Mazgirt Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Mazgirt sonuçlarında HDP %71,7 ile birinci, CHP %18,5 ile ikinci; fark 53,2 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 58,8 puan üstünde. 78 mahalle ve köy arasından 72'sinde HDP önde. HDP en güçlü Dallıbel Köyü (%100,0); CHP en güçlü Kızılcık Köyü (%76,7). Katılım %84,3 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mazgirt Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Mazgirt, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mazgirt | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 3.890 | %71,7 | %60,9 | %13,0 | +58,8 |
| CHP | 1.006 | %18,5 | %20,6 | %25,1 | −6,6 |
| AK Parti | 362 | %6,7 | %10,6 | %40,7 | −34,0 |
| MHP | 80 | %1,5 | %5,9 | %16,5 | −15,0 |
| Saadet | 22 | %0,4 | %0,7 | %2,1 | −1,7 |
| HAK-PAR | 14 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Hap | 13 | %0,2 | %0,2 | %0,0 | +0,2 |
| HKP | 10 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 9 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 7 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 3 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,3 |
| DP | 3 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| MEP | 2 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| Turk Parti | 1 | %0,0 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Mazgirt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 81 | 6.508 | 5.487 | %84,3 | 5.424 | 63 |
Mazgirt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçardı Köyü | HDP | %66,7 | %20,7 | %100,9 | 110 |
| Akdüven Köyü | HDP | %91,7 | %7,3 | %96,0 | 100 |
| Akkavak Köyü | HDP | %71,0 | %19,4 | %86,1 | 36 |
| Akpazar-Çarşıbaşı Mahallesi | AK Parti | %32,6 | %19,8 | %77,8 | 571 |
| Akpazar-Elmalık Mahallesi | HDP | %82,4 | %12,7 | %92,0 | 113 |
| Akpazar-Güneşdere Mahallesi | HDP | %79,5 | %13,3 | %88,9 | 190 |
| Akpazar-Güneyharman Mahallesi | HDP | %92,1 | %6,6 | %88,5 | 87 |
| Akpazar-Karabulut Mahallesi | HDP | %86,0 | %12,3 | %87,0 | 131 |
| Akpazar-Kepektaşı Mahallesi | HDP | %86,2 | %11,2 | %84,0 | 181 |
| Akpazar-Kuşçu Mahallesi | HDP | %78,0 | %17,3 | %88,4 | 146 |
| Akpazar-Örs Mahallesi | HDP | %83,5 | %10,7 | %81,7 | 126 |
| Aktarla Köyü | HDP | %61,4 | %34,1 | %81,5 | 54 |
| Akyünlü Köyü | HDP | %76,0 | %20,0 | %131,6 | 19 |
| Alanyazı Köyü | HDP | %96,6 | %0,0 | %101,8 | 57 |
| Alhan Köyü | HDP | %61,5 | %4,6 | %134,0 | 50 |
| Anıtçınar Köyü | HDP | %95,6 | %4,4 | %97,9 | 47 |
| Aslanyurdu Köyü | HDP | %83,5 | %12,8 | %80,7 | 166 |
| Aşağıoyumca Köyü | HDP | %87,5 | %6,3 | %100,0 | 16 |
| Aşağıtarlacık Köyü | HDP | %91,2 | %5,9 | %97,1 | 35 |
| Ataçınarı Köyü | HDP | %80,6 | %8,3 | %68,5 | 54 |
| Avunca Köyü | HDP | %80,5 | %17,1 | %93,2 | 44 |
| Aydınlık Köyü | HDP | %73,0 | %10,8 | %119,4 | 31 |
| Ayvatlı Köyü | HDP | %85,7 | %9,5 | %110,5 | 19 |
| Balkan Köyü | HDP | %68,9 | %31,1 | %84,9 | 53 |
| Beşoluk Köyü | HDP | %93,5 | %3,2 | %100,0 | 32 |
| Beylermezraası Köyü | HDP | %62,5 | %37,5 | %100,0 | 33 |
| Bulgurcular Köyü | HDP | %82,8 | %17,2 | %69,8 | 43 |
| Çatköy | HDP | %83,3 | %13,9 | %75,0 | 48 |
| Dallıbel Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %59,2 | 49 |
| Danaburan Köyü | HDP | %74,0 | %20,8 | %78,0 | 100 |
| Darıkent Köyü | HDP | %68,3 | %29,6 | %79,1 | 292 |
| Dayılar Köyü | HDP | %92,3 | %0,0 | %100,0 | 13 |
| Dazkaya Köyü | HDP | %83,3 | %11,1 | %100,0 | 18 |
| Demirci Köyü | AK Parti | %6,1 | %6,1 | %90,7 | 54 |
| Demirkazık Köyü | HDP | %86,7 | %6,7 | %150,0 | 10 |
| Doğanlı Köyü | HDP | %70,6 | %26,5 | %92,3 | 39 |
| Doğucak Köyü | HDP | %82,2 | %17,8 | %83,3 | 54 |
| Eltihatun Mahallesi | HDP | %65,1 | %23,2 | %74,9 | 672 |
| Geçitveren Köyü | HDP | %93,6 | %6,4 | %89,7 | 87 |
| Gelincik Köyü | HDP | %61,0 | %39,0 | %97,7 | 43 |
| Gelinpınar Köyü | HDP | %96,9 | %3,1 | %82,1 | 39 |
| Göktepe Köyü | HDP | %65,2 | %27,8 | %85,8 | 219 |
| Güleç Köyü | HDP | %95,2 | %4,8 | %91,3 | 23 |
| Gümüşgün Köyü | HDP | %81,1 | %15,1 | %90,0 | 60 |
| İbimahmut Köyü | HDP | %82,3 | %16,1 | %84,2 | 76 |
| İsmailli Köyü | HDP | %67,0 | %29,7 | %82,0 | 111 |
| Kalaycı Köyü | HDP | %68,4 | %28,9 | %92,7 | 41 |
| Kaleköy | HDP | %100,0 | %0,0 | %90,9 | 22 |
| Karayusuf Köyü | AK Parti | %9,5 | %4,8 | %95,7 | 23 |
| Karsan Köyü | HDP | %77,7 | %15,2 | %83,2 | 137 |
| Karşıkonak Köyü | HDP | %64,7 | %35,3 | %82,9 | 41 |
| Kartutan Köyü | CHP | %47,1 | %52,9 | %106,3 | 16 |
| Kavaktepe Köyü | HDP | %84,0 | %16,0 | %89,3 | 28 |
| Kayacı Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 21 |
| Kızılcık Köyü | CHP | %22,2 | %76,7 | %94,0 | 100 |
| Kızılkale Köyü | HDP | %56,4 | %35,5 | %77,2 | 149 |
| Koçkuyusu Köyü | HDP | %86,4 | %11,4 | %84,6 | 52 |
| Koyunuşağı Köyü | HDP | %90,0 | %10,0 | %90,9 | 33 |
| Kuşaklı Köyü | HDP | %90,0 | %10,0 | %83,3 | 24 |
| Kuşhane Köyü | HDP | %87,5 | %12,5 | %100,0 | 8 |
| Obrukkaşı Köyü | HDP | %69,2 | %23,1 | %130,0 | 10 |
| Obuzbaşı Köyü | HDP | %93,5 | %6,5 | %90,6 | 53 |
| Ortadurak Köyü | AK Parti | %40,0 | %0,0 | %69,6 | 23 |
| Ortaharman Köyü | HDP | %98,8 | %0,0 | %100,0 | 80 |
| Otlukaya Köyü | HDP | %62,1 | %37,9 | %84,2 | 38 |
| Oymadal Köyü | HDP | %55,6 | %40,7 | %79,4 | 34 |
| Öreniçi Köyü | HDP | %66,7 | %6,7 | %93,8 | 16 |
| Özdek Köyü | HDP | %79,0 | %17,7 | %74,7 | 83 |
| Sarıkoç Köyü | HDP | %87,5 | %12,5 | %104,2 | 24 |
| Sökücek Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %106,9 | 29 |
| Sülüntaş Köyü | HDP | %98,3 | %1,7 | %89,6 | 67 |
| Temürtaht Köyü | HDP | %75,0 | %23,5 | %77,8 | 90 |
| Yaşaroğlu Köyü | HDP | %95,2 | %4,8 | %92,6 | 68 |
| Yazeli Köyü | HDP | %71,4 | %16,7 | %79,6 | 54 |
| Yeldeğen Köyü | HDP | %81,5 | %18,5 | %90,0 | 30 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %71,0 | %23,1 | %71,7 | 526 |
| Yenibudak Köyü | HDP | %80,0 | %20,0 | %114,3 | 14 |
| Yukarıoyumca Köyü | HDP | %88,9 | %3,7 | %117,4 | 23 |
İlgili sonuçlar