Korkut Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Korkut sonuçlarında HDP %82,9 ile birinci, AK Parti %15,5 ile ikinci; fark 67,5 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 70,0 puan üstünde. 37 mahalle ve köy arasından 35'inde HDP önde. HDP en güçlü Yedipınar Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Pınarüstü Köyü (%64,0). Katılım %90,7 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Korkut Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Korkut, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Korkut | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 10.232 | %82,9 | %71,3 | %13,0 | +70,0 |
| AK Parti | 1.909 | %15,5 | %24,3 | %40,7 | −25,2 |
| MHP | 61 | %0,5 | %1,9 | %16,5 | −16,0 |
| Saadet | 48 | %0,4 | %0,8 | %2,1 | −1,7 |
| CHP | 26 | %0,2 | %1,1 | %25,1 | −24,9 |
| BTP | 16 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Turk Parti | 9 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 8 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HKP | 6 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| Hap | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| LDP | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| MEP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Yurt-p | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Anadolu Partisi | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Korkut seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 13.816 | 12.538 | %90,7 | 12.338 | 200 |
Korkut mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyıldız Köyü | HDP | %87,0 | %9,3 | %88,7 | 62 |
| Alazlı Köyü | HDP | %88,3 | %10,4 | %96,4 | 703 |
| Altınova-Aydınlar Mahallesi | HDP | %90,3 | %7,5 | %89,8 | 304 |
| Altınova-Bahçelievler Mahallesi | HDP | %92,9 | %6,2 | %93,8 | 503 |
| Altınova-Merkez Mahallesi | HDP | %96,5 | %2,3 | %96,9 | 322 |
| Altınova-Yeni Mahallesi | HDP | %95,9 | %3,6 | %96,4 | 417 |
| Bahçelievler Mahallesi | HDP | %49,6 | %43,6 | %81,7 | 737 |
| Balkır Köyü | HDP | %99,1 | %0,7 | %98,4 | 569 |
| Çalaplı Köyü | HDP | %75,1 | %21,1 | %84,2 | 221 |
| Çınarardı Köyü | HDP | %83,3 | %15,5 | %84,7 | 209 |
| Değirmitaş Köyü | HDP | %91,4 | %5,8 | %102,1 | 140 |
| Demirci Köyü | HDP | %94,2 | %5,8 | %82,7 | 104 |
| Dereiçi Köyü | HDP | %99,5 | %0,5 | %94,4 | 196 |
| Durucak Köyü | HDP | %96,4 | %0,0 | %105,7 | 53 |
| Düzova Köyü | HDP | %84,1 | %13,0 | %87,5 | 80 |
| Gültepe Köyü | HDP | %94,9 | %2,0 | %85,0 | 353 |
| Güneyik Köyü | HDP | %73,5 | %25,4 | %80,5 | 1.008 |
| Güven Köyü | HDP | %95,3 | %3,8 | %94,7 | 451 |
| İçboğaz Köyü | AK Parti | %45,8 | %53,1 | %83,1 | 332 |
| Kapılı Köyü | HDP | %92,3 | %6,2 | %84,3 | 714 |
| Karakale Köyü | HDP | %97,9 | %0,6 | %97,0 | 672 |
| Kıryaka Köyü | HDP | %67,9 | %30,4 | %81,7 | 71 |
| Kocatarla Köyü | HDP | %62,3 | %37,0 | %97,3 | 335 |
| Konakdüzü Köyü | HDP | %81,1 | %18,4 | %98,2 | 611 |
| Kültür Mahallesi | HDP | %49,4 | %47,3 | %83,2 | 321 |
| Mollababa Köyü | HDP | %99,1 | %0,9 | %99,1 | 113 |
| Oğulbalı Köyü | HDP | %98,5 | %1,3 | %90,1 | 584 |
| Pınarüstü Köyü | AK Parti | %34,1 | %64,0 | %96,2 | 286 |
| Sarmaşık Köyü | HDP | %83,9 | %12,5 | %78,9 | 71 |
| Sazlıkbaşı Köyü | HDP | %81,5 | %17,3 | %94,6 | 533 |
| Şehitler Mahallesi | HDP | %62,7 | %32,5 | %78,3 | 719 |
| Tanköy | HDP | %97,8 | %2,0 | %99,1 | 456 |
| Taşlıca Köyü | HDP | %94,9 | %2,5 | %95,6 | 248 |
| Yedipınar Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %98,7 | 387 |
| Yolgözler Köyü | HDP | %87,8 | %12,0 | %96,1 | 563 |
| Yünören Köyü | HDP | %48,3 | %47,7 | %81,3 | 187 |
| Yürekli Köyü | HDP | %61,3 | %36,9 | %89,5 | 181 |
İlgili sonuçlar