Yayladere Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yayladere sonuçlarında HDP %63,0 ile birinci, AK Parti %17,0 ile ikinci; fark 46,0 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 50,0 puan üstünde. 26 mahalle ve köy arasından 23'ünde HDP önde. HDP en güçlü Kırköy (%100,0); AK Parti en güçlü Kalkanlı Köyü (%30,1). Katılım %81,5 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yayladere Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yayladere, Bingöl, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yayladere | Bingöl | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 724 | %63,0 | %41,0 | %13,0 | +50,0 |
| AK Parti | 195 | %17,0 | %46,9 | %40,7 | −23,7 |
| MHP | 130 | %11,3 | %2,8 | %16,5 | −5,1 |
| CHP | 60 | %5,2 | %1,2 | %25,1 | −19,9 |
| Saadet | 14 | %1,2 | %1,1 | %2,1 | −0,9 |
| BTP | 9 | %0,8 | %0,4 | %0,2 | +0,6 |
| Hap | 6 | %0,5 | %0,1 | %0,0 | +0,5 |
| HAK-PAR | 3 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| HKP | 3 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| Turk Parti | 2 | %0,2 | %0,4 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,1 | %4,7 | %1,1 | −1,0 |
| DSP | 1 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| MEP | 1 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Yurt-p | 1 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
Yayladere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 27 | 1.442 | 1.175 | %81,5 | 1.150 | 25 |
Yayladere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçadamlar Mahallesi | HDP | %79,2 | %20,8 | %88,9 | 27 |
| Alınyazı Köyü | HDP | %80,0 | %13,3 | %145,5 | 11 |
| Aydınlar Köyü | HDP | %61,5 | %15,4 | %158,8 | 17 |
| Batıayaz Köyü | HDP | %94,4 | %0,0 | %83,7 | 43 |
| Bilekkaya Köyü | HDP | %84,6 | %0,0 | %108,3 | 12 |
| Boğazköy | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 2 |
| Conag Mahallesi | HDP | %91,3 | %2,2 | %93,9 | 49 |
| Çalıkağıl Köyü | HDP | %66,0 | %0,0 | %81,4 | 59 |
| Çatalkaya Köyü | HDP | %63,6 | %18,2 | %78,6 | 14 |
| Çayağzı Köyü | HDP | %64,7 | %20,6 | %119,0 | 58 |
| Çikan Köyü | HDP | %64,0 | %30,0 | %118,6 | 43 |
| Dalbasan Köyü | HDP | %58,8 | %23,5 | %93,0 | 57 |
| Gökçedal Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 4 |
| Güneşlik Köyü | HDP | %88,7 | %1,9 | %84,4 | 64 |
| Günlük Köyü | HDP | %89,4 | %6,4 | %94,0 | 50 |
| Haktanır Mahallesi | HDP | %75,0 | %15,0 | %95,2 | 21 |
| Hasköy Mahallesi | HDP | %72,2 | %11,1 | %80,0 | 25 |
| Kalkanlı Köyü | MHP | %29,0 | %30,1 | %112,9 | 85 |
| Kırköy | HDP | %100,0 | %0,0 | %185,7 | 7 |
| Korlu Köyü | HDP | %88,3 | %5,0 | %86,1 | 72 |
| Merkez Mahallesi | HDP | %34,4 | %27,5 | %56,2 | 530 |
| Sürmelikoç Köyü | HDP | %69,0 | %13,8 | %100,0 | 59 |
| Yavuztaş Köyü | HDP | %81,8 | %9,1 | %120,0 | 10 |
| Yaylabağ Köyü | HDP | %75,0 | %25,0 | %85,7 | 14 |
| Yolgüden Mahallesi | HDP | %96,3 | %3,7 | %84,4 | 32 |
| Zeynelli Köyü | HDP | %86,9 | %11,5 | %79,2 | 77 |
İlgili sonuçlar