Hozat Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Hozat sonuçlarında HDP %55,3 ile birinci, CHP %33,3 ile ikinci; fark 22,1 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 42,4 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,3 (+8,1 puan). 31 mahalle ve köy arasından 25'inde HDP önde. HDP en güçlü Kardelen Köyü (%98,3); CHP en güçlü Balkaynar Köyü (%70,2). Katılım %79,7 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Hozat Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Hozat, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Hozat | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 1.923 | %55,3 | %60,9 | %13,0 | +42,4 |
| CHP | 1.156 | %33,3 | %20,6 | %25,1 | +8,1 |
| AK Parti | 175 | %5,0 | %10,6 | %40,7 | −35,6 |
| MHP | 144 | %4,1 | %5,9 | %16,5 | −12,3 |
| Saadet | 21 | %0,6 | %0,7 | %2,1 | −1,5 |
| HKP | 12 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 9 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Hap | 8 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,2 |
| HAK-PAR | 6 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| MEP | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Turk Parti | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DSP | 2 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DP | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Yurt-p | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 2 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Kp | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Anadolu Partisi | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Hozat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 36 | 4.437 | 3.535 | %79,7 | 3.475 | 60 |
Hozat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akpınar Köyü | HDP | %68,3 | %29,3 | %75,9 | 54 |
| Alancık Köyü | HDP | %56,8 | %27,3 | %86,8 | 53 |
| Altınçevre Köyü | AK Parti | %12,7 | %31,0 | %83,3 | 90 |
| Balkaynar Köyü | CHP | %25,5 | %70,2 | %85,7 | 56 |
| Beşelma Köyü | HDP | %88,2 | %11,8 | %90,0 | 20 |
| Bilekli Köyü | HDP | %73,3 | %26,7 | %100,0 | 16 |
| Buzlupınar Köyü | HDP | %63,5 | %36,5 | %83,9 | 62 |
| Çağlarca Köyü | HDP | %71,1 | %24,4 | %88,5 | 104 |
| Çaytaşı Köyü | HDP | %50,0 | %43,1 | %79,6 | 93 |
| Çığırlı Köyü | HDP | %80,0 | %18,7 | %80,9 | 94 |
| Dalören Köyü | HDP | %80,0 | %14,3 | %74,5 | 47 |
| Dervişcemal Köyü | HDP | %72,9 | %25,7 | %92,2 | 77 |
| Diyap Ağa Mahallesi | CHP | %35,4 | %36,2 | %73,0 | 862 |
| Dr. Alpay Karaağaç Mahallesi | HDP | %54,1 | %36,8 | %76,0 | 1.007 |
| Fikripaşa Mahallesi | HDP | %58,6 | %35,0 | %80,4 | 495 |
| Geçimli Köyü | HDP | %75,0 | %23,4 | %76,7 | 86 |
| İnköy | HDP | %55,8 | %35,6 | %92,7 | 178 |
| Kalecik Köyü | HDP | %56,0 | %44,0 | %86,2 | 29 |
| Karabakır Köyü | HDP | %85,0 | %6,5 | %94,7 | 113 |
| Karacaköy | HDP | %63,6 | %36,4 | %100,0 | 22 |
| Karaçavuş Köyü | HDP | %73,9 | %26,1 | %92,0 | 25 |
| Kardelen Köyü | HDP | %98,3 | %1,7 | %88,1 | 67 |
| Kavuktepe Köyü | HDP | %58,2 | %41,8 | %73,7 | 76 |
| Kozluca Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 2 |
| Köprübaşı Mahallesi | HDP | %62,4 | %28,1 | %76,6 | 364 |
| Sarısaltık Köyü | HDP | %51,4 | %45,9 | %82,2 | 45 |
| Taşıtlı Köyü | HDP | %52,9 | %38,2 | %77,3 | 44 |
| Türktaner Köyü | HDP | %66,3 | %31,3 | %92,1 | 89 |
| Uzundal Köyü | CHP | %45,5 | %54,5 | %122,2 | 9 |
| Yenidoğdu Köyü | CHP | %46,6 | %47,5 | %82,1 | 145 |
| Yüceldi Köyü | HDP | %85,7 | %14,3 | %107,7 | 13 |
İlgili sonuçlar