Tercan Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Tercan sonuçlarında AK Parti %49,5 ile birinci, CHP %31,3 ile ikinci; fark 18,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,3) 0,2 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,3 (+5,7 puan). 85 mahalle ve köy arasından 39'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Dallıca Köyü (%100,0); CHP en güçlü Kuzören Köyü (%98,3). Katılım %83,0 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tercan Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Tercan, Erzincan, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tercan | Erzincan | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.661 | %49,5 | %56,8 | %49,3 | +0,2 |
| CHP | 2.949 | %31,3 | %27,8 | %25,6 | +5,7 |
| MHP | 1.267 | %13,5 | %10,1 | %12,0 | +1,4 |
| HDP | 371 | %3,9 | %3,1 | %10,6 | −6,6 |
| HAK-PAR | 40 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| BBP | 36 | %0,4 | %0,7 | %0,5 | −0,1 |
| Saadet | 23 | %0,2 | %0,6 | %0,7 | −0,4 |
| HKP | 17 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Kp | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| LDP | 6 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| DYP | 5 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| DP | 4 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Tercan seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 105 | 11.488 | 9.536 | %83,0 | 9.419 | 117 |
Tercan mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağören Köyü | CHP | %8,0 | %56,0 | %108,0 | 25 |
| Ahmet Yesevi Mahallesi | AK Parti | %69,9 | %10,0 | %78,9 | 465 |
| Aktaş Köyü | AK Parti | %73,5 | %0,0 | %89,5 | 38 |
| Akyurt Köyü | CHP | %1,0 | %85,4 | %91,4 | 105 |
| Altınkaya Köyü | CHP | %0,0 | %95,2 | %95,5 | 22 |
| Armutluk Köyü | CHP | %4,3 | %91,3 | %95,8 | 24 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %58,5 | %7,8 | %78,6 | 590 |
| Bağpınar Köyü | CHP | %1,0 | %87,4 | %100,0 | 105 |
| Balyayla Köyü | CHP | %15,2 | %65,2 | %73,0 | 63 |
| Başbudak Köyü | CHP | %1,5 | %93,0 | %86,3 | 379 |
| Beğendik Köyü | AK Parti | %50,6 | %45,5 | %90,0 | 90 |
| Beşgöze Köyü | AK Parti | %71,7 | %2,8 | %87,6 | 121 |
| Beşkaya Köyü | AK Parti | %60,7 | %8,9 | %63,6 | 88 |
| Beykonak Köyü | CHP | %8,3 | %80,6 | %100,0 | 36 |
| Bulmuş Köyü | CHP | %0,7 | %72,8 | %81,4 | 167 |
| Büklümdere Köyü | AK Parti | %49,2 | %40,9 | %87,7 | 155 |
| Çadırkaya-Camii Kebir Mahallesi | AK Parti | %66,7 | %1,4 | %80,4 | 460 |
| Çadırkaya-Gözeler Mahallesi | AK Parti | %89,8 | %0,4 | %89,7 | 252 |
| Çadırkaya-Yeni Mahallesi | AK Parti | %62,0 | %10,2 | %78,7 | 456 |
| Çatakdere Köyü | CHP | %13,0 | %65,2 | %88,5 | 26 |
| Çayırdüzü Köyü | CHP | %2,9 | %85,7 | %94,6 | 37 |
| Çukuryurt Köyü | CHP | %13,0 | %82,6 | %92,0 | 25 |
| Dallıca Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %95,2 | 42 |
| Darıtepe Köyü | CHP | %5,6 | %83,3 | %79,2 | 24 |
| Doluca Köyü | AK Parti | %43,5 | %34,8 | %85,7 | 28 |
| Edebük Köyü | AK Parti | %90,4 | %0,0 | %96,1 | 76 |
| Elaldı Köyü | CHP | %2,2 | %95,6 | %95,7 | 47 |
| Elmalı Köyü | CHP | %15,4 | %69,2 | %130,0 | 10 |
| Esenevler Köyü | CHP | %1,5 | %95,5 | %89,3 | 150 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %52,1 | %28,0 | %83,9 | 435 |
| Fındıklı Köyü | CHP | %9,4 | %87,5 | %92,1 | 38 |
| Gafurefendi Köyü | CHP | %15,4 | %84,6 | %72,2 | 18 |
| Gedikdere Köyü | CHP | %11,6 | %73,9 | %82,4 | 85 |
| Gevenlik Köyü | AK Parti | %97,8 | %0,0 | %100,0 | 46 |
| Gökçe Köyü | CHP | %38,2 | %42,7 | %88,1 | 126 |
| Gökpınar Köyü | AK Parti | %85,7 | %1,9 | %80,3 | 132 |
| Göktaş Köyü | AK Parti | %86,5 | %1,4 | %96,1 | 77 |
| Güzbulak Köyü | CHP | %0,9 | %96,3 | %80,5 | 133 |
| Hacıbayram Köyü | CHP | %22,2 | %44,4 | %100,0 | 9 |
| Ilısu Köyü | CHP | %0,0 | %96,4 | %84,8 | 66 |
| İkizler Köyü | HDP | %4,2 | %37,5 | %78,1 | 32 |
| Kalecik Köyü | AK Parti | %97,0 | %0,0 | %101,5 | 199 |
| Karacakışlak Köyü | CHP | %17,9 | %82,1 | %107,7 | 26 |
| Karacaören Köyü | AK Parti | %85,2 | %0,0 | %112,5 | 24 |
| Karahüseyin Köyü | CHP | %11,8 | %88,2 | %94,4 | 18 |
| Kargın-Camii Şerif Mahallesi | AK Parti | %74,7 | %3,9 | %77,9 | 199 |
| Kargın-İstasyon Mahallesi | AK Parti | %68,5 | %4,0 | %81,6 | 250 |
| Kargın-Sucuali Mahallesi | AK Parti | %57,1 | %19,0 | %91,3 | 23 |
| Kargın-Şehit Ahmet Aytekin Mahallesi | AK Parti | %79,7 | %1,0 | %82,6 | 241 |
| Kargın-Yollarüstü Mahallesi | CHP | %29,5 | %50,8 | %71,8 | 85 |
| Kavaklık Köyü | CHP | %10,0 | %40,0 | %125,0 | 8 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | AK Parti | %59,9 | %15,4 | %75,4 | 1.080 |
| Kemerçam Köyü | CHP | %4,0 | %48,0 | %77,3 | 66 |
| Kızılca Köyü | CHP | %10,7 | %85,7 | %87,5 | 32 |
| Konarlı Köyü | CHP | %6,0 | %77,8 | %81,3 | 144 |
| Köprübaşı Köyü | CHP | %11,1 | %77,8 | %128,6 | 7 |
| Kurukol Köyü | AK Parti | %95,3 | %0,0 | %94,6 | 112 |
| Kuzören Köyü | CHP | %1,7 | %98,3 | %95,2 | 63 |
| Küçükağa Köyü | CHP | %9,1 | %72,7 | %100,0 | 11 |
| Küllüce Köyü | AK Parti | %73,3 | %0,0 | %103,4 | 58 |
| Mamahatun Mahallesi | AK Parti | %62,6 | %13,8 | %77,6 | 415 |
| Mantarlı Köyü | CHP | %6,7 | %70,0 | %76,9 | 39 |
| Mercan-Akşemsettin Mahallesi | AK Parti | %64,5 | %9,9 | %80,2 | 434 |
| Mercan-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %61,8 | %19,9 | %79,1 | 680 |
| Mercan-Fatih Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %28,3 | %84,0 | 293 |
| Mustafabey Köyü | AK Parti | %90,9 | %0,0 | %115,8 | 19 |
| Müftüoğlu Köyü | AK Parti | %93,8 | %6,3 | %123,1 | 13 |
| Oğulveren Köyü | CHP | %3,7 | %90,7 | %78,0 | 209 |
| Ortaköy | AK Parti | %46,5 | %32,4 | %83,7 | 86 |
| Sağlıca Köyü | CHP | %23,5 | %64,7 | %85,0 | 40 |
| Sarıkaya Köyü | CHP | %12,3 | %49,4 | %81,4 | 102 |
| Şengül Köyü | CHP | %6,5 | %61,3 | %100,0 | 31 |
| Tepebaşı Köyü | CHP | %10,0 | %57,5 | %77,4 | 53 |
| Topalhasan Köyü | AK Parti | %81,8 | %9,1 | %91,7 | 12 |
| Üçpınar Köyü | CHP | %16,7 | %61,1 | %112,5 | 16 |
| Yalınkaş Köyü | AK Parti | %82,7 | %0,0 | %97,4 | 78 |
| Yastıkköy | HDP | %15,4 | %30,8 | %108,3 | 12 |
| Yavuz Selim Mahallesi | AK Parti | %54,1 | %15,9 | %80,6 | 403 |
| Yaylacık Köyü | CHP | %0,9 | %90,2 | %81,8 | 137 |
| Yaylayolu Köyü | AK Parti | %42,5 | %33,8 | %79,2 | 106 |
| Yaylım Köyü | CHP | %7,2 | %90,6 | %79,9 | 179 |
| Yazıören Köyü | AK Parti | %90,3 | %0,0 | %114,8 | 27 |
| Yenibucak Köyü | CHP | %36,4 | %63,6 | %122,2 | 9 |
| Yeşilyayla Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %69,1 | 55 |
| Yuvalı Köyü | CHP | %4,7 | %80,2 | %94,5 | 91 |
İlgili sonuçlar