 532 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %78,9 | %8,4 | %94,0 | 284 |
İlgili sonuçlar