Vize Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Vize sonuçlarında CHP %51,9 ile birinci, AK Parti %25,1 ile ikinci; fark 26,8 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 26,3 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %19,4 (+7,3 puan). 36 mahalle ve köy arasından 32'sinde CHP önde. CHP en güçlü Soğucak Köyü (%70,7); AK Parti en güçlü Aksicim Köyü (%81,1). Katılım %88,9 (Türkiye %87,3).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Vize Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Vize, Kırklareli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Vize | Kırklareli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 10.036 | %51,9 | %55,7 | %25,6 | +26,3 |
| AK Parti | 4.854 | %25,1 | %27,7 | %49,3 | −24,2 |
| MHP | 3.748 | %19,4 | %12,4 | %12,0 | +7,3 |
| DP | 133 | %0,7 | %0,3 | %0,1 | +0,5 |
| HDP | 111 | %0,6 | %1,8 | %10,6 | −10,0 |
| HAK-PAR | 111 | %0,6 | %0,4 | %0,2 | +0,3 |
| Vatan Partisi | 80 | %0,4 | %0,5 | %0,2 | +0,2 |
| Saadet | 64 | %0,3 | %0,3 | %0,7 | −0,4 |
| HKP | 61 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| BBP | 53 | %0,3 | %0,3 | %0,5 | −0,3 |
| DSP | 35 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| BTP | 26 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Kp | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 13 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| LDP | 7 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
Vize seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 78 | 22.158 | 19.692 | %88,9 | 19.345 | 347 |
Vize mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akıncılar Köyü | CHP | %67,7 | %19,3 | %90,0 | 339 |
| Akpınar Köyü | CHP | %61,1 | %16,0 | %90,7 | 324 |
| Aksicim Köyü | AK Parti | %7,4 | %81,1 | %91,9 | 211 |
| Balkaya Köyü | AK Parti | %9,6 | %67,6 | %85,5 | 227 |
| Çakıllı-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %63,6 | %13,8 | %92,4 | 695 |
| Çakıllı-Hürriyet Mahallesi | CHP | %55,3 | %20,2 | %90,4 | 471 |
| Çakıllı-Zafer Mahallesi | CHP | %62,4 | %14,2 | %93,4 | 608 |
| Çavuşköy | CHP | %62,9 | %23,3 | %89,2 | 232 |
| Çövenli Köyü | CHP | %55,8 | %28,9 | %84,9 | 298 |
| Develi Köyü | CHP | %48,1 | %35,2 | %94,8 | 116 |
| Devlet Mahallesi | CHP | %48,3 | %23,9 | %88,6 | 4.882 |
| Doğanca Köyü | CHP | %60,4 | %23,4 | %91,1 | 406 |
| Düzova Köyü | CHP | %63,6 | %16,0 | %83,3 | 360 |
| Evren Mahallesi | CHP | %48,6 | %26,5 | %88,2 | 2.006 |
| Evrencik Köyü | CHP | %63,5 | %18,7 | %85,9 | 587 |
| Evrenli Köyü | CHP | %51,9 | %17,3 | %89,3 | 880 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %53,9 | %18,8 | %87,9 | 818 |
| Hamidiye Köyü | AK Parti | %36,5 | %55,8 | %84,4 | 64 |
| Hasbuğa Köyü | CHP | %51,3 | %22,8 | %90,6 | 510 |
| Kale Mahallesi | CHP | %60,1 | %12,5 | %90,7 | 599 |
| Kışlacık Köyü | CHP | %49,5 | %32,0 | %84,7 | 596 |
| Kıyıköy-Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %67,8 | %23,9 | %92,7 | 463 |
| Kıyıköy-Güven Mahallesi | CHP | %59,8 | %30,0 | %87,3 | 679 |
| Kıyıköy-Kale Mahallesi | CHP | %69,1 | %20,2 | %90,2 | 419 |
| Kızılağaç Köyü | CHP | %59,4 | %15,8 | %88,4 | 448 |
| Kömürköy | CHP | %43,8 | %40,8 | %82,4 | 409 |
| Küçükyayla Köyü | CHP | %55,2 | %21,9 | %90,6 | 350 |
| Mehmet Akif Mahallesi | CHP | %52,3 | %19,7 | %91,0 | 656 |
| Müsellim Köyü | CHP | %49,0 | %21,3 | %89,0 | 272 |
| Namık Kemal Mahallesi | CHP | %40,8 | %39,7 | %86,6 | 768 |
| Okçular Köyü | CHP | %56,6 | %15,7 | %91,2 | 308 |
| Pazarlı Köyü | CHP | %50,0 | %27,8 | %92,6 | 163 |
| Sergen Köyü | AK Parti | %29,7 | %45,1 | %88,8 | 1.133 |
| Sofular Köyü | CHP | %49,3 | %29,3 | %96,2 | 78 |
| Soğucak Köyü | CHP | %70,7 | %14,8 | %85,2 | 392 |
| Topçuköy | CHP | %52,8 | %27,5 | %92,1 | 391 |
İlgili sonuçlar