Pertek Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Pertek sonuçlarında HDP %49,1 ile birinci, CHP %27,3 ile ikinci; fark 21,8 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%10,8) 38,4 puan üstünde. 50 mahalle ve köy arasından 41'inde HDP önde. HDP en güçlü Aşağıgülbahçe Köyü (%94,6); CHP en güçlü Kayabağ Köyü (%62,2). Katılım %82,6 (Türkiye %85,0).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pertek Kasım 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Pertek, Tunceli, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pertek | Tunceli | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 3.460 | %49,1 | %55,9 | %10,8 | +38,4 |
| CHP | 1.924 | %27,3 | %28,2 | %25,3 | +2,0 |
| AK Parti | 1.307 | %18,6 | %11,7 | %49,5 | −30,9 |
| MHP | 223 | %3,2 | %2,6 | %11,9 | −8,7 |
| BBP | 31 | %0,4 | %0,4 | %0,5 | −0,1 |
| HKP | 28 | %0,4 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| HAK-PAR | 21 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| Saadet | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,7 | −0,5 |
| Vatan Partisi | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DYP | 11 | %0,2 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Kp | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DP | 5 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| DSP | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Pertek seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 60 | 8.671 | 7.166 | %82,6 | 7.045 | 121 |
Pertek mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdemir Köyü | HDP | %54,9 | %39,8 | %78,9 | 171 |
| Ardıç Köyü | HDP | %50,9 | %44,8 | %77,6 | 152 |
| Arpalı Köyü | HDP | %75,9 | %24,1 | %96,7 | 61 |
| Aşağıgülbahçe Köyü | HDP | %94,6 | %1,1 | %89,3 | 103 |
| Ayazpınar Köyü | AK Parti | %0,7 | %0,7 | %91,0 | 156 |
| Bakırlı Köyü | HDP | %65,9 | %24,4 | %97,6 | 42 |
| Ballıdut Köyü | HDP | %50,0 | %40,9 | %100,0 | 24 |
| Beydamı Köyü | HDP | %77,2 | %17,8 | %88,8 | 116 |
| Biçmekaya Köyü | HDP | %72,6 | %24,7 | %92,5 | 80 |
| Bulgurtepe Köyü | HDP | %86,4 | %4,5 | %52,4 | 42 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %26,4 | %25,9 | %82,3 | 243 |
| Çakırbahçe Köyü | HDP | %74,7 | %16,5 | %95,0 | 100 |
| Çalıözü Köyü | HDP | %47,2 | %39,6 | %88,5 | 61 |
| Çataksu Köyü | AK Parti | %32,6 | %18,6 | %78,2 | 55 |
| Çukurca Köyü | AK Parti | %5,6 | %1,9 | %70,5 | 78 |
| Demirsaban Köyü | HDP | %78,8 | %18,8 | %92,0 | 88 |
| Dere Köyü | HDP | %53,6 | %37,7 | %87,8 | 82 |
| Derebaşı Mahallesi | HDP | %44,9 | %28,3 | %79,4 | 253 |
| Dereli Köyü | HDP | %50,0 | %15,0 | %80,8 | 78 |
| Dorutay Köyü | HDP | %66,7 | %25,3 | %78,8 | 208 |
| Elmakaşı Köyü | HDP | %68,8 | %30,0 | %79,6 | 103 |
| Geçityaka Köyü | HDP | %73,3 | %21,7 | %87,1 | 140 |
| Gövdeli Köyü | HDP | %61,1 | %33,3 | %100,0 | 18 |
| Günboğazı Köyü | HDP | %59,2 | %30,6 | %97,1 | 102 |
| İstiklal Mahallesi | HDP | %46,7 | %28,8 | %81,4 | 2.999 |
| Kacarlar Köyü | HDP | %53,3 | %42,7 | %81,7 | 93 |
| Kaledibi Mahallesi | HDP | %37,3 | %29,3 | %71,1 | 568 |
| Karagüney Köyü | HDP | %65,9 | %31,8 | %79,6 | 108 |
| Kayabağ Köyü | CHP | %33,3 | %62,2 | %81,8 | 55 |
| Kazılı Köyü | HDP | %63,9 | %22,2 | %97,4 | 38 |
| Koçpınar Köyü | CHP | %30,8 | %60,0 | %90,3 | 72 |
| Kolankaya Köyü | HDP | %73,7 | %15,8 | %95,7 | 23 |
| Konaklar Köyü | AK Parti | %4,3 | %5,1 | %84,8 | 165 |
| Konurat Köyü | HDP | %62,5 | %37,5 | %85,7 | 28 |
| Korluca Köyü | HDP | %44,4 | %44,4 | %128,6 | 21 |
| Mercimek Köyü | HDP | %51,0 | %48,0 | %91,6 | 107 |
| Pınarlar Köyü | HDP | %56,4 | %36,0 | %84,1 | 308 |
| Pirinççi Köyü | HDP | %65,8 | %32,9 | %82,5 | 97 |
| Sağman Köyü | AK Parti | %0,0 | %5,0 | %89,3 | 159 |
| Soğukpınar Mahallesi | HDP | %41,4 | %23,3 | %80,1 | 572 |
| Söğütlütepe Köyü | HDP | %66,7 | %27,0 | %84,0 | 75 |
| Sumak Köyü | HDP | %78,6 | %14,3 | %93,3 | 45 |
| Sürgüç Köyü | HDP | %74,4 | %23,3 | %95,7 | 46 |
| Tozkoparan Köyü | CHP | %47,3 | %50,0 | %86,9 | 130 |
| Ulupınar Köyü | HDP | %85,0 | %10,0 | %84,5 | 71 |
| Yalınkaya Köyü | HDP | %78,1 | %18,8 | %87,8 | 74 |
| Yamaçoba Köyü | HDP | %56,3 | %40,6 | %68,8 | 48 |
| Yeniköy | HDP | %68,2 | %30,0 | %84,4 | 135 |
| Yukarıgülbahçe Köyü | HDP | %90,7 | %9,3 | %91,5 | 47 |
| Yukarıyakabaşı Köyü | HDP | %50,0 | %50,0 | %83,9 | 31 |
İlgili sonuçlar