Yüksekova Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Yüksekova sonuçlarında HDP %93,7 ile birinci, AK Parti %4,2 ile ikinci; fark 89,4 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%10,6) 83,1 puan üstünde. 74 mahalle ve köy arasından 73'ünde HDP önde. HDP en güçlü Aşağıuluyol Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Tatlı Köyü (%69,6). Katılım %90,5 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yüksekova Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Yüksekova, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yüksekova | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 57.963 | %93,7 | %83,7 | %10,6 | +83,1 |
| AK Parti | 2.620 | %4,2 | %12,6 | %49,3 | −45,1 |
| MHP | 482 | %0,8 | %1,4 | %12,0 | −11,3 |
| CHP | 407 | %0,7 | %1,2 | %25,6 | −24,9 |
| HKP | 145 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BBP | 125 | %0,2 | %0,3 | %0,5 | −0,3 |
| HAK-PAR | 45 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| DYP | 26 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Saadet | 25 | %0,0 | %0,1 | %0,7 | −0,6 |
| Kp | 15 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| DP | 14 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| BTP | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 8 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
| Millet | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Yüksekova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 222 | 69.331 | 62.710 | %90,5 | 61.893 | 817 |
Yüksekova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adaklı Köyü | HDP | %99,1 | %0,6 | %97,2 | 718 |
| Akalın Köyü | HDP | %97,0 | %1,9 | %98,3 | 589 |
| Akçalı Köyü | HDP | %99,3 | %0,3 | %92,2 | 321 |
| Akocak Köyü | HDP | %92,3 | %6,2 | %98,3 | 463 |
| Akpınar Köyü | HDP | %98,6 | %1,1 | %94,6 | 831 |
| Aksu Köyü | HDP | %96,2 | %2,8 | %87,3 | 330 |
| Altınoluk Köyü | HDP | %98,0 | %1,5 | %99,3 | 408 |
| Armutdüzü Köyü | HDP | %86,1 | %6,8 | %94,4 | 319 |
| Aşağıuluyol Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %96,0 | 553 |
| Bağdaş Köyü | HDP | %93,1 | %5,0 | %92,6 | 581 |
| Bataklık Köyü | HDP | %98,8 | %0,3 | %94,5 | 366 |
| Beşatlı Köyü | HDP | %98,1 | %0,6 | %100,6 | 470 |
| Beşbulak Köyü | HDP | %98,7 | %0,5 | %98,0 | 398 |
| Bostancık Köyü | HDP | %90,4 | %2,6 | %112,9 | 101 |
| Bölük Köyü | HDP | %98,9 | %0,9 | %99,1 | 468 |
| Bulaklı Köyü | HDP | %97,2 | %2,8 | %102,9 | 171 |
| Büyükçiftlik-Kerem Zeydan Mahallesi | HDP | %88,0 | %8,9 | %93,0 | 570 |
| Büyükçiftlik-Merkez Mahallesi | HDP | %83,9 | %11,6 | %86,2 | 865 |
| Büyükçiftlik-Yeşilova Mahallesi | HDP | %82,0 | %14,6 | %82,9 | 555 |
| Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %96,8 | %2,3 | %93,1 | 7.051 |
| Çatma Köyü | HDP | %99,6 | %0,0 | %97,7 | 257 |
| Dağlıca Köyü | HDP | %42,6 | %39,4 | %61,1 | 787 |
| Dedeler Köyü | HDP | %99,0 | %0,8 | %98,8 | 502 |
| Değerli Köyü | HDP | %99,7 | %0,1 | %96,3 | 712 |
| Demirkonak Köyü | HDP | %98,4 | %0,5 | %96,7 | 634 |
| Dibekli Köyü | HDP | %62,4 | %32,2 | %88,6 | 245 |
| Dilektaşı Köyü | HDP | %92,7 | %6,2 | %95,8 | 475 |
| Dize Mahallesi | HDP | %95,0 | %3,4 | %89,7 | 2.717 |
| Doğanlı Köyü | HDP | %87,2 | %6,9 | %83,3 | 581 |
| Esen Yurt Mahallesi | HDP | %84,7 | %9,1 | %84,7 | 2.792 |
| Esendere-Güvenli Mahallesi | HDP | %96,2 | %2,2 | %93,1 | 595 |
| Esendere-Merkez Mahallesi | HDP | %93,2 | %3,2 | %81,3 | 892 |
| Esendere-Sarıyıldız Mahallesi | HDP | %100,0 | %0,0 | %92,1 | 227 |
| Esendere-Yılmaz Mahallesi | HDP | %99,2 | %0,0 | %93,6 | 264 |
| Esentepe Mahallesi | HDP | %95,5 | %2,7 | %92,2 | 2.337 |
| Eski Kışla Mahallesi | HDP | %97,6 | %1,0 | %92,7 | 3.516 |
| Gökyurt Köyü | HDP | %99,4 | %0,6 | %94,6 | 373 |
| Güçlü Köyü | HDP | %99,8 | %0,2 | %95,4 | 453 |
| Güldalı Köyü | HDP | %99,7 | %0,3 | %96,3 | 297 |
| Güllüce Köyü | HDP | %99,4 | %0,2 | %98,4 | 546 |
| Güngör Mahallesi | HDP | %96,2 | %2,3 | %92,3 | 7.208 |
| Gürdere Köyü | HDP | %98,2 | %0,4 | %96,2 | 237 |
| Gürkavak Köyü | HDP | %94,5 | %3,9 | %100,2 | 437 |
| İnanlı Köyü | HDP | %71,1 | %27,3 | %90,6 | 752 |
| İpek Mahallesi | HDP | %73,6 | %14,9 | %57,9 | 3.702 |
| Kadıköy | HDP | %99,6 | %0,3 | %96,0 | 733 |
| Kamışlı Köyü | HDP | %95,2 | %3,1 | %86,8 | 780 |
| Karabey Köyü | HDP | %99,7 | %0,0 | %94,6 | 369 |
| Karlı Köyü | HDP | %98,5 | %0,9 | %98,4 | 808 |
| Kazan Köyü | HDP | %81,5 | %15,1 | %100,0 | 273 |
| Keçili Köyü | HDP | %95,6 | %2,2 | %97,4 | 235 |
| Kısıklı Köyü | HDP | %98,7 | %0,3 | %98,9 | 802 |
| Kolbaşı Köyü | HDP | %97,9 | %2,1 | %99,5 | 198 |
| Köprücük Köyü | HDP | %95,8 | %2,9 | %99,0 | 400 |
| Köşkönü Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %97,5 | 199 |
| Mezarlık Mahallesi | HDP | %96,6 | %2,2 | %91,2 | 1.436 |
| Onbaşılar Köyü | HDP | %99,4 | %0,2 | %93,5 | 570 |
| Ortaç Köyü | HDP | %92,5 | %6,1 | %94,0 | 616 |
| Örnekköy | HDP | %90,8 | %6,9 | %97,4 | 272 |
| Pınargözü Köyü | HDP | %99,7 | %0,0 | %98,4 | 317 |
| Salkımlı Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %98,2 | 274 |
| Sarıtaş Köyü | HDP | %99,2 | %0,5 | %95,6 | 409 |
| Serindere Köyü | HDP | %99,1 | %0,9 | %101,3 | 227 |
| Suüstü Köyü | HDP | %91,9 | %4,6 | %85,7 | 435 |
| Sürekli Köyü | HDP | %96,8 | %0,0 | %106,9 | 29 |
| Tatlı Köyü | AK Parti | %17,4 | %69,6 | %88,9 | 27 |
| Tuğlu Köyü | HDP | %96,7 | %3,3 | %92,8 | 166 |
| Vezirli Köyü | HDP | %99,4 | %0,5 | %96,8 | 652 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %93,0 | %5,1 | %92,1 | 8.064 |
| Yeniışık Köyü | HDP | %72,1 | %22,6 | %83,4 | 355 |
| Yeşildere Mahallesi | HDP | %95,9 | %2,9 | %91,2 | 2.161 |
| Yeşiltaş Köyü | HDP | %79,8 | %7,0 | %80,2 | 339 |
| Yoncalık Köyü | HDP | %97,9 | %2,1 | %99,7 | 291 |
| Yürekli Köyü | HDP | %98,2 | %1,4 | %96,5 | 228 |
İlgili sonuçlar