Şemdinli Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Şemdinli sonuçlarında HDP %57,6 ile birinci, AK Parti %37,9 ile ikinci; fark 19,7 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%10,6) 47,0 puan üstünde. 31 mahalle ve köy arasından 18'inde HDP önde. HDP en güçlü Bozyamaç Köyü (%98,0); AK Parti en güçlü Derecik-Güney Mahallesi (%86,5). Katılım %85,7 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 15.506 | %57,6 | %83,7 | %10,6 | +47,0 |
| AK Parti | 10.205 | %37,9 | %12,6 | %49,3 | −11,4 |
| MHP | 447 | %1,7 | %1,4 | %12,0 | −10,4 |
| CHP | 336 | %1,2 | %1,2 | %25,6 | −24,3 |
| HKP | 93 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| BBP | 87 | %0,3 | %0,3 | %0,5 | −0,2 |
| Saadet | 70 | %0,3 | %0,1 | %0,7 | −0,4 |
| HAK-PAR | 67 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | +0,0 |
| Kp | 35 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| DYP | 32 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Vatan Partisi | 14 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| DSP | 11 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| BTP | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Millet | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| DP | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 96 | 32.471 | 27.840 | %85,7 | 26.924 | 916 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | HDP | %77,5 | %16,9 | %61,2 | 348 |
| Altınsu Köyü | HDP | %95,8 | %3,6 | %95,0 | 2.476 |
| Anadağ Köyü | HDP | %81,4 | %16,0 | %92,9 | 1.532 |
| Bağlar Köyü | HDP | %79,0 | %17,7 | %100,5 | 395 |
| Beşevler Mahallesi | HDP | %76,3 | %20,3 | %83,8 | 1.865 |
| Beyyurdu Köyü | HDP | %67,4 | %29,4 | %81,8 | 274 |
| Boğazköy | HDP | %64,9 | %31,4 | %100,0 | 442 |
| Bozyamaç Köyü | HDP | %98,0 | %1,5 | %97,1 | 208 |
| Çatalca Köyü | HDP | %94,1 | %4,4 | %96,8 | 665 |
| Çubuklu Köyü | HDP | %52,0 | %43,4 | %99,4 | 154 |
| Derecik-Balkaya Mahallesi | AK Parti | %25,3 | %71,9 | %99,1 | 879 |
| Derecik-Güney Mahallesi | AK Parti | %12,8 | %86,5 | %101,1 | 441 |
| Derecik-Hacıbey Mahallesi | AK Parti | %29,2 | %67,6 | %101,4 | 590 |
| Derecik-Merkez Mahallesi | AK Parti | %14,5 | %81,2 | %98,4 | 734 |
| Derecik-Orta Mahallesi | AK Parti | %22,8 | %71,9 | %56,7 | 1.299 |
| Derecik-Vapurtepe Mahallesi | AK Parti | %18,4 | %80,5 | %99,8 | 589 |
| Gelişen Köyü | AK Parti | %33,6 | %62,7 | %94,2 | 2.595 |
| Günyazı Köyü | HDP | %80,5 | %18,0 | %97,7 | 1.403 |
| Karşıyaka Mahallesi | HDP | %78,6 | %17,3 | %88,4 | 1.402 |
| Kayalar Köyü | HDP | %69,1 | %27,0 | %91,2 | 1.197 |
| Konur Köyü | AK Parti | %40,2 | %47,9 | %83,0 | 749 |
| Korgan Köyü | AK Parti | %42,8 | %51,0 | %87,1 | 2.775 |
| Navşar Mahallesi | HDP | %65,0 | %24,4 | %57,9 | 3.749 |
| Ortaklar Köyü | AK Parti | %22,5 | %63,7 | %78,9 | 1.096 |
| Öveç Köyü | HDP | %71,2 | %26,6 | %83,8 | 340 |
| Tekeli Köyü | HDP | %91,1 | %5,9 | %84,7 | 1.270 |
| Tütünlü Köyü | AK Parti | %15,1 | %77,8 | %100,0 | 830 |
| Uğuraçan Köyü | AK Parti | %34,0 | %60,4 | %98,0 | 406 |
| Yayla Mahallesi | HDP | %73,2 | %23,2 | %79,8 | 193 |
| Yaylapınar Köyü | AK Parti | %19,8 | %74,9 | %99,8 | 484 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %73,0 | %23,6 | %75,0 | 1.091 |
İlgili sonuçlar